• PussPrinsen

    Att INTE använda barnolja!

    Halloj!

    Träffade en bekant häromdagen (hon har inte barn) och vi började prata om produkter som man använder till barn. Jag försöker använda så lite som möjligt av krämer och sådant, tar bröstmjölk på det mesta (har iofs varit befriad från röda stjärtar).

    Så kom vi in på barnoljan, och hon var helt förfärad att det användes och inte ifrågasattes för det är ju MINERALOLJA! Hmm..för att inte verka helt lost så höll jag tyst, men vad är mineralolja egentligen?

    Och ni som INTE använder barnolja, vad använder ni?

    Kan inte ni naturföräldrar tipsa om bra produkter?

    Hej!

  • Svar på tråden Att INTE använda barnolja!
  • Maria R

    rapsolja funkar bra! Vet faktiskt inte heller vad mineral olja är, men jag har förstått att det inte är bra Fast jag använder barnolja också ibland.

  • SolarSister

    Jag är ingen jätteexpert men går på sånt jag läst och hört: Mineralolja härstammar så vitt jag vet från petrolium och framställs genom olika kemiska processer och upphettning. Det sägs täppa till porerna och göra så att huden slutar producera eget fett. Det är en billig skitolja helt enkelt!

    - Rätta mig någon om jag har fel!!!

    När min son var liten använde jag faktiskt ekologisk rapsolja både i badvattnet och direkt på huden. Kändes mycket bättre och mindre kemiskt.

  • Scraptroll

    detta är vad jag hittat för info om Mineraloljor:


    FAQ Mineraloljor 


    Oklarheter angående mineraloljor i olika sammanhang har visat sig härröra från andra företags försök att framhäva sina egna produkter som inte innehåller mineraloljor.
     
    Följande fakta kan hjälpa dig besvara frågor kring mineraloljor.
     
    Vad är mineralolja?
    Mineralolja är inte ett traditionellt fett. Mineralolja används som mjukgörande, smidighetsgivande och lösande för andra ingredienser. Eftersom mineraloljan hjälper huden att bevara fukt används det ofta i fuktighetsbevarande produkter, och foundations för normal till torr hy.
     
    Den mineralolja som används i livsmedel, medicin och kosmetik är ofärgad, doftfri, smaklös och har utmärkta mjukgörande och lösande egenskaper och lång hållbarhet.
    Denna mineralolja är förfinad, renad och lever exakt upp till vad som förväntas vad gäller sammansättning och renhet.
     
    Eftersom mineraloljan har utmärkt lösande egenskaper används det ofta i rengöringsprodukter och för borttagning av oljebaserade produkter. Mineraloljan som används har enbart högsta betyg när det gäller säkerhet.
     
    Otaliga artiklar inom medicinsk litteratur (alltså ej i kommersiellt syfte) bekräftar att mineraloljor är icke portilltäppande vilket betyder att de inte framkallar pormaskar (vita eller svarta), andra finnar eller utslag. Mary Kays produkter är testade och icke portilltäppande, inklusive de produkter som innehåller mineraloljor.
     
    Eftersom de flesta personer med acnebenägen hy också tenderar att ha fet hy rekommenderar de flesta hudläkare, oljefria produkter till dessa kunder.

  • myaida

    mineralolja kommer naturen, alltså det som pumpas upp ur jorden. Det är det allra sista som blir kvar efter man har gjort motorolja och bensin etc. Alla borde bojkotta barn/babyolja som innehåller mineralolja tycker jag.
    Själv använder jag kallpressad rapsolja och det funkar utmärkt. Ska också tillägga att jag provade alla barnoljor som fanns i början på min dotter men hon blev bara torrare och torrare och fick till slut badförbud av bvc. Senare läste jag här på fl om var oljan egentligen kom i från och jag är väldigt glad för att jag läste det, i samma inlägg rekommenderades det just rapsolja eller olivolja som skall vara kallpressad, varför vet jag inte.

  • sassy123

    Vi har inte använt någon olja alls, och sonen har aldrig haft torr hy trots att han badar varje dag

  • Abessiniern

    Det verkar finnas mycket åsikter om mineralolja och man gör ju som man själv vill. Något som jag har funderat på är tipset att använda kallpressad rapsolja tillbebisar, ska inte den förvaras i kylskåp för att inte härskna? Eller måste man inte det? Verkar ju inte så skönt att få kylskåpskall olja på huden.

  • Emillina

    Mineralolja = Motorolja, typ.

  • Söderböna

    Jag säger som sassy1973: vi använde knappt olja alls.

    Det var inte något ställningstagande bakom, vi köpte en flaska olja när pluttan var nyfödd. Den finns kvar, och är nästan helt full fortfarande 3,5 år senare. I de allra flesta sammanhang tyckte vi dock att det kändes HELT onödigt och näst intill lite äckligt. Kunde inte riktigt förstå varför babysar skall kladdas in i olja.

  • isasdream

    olja eller inte

    mjukgörande krämer eller inte

    det är ju inte så att bara för att man har en bebis som inte behös smörjas extra så beror det på att man som förälder gjort något bra och kan klappa sig på bröstet för att man är bättre på bebis vård än andra.

    barns hud är precis som vuxnas.. en de är små torrisar, en del har fet hud ,, en del behövs smörjas och andra inte.

    det är så tråkigt när det spårar ur och en del skriver inlägg som lite smått antyder att dom är mkt bättra på att ta hand om sina barn för att de minsann aldrig använder hjälpande produkter till sina barns hud.

    jag tycker nog att det mer vittnar om okunskap på barns olikheter.

  • PussPrinsen

    Tack för alla svar!

    Blir så irriterad på mig själv då jag alltid försöker hålla mig borta från knepiga tillsatser och ämnen! Men så får barn och så gör man det alla andra gör bara för att!

    Nej i morgon blir det en tur till "Ekostore" här i stan för att köpa fin ekolgisk, kravmärkt, kallpressad rapsolja! Och ja, den borde man nog förvara i kylen va?

Svar på tråden Att INTE använda barnolja!