• Bempa

    Varför klä sin pojk i tjejkläder????

    Ok, nu vet jag att detta upprör en del, men jag förstår inte att det nu ska vara att alla kan ha alla slags plagg.
    Häromdagen träffade jag en dagisgrupp. Ett barn hade långt blont hår, med rosa slingor. En kofta i rosa, lila o vitt, o ett par jeans med älvor o glitter. Dom cerisa strumporna lyste all världens väg, o för att inte tala om stövlarna med blommor, och fransar.
    Ja, jag tog för givet att detta var en tjej, men jag hade fel.
    Det jag kan känna är att barn kan vara elaka, o man behöver ju inte hjälpa till som förälder.
    Ja, jag vet också att en hel del tycker att det ska vara jämnställt med kläder osv, men det är trots inte det ännu, o jag hoppas att det aldrig blir det faktiskt.
    En rosa piké till grabben, visst absolut, men man behöver ju inte överdriva.

    Ni som klär barnen i alla plagg, tänker ni aldrig på hur det kan tas emot av barnets kompisar mm?????

  • Svar på tråden Varför klä sin pojk i tjejkläder????
  • Alexiaa

    Jo, folk är nog olika...själv tycker jag persbrandt är grymt osexig och jag gillar inte alla manliga män.
    Jag tänder på mer femininina män som Alexander Skarsgård, Josh Hartnett eller så!
    Folk som bryr sig om hur de ser ut, med mjuka drag och en snäll och känslig sida...så sånt är olika helt enkelt.
    Men man faller väl för en person!!!

    Men manligt och kvinnligt ändras lite, eftersom idag sminkar sig killar välidgt ofta och enormt många killar sminkar sig.

  • uniMog

    Den absolut mest klichéaktiga, manligaste, machomannen jag känner är min granne. Som dessutom är otroligt bra på att sy, är en riktig mjukis och är fantastisk med barn. Den absolut med feminina superstereotypt kvinnliga tjej jag känner jobbar i ett väldigt maskulint yrke, är skitduktig på teknik och har en rätt rå "manlig" humor. Människor är mångfacetterade, att tro att vi bara kan vara antingen eller är rätt korkat.


    Why are vampires always so stupid?
  • Dramaonline

    Fast inte är väl Persbrandt särskilt manlig?!?
    Jag menar rent utseendemässigt?
    Vek haklinje, smal panna, sluttande axlar...

    Fast inte särskilt attraktiv heller...
    Som är så aggressiv, och gapig... Verkar osäker på nåt vis.

  • morsara

    Litheo, Tror du att en pojke får små händer och pipig röst som vuxen av att bära så kallade tjejkläder som barn?

    Dessutom uppfostrar vi väl inte våra barn i syfte att de ska bli sexuellt attraktiva i våra ögon?

  • Litheo
    morsara skrev 2007-12-12 10:17:40 följande:
    Litheo, Tror du att en pojke får små händer och pipig röst som vuxen av att bära så kallade tjejkläder som barn? Dessutom uppfostrar vi väl inte våra barn i syfte att de ska bli sexuellt attraktiva i våra ögon ju?
    Självklart inte

    Det jag försöker säga med mina exempel är bara att vi är olika, män o kvinnor. Vi har olika hjärnor vilket oftast gör att män tex är mer motorintresserade och kvionnor mer att "ta hand om". Det är normalt, vi är skapta så!!!!! Mannan med sina sidor och kvinnan med sina vilket gör att vi passar perfekt ihop!

    Sedan att vissa tycker det är viktigaste att blir käri en bra människa och inte vad det är för kön.. jag skulle då aldrig kunna bli kär i en kvinna hur underbar hon än var. Jag är ju kvinna själv! Sedan att vissa är homo eller bio är det inget fel med men hur skulle världen se ut om alla var det, vad skulle hända med befolkningen?
  • uniMog

    Litheo, fast nu finns det ju ingen foskning som definitivt visar att män genetiskt sett är mer motorintresserade och kvinnor mer omvårdande. Att du TROR det är en sak men att påstå att det ÄR så är en helt annan.


    Why are vampires always so stupid?
  • Litheo

    Tog Persbrandt som ex just eftersom han alltid vinner alla tävlingar om vem som är sexigast o mest attraktiv.. kvinnor har en trendens av att falla för lite "farliga" män så är det ju!

  • Litheo
    Pejgan skrev 2007-12-12 10:31:47 följande:
    Litheo, fast nu finns det ju ingen foskning som definitivt visar att män genetiskt sett är mer motorintresserade och kvinnor mer omvårdande. Att du TROR det är en sak men att påstå att det ÄR så är en helt annan.
    Forskningen visar att vi har olika hjärnor och reagera på olika saker. I det stora hela så är det faktiskt så, då tex att män kanske är mer motorintresserade och kvinnor gärna tar hand om barnen osv. Nu menar jag i det stora hela givetvis! Älskar psykologi o har läst en del om detta
  • Alexiaa
    Litheo skrev 2007-12-12 10:33:19 följande:
    Forskningen visar att vi har olika hjärnor och reagera på olika saker. I det stora hela så är det faktiskt så, då tex att män kanske är mer motorintresserade och kvinnor gärna tar hand om barnen osv. Nu menar jag i det stora hela givetvis! Älskar psykologi o har läst en del om detta
    Fast finns mycket som talar emot detta också, som du också då borde veta så är psykologin inget faktum utan olika teser.

    Vad gäller farliga män har du fel, titta på listorna över världens sexigaste...där hamnar Brad Pitt, Johnny Depp, Jude Law, Zac Efron alltid högt! Alla har mer femininit utseende och är inte macho- män.
  • AnnaKlara
    Litheo skrev 2007-12-12 09:02:00 följande:
    Jag älskar iallafall män som manliga.. ja som Persbrandt tex Det är en riktig man det Inte vill jag ha en liten klev kille med pyttesmå händer och iongen basröst. (tur det finns de som vill det såklart) men jag är av den kategorin tjejjer som går igång på stora händer och en stor kraftig  man som inte är feminin
    Ja, jag håller med! En riktig man kan dansa i trikåer, där ger jag dig rätt. Som min man, macho nog att tala om för chefen första dagen på sitt nya jobb att skämt om kvinnliga bilister får de dra när han VAB:ar.
    Hela min presentation är full med små gosiga nallekukar \o/
Svar på tråden Varför klä sin pojk i tjejkläder????