• juliah

    Vita hem del 6



    Bjussar på hemgjorda semlor idag som jag och Noell bakat efter Lantlivsrecept!
  • juliah

    lillafruluva Skrattande Ja våttovning. Planen är att kunna göra lite större saker alá En gry og sif. TÄNK om man en vacker dag skulle kunna göra lite större förvaringskorgar?

    Lynn, en pensel av god kvalité och rikligt med färg på penseln.

  • juliah

    Äääsch, jag får ju inte äta semlor ju *surar*. Men jag ska nog ta en idag ändå, de är små.

  • juliah

    lillafruluva, nu har jag också anmält mig! Å så roligt det ska bli, jag måste nästan ringa och höra så att hon har vit/naturvit ull i massor Skrattande

  • juliah

    lillafruluva, jaaa så fint med grått. Nu är jag verkligen så glad! Jag kommer aldrig iväg på något. Elle borde klara sig utan amning vid det laget också.

  • juliah

    lillafruluva, förra året fanns de mest underbara tovade hinkar och baljor i ljusgrått, skulle se ut som gammeldagsa zinkbaljor. Tar med den tidningen.

  • juliah

    I förra årets Lantliv julnummer skulle jag visst skriva.

  • juliah

    Ja exakt den, ska finnas en hink också. Ska väl inte vara så svårt Skrattande

    Syltan, är man riktigt snäll så...

  • juliah

    Lynn, låter riktigt fint!

    Välkommen jennica!

    Syltan, tror jag inte ett smack på, vi är nog ungefär lika snälla du och jag Skrattande

    lillafruluva och smultron, ja nu måste vi samla bilder och förslag på vad man skulle kunna göra. Vore trevligt att lära sig göra "ark" av ullen som man sedan kan klippa ut hjärtan tex. Och tjockt ullsnöre. Och baljor, och korgar, och skålar...åååh *exalterad*
    Torrtovning kan man säkert lära sig på egen hand!

Svar på tråden Vita hem del 6