Kladdkakor!
Tänkte att vi kunde ta och samla recept på kladdkakor här..
Den gamla tråden har jag tappat.../Soffe
Tänkte att vi kunde ta och samla recept på kladdkakor här..
Den gamla tråden har jag tappat.../Soffe
littletiger: Vet du om man kan göra dina kladdkakmuffins på oboy istället för kakao? Lät ju bara sååå gott, men har ingen kakao!
'Super Suf'
Du, jag testade med O'boy en gång när jag hade slut på kakao - i tron om att det gick att kompensera... men det blir alldeles 'flytande'! Det är alldeles flr sött o har inte samma bindande' funktion som kakao, så i mitt fall blev det pannakaka! Som tur var så gjorde jag inte den till en bjudning eller liknande, men ungarna tyckte det var häftigt när hela kakan flöt ut på bordet:) Så dom tog varsin sked o sleva i sig ändå... haha!
Men nej, det är inte att rekommendera!
Oboy är mest bara socker.
Min kladdkaka:
2 ägg
3 dl socker
1,5 dl mjöl
Oj, vad fel det bidde.
Ugn 175 grader
2 ägg
3 dl socker
1,5 dl mjöl
4 msk kakao
1 msk vaniljsocker
1/2 tsk salt
150 g smält smör
Jag brukar knyckla ihop ettt bakplåtspapper och sedan veckla ut det i en vanlig kakform. Grädda ca 40 min längst ner.
Här ska bakas. Har bestämt mig för att sitta inne, det ösregnar här.
Nu har jag bakat en kladdkaka! =)
Arla har ett recept på vit kladdchokladkaka som är underbar!
250 g vit choklad
200 g smör
3 ägg
2 1/2 dl strösocker
2 msk konjak
2 dl vetemjöl
Glasyr:
150 g vit choklad
1/2 dl vispgrädde
florsocker
Sätt ugnen på 175°. Hacka chokladen. Smält smöret i en kastrull. Ta från värmen och tillsätt chokladen och rör om tills den smälter. Vispa ägg och socker poröst. Rör i choklad, konjak och mjöl. Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar botten, ca 24 cm i diameter. Grädda i nedre delen av ugnen 30?35 min. Låt kakan kallna och ställ i kylen. Glasyr: Hacka chokladen. Koka upp grädden. Ta den från värmen och tillsätt chokladen och rör om tills den smälter. Låt glasyren halv-stelna ca 5 min i kylen. Bred glasyren över kakan och låt den stelna i kylen. Sikta över florsocker
Vilka bra recept...och lite annorlunda...ska hem och baka idag..
Kladdig chokladkaka
100 gmörk choklad
100 g margarin
2 ägg
2 dl socker
1 3/4 dl vetemjöl
Smält choklad och margarin på svag värme i en kastrull. Vispa ägg och socker pösigt. Tillsätt vetemjölet och margarin-chokladblandningen. Häll smeten i en smord och mjölad form ca 22 cm i diameter. Grädda i 250 grader i 10 minuter. Servera kall med vispad grädde
Angel74; Har du provat att dubbla satsen??
Puffar upp denna smarriga tråd! Tror att det finns mer mumsigt som folk vill dela med sig av där ute - eller hur?
:o))
Luktar som om vi vore i himmelen här hemma nu. Tog precis ur den vita kladdchokladkakan ur ugnen
soffe
nej, det har jag inte men det borde inte vara några problem tycker jag
Hej på er! Jag gjorde efter ett nytt recept som blev så lyckad och omtyckt..
200 gram smör
200 gram mörk marabou choklad
smält ihop smör och choklad
rör sen ner;
4 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
4 dl strösocker
4 ägg
i smör/chokladblandningen.
2 dl hasselnötter
Häll i en smörad och bröad rund form(inte den minsta storleken).
Strö på nötterna.
Grädda ca 11-13 min, när kanterna börja se hårda ut är den klar.
Låt kakan svalna och ställ sedan in den i frysen.
Ta ut den 20 minuter innan servering.
Mums med glass och grädde till...
Den är nästa seg som kola... Super god!!!
PS: Den räcker till minst 12 personer!!!
Åhh.. Gissa vad jag ska göra nu när jag fått barnbidraget? Jo, shoppa ingredienser till MINST två olika sorters kladdkakor och FROSSA!! Hehe..
MÅSTE bara prova den vita och den med after eight... *SUGEN*
vilken underbar tråd för en kladdkaks älskare som mig!!!
jag brukar ha i hackade nötter i kladdkakesmeten, det blir jättegott!
Nu är det dax att ge mitt recept:
100 g smör
2 ägg
3 dl socker
4 msk kakao
1 msk vaniljsocker
1 nypa salt
2 dl vetemjöl
en bit god mörk choklad till garnering
***
Smält smör. Vispa ägg & socker poröst och tillsätt vaniljsocker, kakao och salt, långsamt. Fortsätt med mjölet. Rör försiktigt ner smöret och häll i (eller lägg i) en smord och bröad form. Grädda på 175 grader i 30-35 minuter (jag vill ha den seg men inte lös, vill man ha den lösare gräddas den i 20 minuter)
Garnera kakan när den fortfarande är varm genom att ta en bit choklad och låta den smälta ut över ytan. Bred ut det så att det blir ett jämt lager och låt kakan svalna.
Servera med tex konjaksgrädde.
Mums!
Har just upptäckt ICA-handlarnas kakao som är mörkare och godare än gamla Ögon-kakaon som jag alltid har använt. Tycker att jag har fått godare kladdkakor sen dess. Lycka till alla.
Hr provat arlas som en tjej skriver om här innan, och jag bara ÄLSKAR den guuud så nära himlen man kan komma med kakor!