• Anonym

    Hur mycket handlar du mat för i veckan??

    Jag ill komma ner till att handla mat för 500 spänn i veckan... Men lillan dricker välling morgon och käll och hennes välling kostar då 100 spänn i veckan. Men då är det bara 400 spänn kvar  till mat i veckan. 2 vuxna och ett barn. Går det?

  • Svar på tråden Hur mycket handlar du mat för i veckan??
  • Saaaraa

    Vi handlar mat för ungefär 500-600 kr i veckan, men vi köper mycket onödigt också. (sötsaker och massa skräp som egentligen inte borde finnas i affären ens:-P)
    Det går lätt att leva på det, köp inget onödigt!


  • Bonus

    Visst går det om man planerar sina inköp noga o kollar vad som är på extra pris....

  • Anonym
    Saaaraa skrev 2007-12-01 12:54:56 följande:
    Vi handlar mat för ungefär 500-600 kr i veckan, men vi köper mycket onödigt också. (sötsaker och massa skräp som egentligen inte borde finnas i affären ens:-P)Det går lätt att leva på det, köp inget onödigt!
    Så lätt att det slinker ner en massa onödigt på vägen... ;)
  • Anonym

    varför inte köpa storpack med välling? köpte 20L välling till våran lille för 99kr på willys.

  • Supertesco

    Allt mellan 600-1000. Men då ingår blöjor, välling och hygienartiklar i det också. Vi är två vuxna och ett barn.

  • lövet2

    Jag handlar för 1500-2000 kr/vecka, men det går inte att jämföra eftersom vi är så pass stor familj. 400 kr/vecka borde absolut räcka till er, men i så fall får du lägga på lite extra när det är storhelg eller fest.

  • chirren

    500-600 kr i veckan med blöjor, välling, hygienartiklar, tvättmedel mat osv

  • Mirakel händer

    Vi stor handlar var 14:de dag. Så i veckorna kompliterar vi med frukt, grönsaker, bröd mjölk. Så det går ej åt så mycket pengar i veckan då. ca 200-300 i veckan. Vi är 2 vuxna och ett barn på 12 år. Det som är dyrt är sonens laktosfria kost.


  • Anonym (ensam)

    1 vuxen+2 barn ca 1000kr på inköp som inkluderar mat, hygien artiklar, tvättgrejer, städ o sånt
    barnen får 100 kr var/vecka så det kan fördela som de vill

    undrar hur mkt mer kommer gå åt när bebisen kmr, blöjor, semper...
    ryser

  • Anonym
    Anonym skrev 2007-12-01 12:56:43 följande:
    varför inte köpa storpack med välling? köpte 20L välling till våran lille för 99kr på willys.
     Hon vägrar all annan älling än den hon får nu.  Dyr eftersom den är i färdiga tetra pack...
Svar på tråden Hur mycket handlar du mat för i veckan??