• vagabond77

    Oskrivna lagar...

    I vårt samhälle så rättar vi oss typ dagligen efter så kallade "oskrivna lagar" eller "normer" om någon så vill.

    Det lustiga med detta fenomen är att det är lite godtyckligt även om de flesta vet när dessa "oskrivna lagar gäller".

    I denna tråden vill jag att du skriver in exempel på så kallade oskrivna lagar, för att se om andra uppfattar det likadant.

    Ett exempel på en oskriven lag är;
    Att man inte får gå före någon i kön, utan att fråga.
    Att man inte bör/ får busringa på dörren hos folk.
    Att man gör läxorna man blir tilldelad i skolan.

    Fler exempel tack...

  • Svar på tråden Oskrivna lagar...
  • Chutzpah

    Jag går med skor inne hos folk. Där jag växte upp anses det som extremt oartigt att ta av skorna som gäst... man ska inte utsätta andra för sina strumpor och fotsvett.

    Att inte prata i mobilen på bio (tyvärr utdöende)
    Att låta andra går ut ur butiken innan man tränger sig in (också utdöende)

  • Goliz

    Att man varnar andra för faror med helljuset.

    Att inte småprata med folk man inte känner tex vid busshållsplatsen.(man kan ju anses knäpp då )

  • dålli

    att röka i bankomat kön är ett "brott"

  • hannelelle

    oskriven regel i sthlms lokaltrafik, i tunneln mellan pendeln och t-centralen ska man GÅ TILL VÄNSTER.

    fast i rulltrappan ska man stå till höger!

    aaah, älskar regler tidigt i morgonrusningen, det gör mitt liv så mycket enklare!

  • Behemot

    Ta bort luddet ur torktumlarfiltret.
    Den som frågar hur läget är förväntar sig inte ett ärligt svar.
    Gamla tanter kan vara elaka ostraffat.
    Man ska inte försöka konversera med någon som sitter och läser.
    Om man åker kollektivt och sitter mittemot andra människor ska man försöka hitta en punkt i tomma intet att fästa blicken på så att den inte riskerar möta de andra passagerarnas blickar.

  • Schnauser

    Kul tråd!

    Att alltid varsko vänner och bekanta innan du kommer på visit.
    Att inte röka inte i farstun. ...eller andra platser där "alla vet" att man bör avstå från att röka.
    Att "sköta sig" i tvättstugan. Stulna tvättider kan orsaka stora konflikter.
    Att låta dem som står först i kön vid en kassa, få möjligheten att gå först om det öppnar en kassa till (efterlevs illa).


    Att tydligt fråga alla andra vid en måltid om det är någon som vill ha den sista köttbullen, om man gärna vill ha den själv. Man tar den inte bara.
    Att presentera en bekant om denne och du själv träffar på ytterligare en av dina bekanta och de ej känner varandra. (Är förvånad att detta efterlevs så dåligt)
    Att alltid bjuda ur din ask tuggummi eller halstabletter/annat om du tar upp den och tänker ta en bit själv.


    Cibi condimentum fames - Hungern är den bästa kryddan
  • Bong

    Inte säga till om du ser nån med spenat mellan tänderna eller gylfen nere, det kan ju uppfattas som piiinsamt.
    (Såvida "någon" inte är en en nära vän eller tillhör familjen, då är det ok!)

    Absolut inte titta på eller, gud förbjude, prata med någon du inte känner i hissen eller på bussen!
    (Nej, studera dina naglar eller skor tills du kan ta dig ur denna jobbiga situation!)

    Du måste alltid beställa saker som står i menyn när du är ute på restaurang!
    (Hur skulle det se ut om alla började be om att få såsen bredvid eller inte ville ha sparris? Kaos!)

    Du måste alltid säga att din kollegas nya tröja eller frisyr är sååå snygg!
    (Även om du tycker att hon ser förjävlig ut.)

    När någon frågar dig hur du mår så måste du alltid, alltid le stort och svara att allting är så himla bra!
    (Fast du kanske egentligen vill börja grina och berätta att mormor är sjuk, katten har dött och du har fått sparken med omedelbar verkan.)

  • HellviHumle

    Svara inte på RDs retoriska frågor.

  • Goliz

    Att be om ursäkt när du går in i någon.

    Att inte prata för högt på vissa platser (bibliotek, kollektivtrafiken, i kassakön, i väntrum och flera andra ställen), då kan man få sura miner på sig

  • Fam Edbom

    Spola på toaletten

    Tacka om någon tex håller upp dörren eller stannar vid obevakat övergångställe

    Inte ta någon annans mat i kylen på jobbet

    slänga sitt skräp i papperskorgar

    inte stå o tuta inne i stan eller bostadsområden tidigt på morgonen

Svar på tråden Oskrivna lagar...