• Tiikeri

    Vegetarian? Se hit!!

    Denna tråd riktar sig endast till folk som redan äter vegetarisk kost.

    En sak jag har funderat över länge nu, varför finns det vegetarianer som äter fisk/skaldjur och varför finns det vegetarianer som inte äter de? Vad är anledningarna? Jag är väldigt intresserad av att höra era tankegångar, både för och emot!

    Observera att det är vegetarianernas funderingar och åsikter jag fiskar efter. Så jag vill inte att det ska bli någon diskution mellan vegetarianer och köttätare.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-12 22:55:37:
    Tack till alla er som delade med er av funderingar kring fiskätandet.

    Om jag säger såhär. Jag har varit vegetarian i jag vet inte hur många år! Till och från har jag funderat på om jag ska börja äta fisk igen, men jag kan inte bestämma mig. Ibland kommer jag på att, jo det är nog inte så farligt att äta fisk ändå - Varför ska jag avstå från något som är så nyttigt och faktiskt gott. Hörde någon som sa att fiskar inte kan känna smärta, vet absolut inte om det stämmer, men skulle det vara så tycker jag nog att det är okej med fisk. Vanligt kött har jag absolut ingen lust att äta, finner det myket illa på alla sätt och vis. Men fisk?

    Ibland tänker jag att jag borde kunna äta fisk, eftersom jag inte finner det lika vidrigt som vanligt kött. Men jag vågar inte riktigt provsmaka fisk heller, är rädd att jag ska känna mig dålig, som att jag sviker mig själv ifall jag då känner att jag gjorde fel som åt det. När jag går förbi råfiskavdelningen på affären som stinker gammal fisk, så blir jag alltid så äcklad och säger till mig själv "Fyfan, det där tänker jag inte börja äta". Men sen ser jag en färdig rätt med lax och blir nästan lite sugen.

    Ni som vill har chansen att påverka mitt beslut, ska jag börja äta fisk eller inte, och det viktigaste av allt varför/varför inte? Jag vet att jag måste ta beslutet själv, men jag skulle uppskatta lite upplysningar och övertygelser.

  • Svar på tråden Vegetarian? Se hit!!
  • mindless

    Man kan givetvis göra det till en språkfråga, men det är väl itne det TS är ute efter.

    Det handlar väl dels om vilka skäl man har för sin kosthållning, dels om vad man tycker är praktiskt. Att man till exempel ratar rött kött av hälsoskäl behöver ju inte betyda att man tycker att man behöver rata fisk och/eller fågel. Eller så tycker man det är jobbigt nog att rata rött kött, och vill göra det enkelt för sig när man går på restaurang eller blir bortbjuden.

    Själv är jag fuskvegan. Äter veganskt hemma, men tolererar att det är lite mjölk och/eller ägg i maten när jag äter ute. Och det av praktiska skäl.

  • Tiikeri

    AnLeNo skrev 2008-01-11 19:42:16 följande:


    Javisst är det bra att kunna säga att man inte äter kött. Men dessa semi-demi-vegetarian tjafest jag tycker är onödigt. Det räcker ju så: "Jag äter inte kött. "
    Precis, därför kan vi släppa diskutinen om vad man får kallas och inte när man äter ditten och datten.

    Fel av mig att skriva vegetarian, skulle ha skrive "folk som inte äter landdjur och äter/inte äter havsdjur".
  • Im Fabulous
    SoR skrev 2008-01-11 19:45:56 följande:
    Min syster äter tex inte griskött. Varför är enbart hennes ensak. Varför måste folk ha sån stenkoll på varför och hur man äter? Förstår om man blir bortbjuden på middag.. Men annars?
    Nej, jag låter bli att tala om för folk att jag väljer bort kött. Om jag inte av någon anledning måste tala om det. Som på en middagsbjudning t ex... Det sticker i ögonen på folk som äter kött om man talar om att man själv inte gör det.
  • MissSophiaS

    Im Fabulous skrev 2008-01-11 19:47:32 följande:


    Det sticker i ögonen på folk som äter kött om man talar om att man själv inte gör det.
    Det gör ju tyvärr det. Jag säger inte åt någon att det är fel att äta kött. Det har vi gjort i alla årtionden. Alla har en egen vilja!
    Men jag får inte vara vegetarian i vissa lägen.

    Hur kommer det sig?
  • Im Fabulous
    SoR skrev 2008-01-11 19:56:36 följande:
    Im Fabulous skrev 2008-01-11 19:47:32 följande:Det gör ju tyvärr det. Jag säger inte åt någon att det är fel att äta kött. Det har vi gjort i alla årtionden. Alla har en egen vilja! Men jag får inte vara vegetarian i vissa lägen. Hur kommer det sig?
    Det får man inte spekulera i heller... Då blir folk arga...
  • Tangled up in blue

    Det är ju trots allt ganska många som är vegetarianer i ordets "rätta" bemärkelse. Jag som är en av dem tycker att det är rätt skönt om folk vet vad som menas med att man enbart äter vegetariskt kost, det vill säga är vegetarian.
    På så vis slipper man få kyckling eller fisk i sin vegetariska burgare när man äter ute på stan eller dylikt. Och man slipper att jämt behöva räkna upp vad man äter och inte äter.

  • mindless

    Tangled up in blue skrev 2008-01-11 19:58:47 följande:


    Det är ju trots allt ganska många som är vegetarianer i ordets "rätta" bemärkelse. Jag som är en av dem tycker att det är rätt skönt om folk vet vad som menas med att man enbart äter vegetariskt kost, det vill säga är vegetarian. På så vis slipper man få kyckling eller fisk i sin vegetariska burgare när man äter ute på stan eller dylikt. Och man slipper att jämt behöva räkna upp vad man äter och inte äter.
    Håller med. Folk får givetvis kalla sig vad de vill, men detta orsakar praktiska problem för mig när folk förutsätter att jag äter saker jag inte gör.
  • Tiikeri

    SoR skrev 2008-01-11 19:45:56 följande:


    Min syster äter tex inte griskött. Varför är enbart hennes ensak. Varför måste folk ha sån stenkoll på varför och hur man äter? Förstår om man blir bortbjuden på middag.. Men annars?
    Är det någon som tycker att det är deras ensak om de vill äta fisk eller inte så ska jag absolut inte tvinga den personen att skriva anledningen här.

    Jag frågar av ren nyfikenhet, förstår inte varför det skulle vara så fel att undra. Det här är faktiskt något jag har gått och funderat över väldigt länge.
  • Little J

    Vegetarian "blir" man ju av olika anledningar och beroende av det vad man äter.

    Vi äter inte något som har levt och blivit dödat. Däremot dricker vi mjölk och äter ägg...fast köper då enbart ekologiska varor.

  • Euphoria78

    Jag äter fisk o skaldjur, men inte annat kött. O för mej är det helt enkelt så att jag har tagit ett steg i taget... Har varit kött/all-ätare i hela mitt liv, tills för ca 3.5 år sedan, då jag bestämde mej på riktigt för att minska på köttkosumtionen. Först slutade jag med allt, utan fågel o fisk/skaldjur. Sen även fågel... Nu känner jag att jag behöver ta det lugnt ett tag eftersom jag behöver vänja mej tillräckligt vid att äta bra o få i mej tillräckligt med näring innan jag drar åt snaran ytterligare. Om jag nånsin kommer dit, det är inte ett måste! Jag ser inga måsten alls, jag är glad o stolt att jag lyckats minska min köttkonsumtion så mycket som jag gjort! Har i o med det lärt mej äta en hel del nyttiga, vegetariska o alternativa rätter som jag inte skulle ätit innan. O jag har bättre samvete. Jag gör så gott jag kan utifrån mej själv o mina föresättningar, sen får andra göra som dom vill. Huvudsaken är att vi iallafall försöker så gott vi kan!!!

Svar på tråden Vegetarian? Se hit!!