• Anonym (undrande)

    Är detta hög årsinkomst?

    Är en årsinkomst på 170 000 (innan skatt) mycket eller lite?

  • Svar på tråden Är detta hög årsinkomst?
  • Mia83

    jennie ellie skrev 2008-01-29 21:36:24 följande:


    Ok, har man en man då som täcker upp med resten så klarar man ju sig till och med utan inkomst
    Javisst.
  • Anonym

    Beror ju på var man bor. Bor man i landets små hålor (allt utom storstadsregionerna) så kan man ju leva hur flott som helst.
    Anonym (medel) skrev 2008-01-29 21:36:50 följande:


    Men det låter ju helt sjukt!Eller kanske inte sjukt men.Jag har 265 000 ungefär och tycker jag tjänar ganska bra.Vi ligger båda under 300 000 och har det bra med nybyggt hus och 2 bilar osv utan att snåla alls med mat eller kläder eller nåt.Har alltid pengar kvar innan lön osv.Möjligen kan jag tycka att 240 000 kan få vara gränsen, dvs 20 000/ månad.Men det är jag dethuvudsaken är ju att vi är nöjda!
  • Pikku Enkeli
    Anonym skrev 2008-01-29 21:38:12 följande:
    Tyvärr. Du är inte medelinkomsttagare enligt de ekonomiska riktlinjer som finns om du tjänar under 300 000.
    Fakta?
    It's no sign of mental health to be well adjusted to a sick society...
  • Mia83
    Anonym skrev 2008-01-29 21:38:12 följande:
    Tyvärr. Du är inte medelinkomsttagare enligt de ekonomiska riktlinjer som finns om du tjänar under 300 000.
    Vill du då vara vänlig att upplysa mig om vad medelinkomsten för kvinnor är i Uppsala?
  • Anonym

    Jag menar; vad får man ut av att bo i Enköping, Karlstad, Luleå eller pluttställe i Småland till exempel?!

  • camas

    är jag en riktig låginkomsttagare om jag får ut 103 000 i årslön...?
    det borde jag vara va... Flört


    Filip 4170g. 041227 och BF 080319
  • Anonym

    En medelinkomst i Sorsele är ju knappast lika hög som den i Uppsala. En medelinkomst är inte samma sak som en medelinkomsttagare. Det finns ekonomiska riktlinjer för det. Fråga vilken ekonom som helst.

    Men nu ska jag in på andra trådar, ciao och bling, bling!

    (Only a brat knows how and what to spend at! Thank god for wealthy parents.)


    Mia83 skrev 2008-01-29 21:42:20 följande:
    Vill du då vara vänlig att upplysa mig om vad medelinkomsten för kvinnor är i Uppsala?
  • Anonym (456)

    Jepp, det kan du lita på. Det är en tredjedel av min årsinkomst.


    camas skrev 2008-01-29 21:45:54 följande:
    är jag en riktig låginkomsttagare om jag får ut 103 000 i årslön...?det borde jag vara va...
  • Miafiastina

    Som kan utläsas ur statistiken från SCB som PikkuEnkeli var vänlig nog att servera oss kan utläsas att medelinkomsten i riket som helhet ligger på 230.000/år vilket verkar rimligt med tanke på att gränsen för att klassas som höginkomsttagare går vid ca 340.000/år. Således kan vi nu konstatera att 170.000/år är en lön som ligger väsentligen under den svenska medelinkomsten. Huruvida du är nöjd med eller klarar dig på denna inkomst är en helt annan fråga som egentligen bara du kan besvara, men det beror givetvis på var någonstans du bor som många andra före mig redan påpekat.

Svar på tråden Är detta hög årsinkomst?