• boktok

    Vi som låg på 69

    Hej! Nu startar jag en tråd för oss som låg på Avd 69 i V-ås. Det skulle vara roligt att höra hur det har gått för er. Här kommer en snabb sammanfattning om Erik: vi blev utskrivna 22 Juni, efter 2 veckors hemvård.
    Erik får remiss till sjukgymnast i V-ås. Dit åker vi fortfarande.
    Sommaren gick fort och vi var mest hemma. Erik ökade i vikt i sin takt. För långsamt för BVC, men det försökte vi att inte bry oss om.
    Idag väger han 8115g, 69cm lång och har ett stort huvud 45,7cm!

  • Svar på tråden Vi som låg på 69
  • boktok

    Lilla EF skrev 2008-04-09 14:51:40 följande:


    Hej!Kul tråd! =)Vi låg på 69:an förra sommaren i 7 veckor med vår dotter, född 28+3. Vägde 1120 g och var 35 cm lång när hon föddes. Emma är snart 10 månader och väger någonstans mellan 7,5 och 8 kilo nu och är ca 67 cm lång(ska till bvc om en vecka)Allt har fungerat bra efter att vi kommit hem och nu utvecklas Emma i rasande takt känns det som!Håller med om att vistelsen på 69:an har satt sina spår även om jag också tyckte personalen var underbar!
    Hej EF! Hon var ju rätt stor ändå för att vara född i den veckan. Hon vägde ju mer än Erik. Han utvecklas också väldigt fort och vi har inte sett några tendenser på att han skulle vara sen i utvecklingen. Nog för att tiden där har satt sina spår, det kändes ju som att man aldrig skulle få komma hem. Jag hade mina favoriter bland personalen,man kan ju inte trivas med alla.

    Ilse: det är klart att du får skriva här också, det är bara roligt att få träffa andra som också har legat på 69:an.
  • boktok
    sulanett skrev 2008-04-09 12:05:11 följande:
    Jag trivdes jättebra på 69:an.  Bra personal. Fast man hade sina favoriter. Sen måste jag säga att föräldrarna som jag träffade när jag låg inne var helt underbara personer. Tur att man hade dom där. Man fick både skratta och gråta tillsammans. Vi stötte varandra helt enkelt.Vi låg på 69:an nästan i 11 veckor. Först 6v i uppsala och 1v i e-tuna.Sebastian kom i v.23+1   570gram och 28 cm lång.
    Tack själv! På något sätt så kan jag längta tillbaka ibland. Vi var ju där allihopa tillsammmans och när vi åkte hem så var det så tyst. Saknar också tiden när man satt med honom hud mot hud. Idag får man vara glad om man kan ha honom i knät i 5 min.!
  • Lilla EF

    StinaB:
    Ja, hon var lite större än din lilla Erik! Över 1 kilo är ju bra! =)
    Vi missade precis varandra på neo, vi kom dit den 17 juni men då var ni förstås på permis. Visst hade man favoriter och någon riktig "ofavorit"!
    Ha det bra!

  • Fiviva

    hej hej. vi landade på örebro bb men blev flyttade till 69:an en vecka senare

  • Fiviva

    ja sonen är född i v33 i nov 06 och vi stannade i två veckor..

  • Fiviva

    så nu har jag lite mer tid över :0)
    vincent föddes 26 nov 06 i v 33. (2170g 47cm)
    vi for till örebro sjukhus men blev förflyttade till 69:an en vecka senare pga att det kostar pengar att ha oss där.
    vi stannade en vecka i örebro och en vecka i västerås plus en veckas hemvård.
    nu är vincent 16 mån väger runt 12-13 kilo längden har jag ingen koll på just nu. men han har tydligen sjuktit iväg bra och är längst av grabbarna i hans kull födda normaltid (stolt hehe)
    väntar nu hans lillebror eller lillasyster i sep. och håller tummar och tår att få gå hela tiden ut.

  • boktok

    Lilla EF skrev 2008-04-09 20:08:34 följande:


    StinaB:Ja, hon var lite större än din lilla Erik! Över 1 kilo är ju bra! =)Vi missade precis varandra på neo, vi kom dit den 17 juni men då var ni förstås på permis. Visst hade man favoriter och någon riktig "ofavorit"!Ha det bra!
    Hej! Den 17 Juni hade vi varit hemma ca 2 v. Vi hade hemvård i 2v och blev utskrivna från 69an den 22 Juni. Då var det skönt att slippa sjukhustiden. Fastän det var nervöst att komma hem och inte ha hjälp av någon personal utan vara tvungna att klara av allting själva. Vi hade däremot mycket hjälp av mina föräldrar som inte bor så långt härifrån. Nu efter ett år är vi "erfarna" föräldrar. Man lärde sig ju oerhört mycket på 69an och jag är faktiskt glad att vi fick en prematur. Annars så hade jag ju aldrig träffat de människor som vi fick sån bra kontakt med där på sjukhuset. Och jag hade aldrig hittat till den här sidan.!!
  • sulanett

    Hej på er! Visst tänker man tillbaka på den tiden. Ibland kan det va jobbigt. Vissa dagar var helt underbara och sen vissa dagar va inte roligt.
    Jag försökte skriva ner allt dag efter dag. Om allt som hände oss. Vi tog mycket kort och filmade.
    Man lärde sig mycket.
    Det va väldigt nervöst att få komma hem. Fast man längtade så. Men när det va dags så vart man rädd. men det gick så otroligt bra. Vi hade bara hemvård i en vecka. 
    Allt har flytit på.

    Nu när man ser Sebastian så kan man ej tro att han har varit så liten. Nu sitter han . Han ålar sig fram. Han kan krypa. Han har börjat resa sig lite grann.När han står så släpper han bara och tror att han kan bara gå iväg. Hahaha Han säger mamma och pappa. Han är en glad prick helt enkelt ..

    Ta hand om er.
    Trevlig helg

  • Raven 84

    Hej allihopa, jag födde min dotter Ebba 10/2 2007 i v.27
    Hon vägde 1135 och var 36 cm
    vi kom hem med hemvård i april men hon hade mycket apneer och det blev sjukhusvård väldigt ofta fram till juni.
    Nu är hon lite över ett år och är ett litet busfrö
    hoppas allt är bra med er
    Kram Therese

  • Emblas mamma

    Hej hopp!
    För två år sedan låg vi inne med vår Embla, född v33+5. Allt gick jättebra förutom att jag hade dåligt med mjölk så hon fick inte i sig tillräckligt med mat. En släng av gulsot fick hon oxå annars gick allt kanon! vi var inskrivna i ca 5v med hemvård de sista 1,5veckan.

    69ans personal var helt suverän!!! Visst fanns det vissa som man kom mindre överens med men över lag var de helt underbara!!

    Nu är Embla en glad pigg 2åring full med bus!! Tiden går så fort!!
    Kram till er alla!!

Svar på tråden Vi som låg på 69