Är det omöjligt för oss att få ta bolån på 1 miljon?
Jag är anonym för jag vill inte att hela internet skall få reda på vår ekonomi, för att för oss är det privat...
Vi vill gärna flytta till hus, men det är bara min sambo som har en fast tjänst och fast inkomst. Vi har inga betalningsanmärkningar nån utav oss.
Min sambo tjänar 22,200:- i månaden innan skatt, vi har 2 barn.
Vi har ett privatlån på 100,000 sen i augusti som vi ligger och betalar av varje månad á 2,100:-, ej annuitetslån.
Sen har jag ett lån på 15,000 samt att vi har kortkredit på 20,000:-, och ellos 4,000:- Sammanlagt alltså 139,000:-
Jag har läst en massa trådar här inne om att många har fått ta bolån som ensam låntagare. Tror ni tex att SBAB skulle låna ut mellan 800.000-1.000.000:- till oss?
Vi har idag en månadshyra på 5,800:- och det skulle inte göra stor skillnad med ett hus som skulle hamna på ungeför samma summa, som vi har sett och räknat på. Det har då inkluderat drift, lån, ränta o amortering samt fastighetsskatt.
Är det kört för oss? Annars vill vi försöka...ta bolån.