Inlägg från: Damien och Adrian |Visa alla inlägg
  • Damien och Adrian

    Vi som shoppar danska barnkläder Del 10

    Emriella skrev 2008-08-11 20:05:13 följande:
    En liten fundering bara... är det någon mer än jag som tycker att MOLO - kläderna tappar färg väldigt snabbt. Min lillpojk har ett par rymdbyxor som är tvättade 5-6 ggr och och det svarta är alldeles grådaskigt och luddigt. Blir SÅ himla besviken! Dels kostar ju MOLO en del, dels vill man ju att printet ska vara lika fint som det var som nytt.
    ja tyvärr är det så med alla Molo med mörk färg. Jag brukar tyvärr göra så att jag köper o tvättar några gånger och sedan säljer dem, använder man de för mycket tappar de mkt i pris och de är dessutom enormt tråkiga att använda när de tappat färg...
    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian
    Buttelina skrev 2008-08-11 20:23:25 följande:
    ahh, vad syndm printbyxorna är något mindre än de andra. men de går säkert bra på tradera... inboxa annars nikki. hon ville ha cirkusbyxor... kanske är det rätt strl?
    just cirkus har jag reagerat på med, de är något mindre än övriga - inkl övriga print.
    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian
    Mosen08 skrev 2008-08-11 20:27:53 följande:
    Åh det hade jag också velat se men jag vågar mig inte in där igen...
    jag har varit där massor o även beställt av dem och har inga problem med datorn. Det mesta är dock utplockat och slut, stlk 74 och uppåt iaf.
    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian
    Mosen08 skrev 2008-08-11 20:23:35 följande:
    Jag fick virusvarning när jag gick in på den sidan
    fick jag också nu.
    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian

    Damien var på BVC idag - 9 kg, 74,4 cm. Han är 11 mån nu. ingen stor kille direkt!
     
    På väg hem råkade jag lite illa ut, vi skulle mata fåglar vid en damm med lite bröd vi hade med oss (D älskar pippi) och han satt bak i sitt säte på min cykel. Det var vår första tur ihop på cykeln och jag tänkte mig inte för och rotade efter brödet när cykeln ramlade över mig - hans tyngd blir för mycket för cykeln. Jag fick som tur var tag i cykeln innan D föll i backen, men jag fick skrubb o skärsår i handen när jag grep tag i cykeln.
     
    Jag får väl tröstshoppa eller nåt som belöning för att det ändå gick bra med Damien, inte sant?

    Köpte Sobeabyxa till mig själv häromdagen, de kan hämtas på posten nu *jippi*

    Idag kom mina djungeltröjor med. bild på dem lägger jag i BT. det är fynd på T. 

    bilder i 'BT också på D. Han älskar numera gosedjur, de tittade han inte ens åt för en vecka sedan, nu gosar han jämt med dem. Han är också rent livsfarlig och ställer sig upp överallt med o utan hjälp o trillar omkring *nervös* Pratar o babblar jämt också! Det är kul nu i den här åldern!


    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian

    fina barn i BT, Nikki såg nu din komb med ferrari o rosa från igår, det var verkligen jättesnyggt! rosa är skithäftigt till!!!


    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian

    Nya Katvigstrumporna är jättesmå precis som i våras, kanske än mindre?? 21-23 köpte jag men de ser ut som att de är för små när man tar på dem... Han har normalt 18-20! Detta gälelr röd/ljusblå.


    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian
    mortillsju skrev 2008-08-12 19:44:55 följande:
    Jag håller med dig och fyller på listanvelourbyxan = exakt kopia på Småfolknohörningtrycket= är inte väl mycket Småfolk över det medigelkottarna= trycket känns som deras eget men igelkottarna finns på flertal tröjor på Lindex nu. Igelkottsår??
    igelkottar har även Idat haft o gitarrer Molo. Trist med samma återkommande motiv hela tiden. Det är en sak om samma tillverkare gör det men när alla härmas är det boring.

    min man tycker att det är trist även inom en tillverkare, han höjde på ena ögonbrynet över min glädje när jag fick nya blå midiapplesuiten och sa: har inte Damien redan en sån? Jo, svarade jag, 2 -  i grönt och svart, men nu är det blått som gäller. Jaha, tro 17 de kan ha "nya" kollektioner jämt då, de ändrar ju bara färg... Han har ju rätt på ett sätt *fniss*
    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian
    mortillsju skrev 2008-08-12 20:09:53 följande:
    Håller med dig. Igelkotten de har känns som deras egen. Sen har det slumpat sig så att det finns mycket igelkottströjor nu. ganska så gulligt! Och som sagt, visst återupprepar de sig men det gör ju även Molo, Katvig mm. Helt ok tycker jag egentligen.
    ja det är kul om man gillar trycket men inte annars. Jag äslkar ju Katvigs midiapple och miniapple o vill ha/äger en av varje typ, men molos regnbågskopia från i höstas känns trist t ex...  jag ahr alltid tyckt att Molo är trista med sina stjärnor men nu i höst köper jag som vanligt alla stjärnor, och tycker att de är snyggare än någonsin, iaf den grå *älskar*
    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
  • Damien och Adrian
    mortillsju skrev 2008-08-12 20:17:12 följande:
    PREGGIDå ska jag absolut vänta in en byxa i 98. Lova att hålla utkik! Jag tycker verkligen att Molo lyckats denna höst. Det blir lite ytterplagg från andra märken tror jag men sen mest Molo och några uddaplagg från pop, Lindex och så blir det nog ändå nåt meandi När jag tänker på lillasyster. Lillebror passar så bra i pops mjukisbyxor (i modellen) så han ska få sina sådana där men sedan blir det Molo även där. Jag har tyvärr haft jättesvårt att hitta fina kläder till honom nu i höst. Så hans garderob bara krymper Jag som annars tycker det är så lätt med killkläder. Konstigt.  Kanske NS kommer med nåt?
    Ja när kommer NS med sitt egentligen? OT.... trött på att vänta....
    stolt mamma till Damien - född 13 september 2007
Svar på tråden Vi som shoppar danska barnkläder Del 10