• Elli80

    Linköping, någon? del 2

    Detta är fortsättningstråden för Linköping, någon? Tråden startade 1/5 -08. Bor du i Linköping eller kanske ska flytta dit är du välkommen att vara med!
    Gamla tråden: www.familjeliv.se/Forum-11-271/m32319921.html

    (Ursprungstext)
    Hej på er!
    Finns det någon här som bor i Linköping? Min sambo har blivit erbjuden jobb där och kommer att, om han tar det, veckopendla dit. Lilleman, 2½ mån, och jag kommer isf att bo där de veckor vi inte har bvc o annat viktigt... Men jag känner ingen i Linköping så det kommer att bli fruktansvärt ensamt. Tänkte att någon av er här kanske bor där och kan tänka er att ses...

    Lovelyy - Lynn 19 år, sonen Elliot som föddes 20/4 -08. Bor i Skäggetorp
    Lillisen - Lilian 25 år, sonen Linus som föddes 21/4 -07. Bor i Valla
    Ionea - Victoria 26 år, sonen Ion som föddes 1/3 -08. Bor i Ryd
    Snobben79 - Therese 29 år, sonen Hugo som föddes 3/4-08. Bor i Gottfridsberg
    Elli80 - Eleanor 28 år, sonen Gabriel född 16/2 -08. Bor i Karlstad men kommer troligen bo i Linköping under veckorna pga sambons jobb.
    Leos och Vincents mamma - Rebecca 25 år, sonen Vincent som föddes 25/3-08 och sonen Leo som föddes 15/3-05. Bor i Lambohov.
    Cia80 - Cecilia men kallas Cia 27 år. Bor i centrum.
    glitterkorn - Evelina 21 år, sonen Julius född 8/11-2007. Bor i Jakobsdal
    Missnööjd - Emma 24 år, dotterm Alva född 2/5 2007. Bor i Ryd.
    Kevlarsjäl (Emma), 31 år, 1 dotter (Elsa), bor i Ramshäll
    Almapappa (Malin) 25 år i höst, dotter Olivia snart 7 år, sonen Liam snart 5 år ,dotter Alma snart 2 år och bf med 4:de pyret bf 30/10 vi bor i ryd
    ciccielv - mamma till 3 barn och en ängel.bor i ryd
    Marayah 26: Barnen Marko 4(031103) och Filip född 080621. Bor i Skäggetorp.
    Fru Tzoanidis (Linda) nygift 28åring som kämpar för ett PLUSS, bor i Tannefors
    JennyoPatrik (Jenny) 29 år i höst. Flyttar till Skäggetorp 1 oktober. Har Lucas på 7 månader och har bf på lucia med grodan i magen =)
    Titti 34, bor i Lambohov .Barn födda -94 (David) -95 (Michaela ) , -06 (Elin) & -08 (Saga)
    dinana - Diana 25 år, dottern Molly född 16/12 -06, bor i Skäggetorp
    MammatillEKNS- Catharina snart 26år, dottern Nathalie född den 30/12-07, bor i Ryd
    Skorpan08 - Therese 38 år, gift, fyra döttrar
    -90, -94, -95 och -08. Bor i Idingstad,Linköping.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-08-11 11:22
    Ewa sambo med Daniel, sonen William född jan 08, kommer bo i Lambohov f.om 1

  • Svar på tråden Linköping, någon? del 2
  • Fru T

    apprå på det där med vikt... ja blir såå trött på vågen den visar ju mer helatiden jue

    ja har ingen övervikt men då jag hela livet vart en välldigt aktiv hästtjej å ridit minst en häst per dag så har jag ju vart välldigt vältränad.
    Nu har jag inte ridit aktivt på snart 4år å dom där snygga musklerna har avväklats å svällt upp till fluff iställe, spev övre låren, får inte på mig jeansen då låren är ivägen

    sen så har ju hela kroppen pluffsat till sig, kan inte fatta att 5kg kan göra såå mycket skillnad på hur man ser ut i ansiktet.

    försööker ta mig till gymet men har såå dålig självdisiplin å mannen å ja blir bara "osams" om vi ska träna ihop

    ja måste bli riiik så ja kan ha en häst igen, hästarna har alltid vart min glädje å "spark i rumpan" så utan dom är det inte lika lätt...

    å helt appropå... ja har fortfarande ingen mens i sikte å har som träningsvärk runt ryggen å magen...

    BIM +1

  • MammaTillEKNS

    Oj vad ni skriver mycket här vaknade vi kl.7 imorse, sen har det varit full fart, har varit iväg och tränat på förmiddagen vi blir nog inne idag, finns inte så mycket att göra ute nu när det regnar


    Pojkmaffia: Men vad tråkigt om du vill prata så vet du var jag finns *krama om*


    Mammatill4a: har du ringt och kollat det där som vi pratade om förra veckan?


     


    (¯`°•.¸ ღ♥ Nathalie 071230♥ღ ¸.•°´¯)
  • MammaTillEKNS

    Fru T: kan du inte börja träna på campushallen? då kan vi ju peppa varandra


    (¯`°•.¸ ღ♥ Nathalie 071230♥ღ ¸.•°´¯)
  • Fru T

    eftersom muskler väger mer än fett å ja inte längre har så mycket muskler. 5kg upp måste ju vara en massa mer fett än muskler... *yrar*

  • Fru T
    MammaTillEKNS skrev 2008-08-04 12:58:16 följande:
    Fru T: kan du inte börja träna på campushallen? då kan vi ju peppa varandra
    tyvärr känns det lite långt att åka dit för att träna å så har ja redan kort på nautilus här inne i stan, tar ju max 5 min för mig att gå dit men ja har märkt att kortet inte gör jobbet :-S
  • Leos och Vincents mamma
    ciccielv skrev 2008-08-04 09:45:07 följande:
    jag avstår alkohol då jag blir riktigt otrevlig när jag har fått i mig det. vad ska ni hitta på idag?vädret är trist.
    Ok, jag skrev att några av oss kanske dricker nåt o att jag ska dricka lite vin..alla gör självklart som de vill..
    Stolt o lycklig mamma till Leo 050315 o Vincent 080325
  • Leos och Vincents mamma
    PojkMaffia skrev 2008-08-04 10:25:05 följande:
    måstebara skryta över mig självsen januari har jag gått ned 19 kg har förlorat 123 cm över kroppen är sjukt stolt över mig själv, bara 8 kg kvar nu till målvikten!!!
    Vad duktig du är!!
    Stolt o lycklig mamma till Leo 050315 o Vincent 080325
  • MammaTillEKNS

    ciccielv: jag ska inte heller dricka något, är kanske inte så bra och dricka om man är under behandling


    (¯`°•.¸ ღ♥ Nathalie 071230♥ღ ¸.•°´¯)
  • MammaTillEKNS

    Fru T: vad synd men det är bara att du hojtar till om du ändrar dig


    (¯`°•.¸ ღ♥ Nathalie 071230♥ღ ¸.•°´¯)
  • Leos och Vincents mamma
    Fru T skrev 2008-08-04 12:40:30 följande:
    får ja fråga va din sambo heter i förnamn, ja tycker mig känna igen honom me
    Han heter Jocke..
    Stolt o lycklig mamma till Leo 050315 o Vincent 080325
Svar på tråden Linköping, någon? del 2