dårt asöires setuG

MissKaos. Barn förmedlar i början inte sina egna åsikter utan de kan komma hem och påstå en sak som låter som att det är deras åsikt. SOm att det här är tjejstrumpor, jag vill inte ha dem.
Då kan man slänga strumporna och då visar man ju barnet både att det är bäst att slänga bort saker som är tjejiga och att det är rätt att dela in kläder i tjejigt och killigt samt att det är så avskyvärt att ha kläder ur fel kategori att det nog är säkrast att vara säker på att kläderna därefter har rätt kategori.
Det andra alternativet kan ju vara att säga: Jaså? Varför säger du att det här är tjejstrumpor? Jag ser inte att strumporna har någon snippa/mutta/murra/mus? Hur vet du att det är tjejstrumpor då?
Då kommer det kanske från barnet: "Ja, men lisa/oskar hos dagmamman sa att det där var tjejstrumpor"
Och då kan man ge barnet ett verktyg att bemöta orden nästa gång de kommer om man pratar om det.
Eller så säger man bara: "Trams" och sätter på ungen strumporna lite oftare bara. Fungerar det med. Ungen kommer komma på vad man ska säga för att försvara strumporna. Kan bli med knytnävarna. Men funkar gör det med!
såhär hade jag gjort om jag varit tvungen att lämna mina söner
Slaktning är ju att stycka av bitar kött. Det är ju inte själva dödandet. Man bedövar kossan/grisen, men dör gör de inte förrän de blött ur, tror man vill ha ur blodet mha hjärtats pumpande eller något liknande
Jag blir så lustigt arg när jag träffar på näbbgäddor som ser allt i svart eller vitt. Helt klart en trigger-punkt på mig asså!
www.familjeliv.se/Forum-4-252/m37440688.html
I själva ordet "slakt" finns också innebörden av lite grejs man gör med djuret efteråt Blodigt, kladdigt. Hade man bara dödat djuret hade det hetat att man först dödade det och sen styckade det. Eller avlivat kanske.
ah, jag såg nu att jag uttryckt mig klumpigt i första inlägget, att jag skrev: "stycka av bitar av kött", och då menade jag ju förstås att man flår det och tar upp det och (blöda ur det) ''
så vi var på det helt klara. Det jag reagerade på var att du sa att det var "själva dödandet" och jag uttryckte mig som att det går att förväxla med styckningen.
(ja, jag är trött på mig själv nu också! )