Inlägg från: Millimina |Visa alla inlägg
  • Millimina

    dårt asöires setuG

    Min pappa dog och ägde något ihop med min faster. Hon vill vara ensam ägare, vi säljer gärna. Hon vill inte betala marknadsvärde, vi vill ha pengarna som det är värt. Hon gör flera försök till att få oss att tro på lägre värden. Säger att den och den har sagt det och det, som det sen visar sig att de skulle förlora jobbet om de säger så. Får en värdering gjord och övertygar värderingspersonen att mygla. Vilket bara avslöjas genom en slump, så vi säljer inte. Värdering kostar jättemycket pengar för oss student/arbetslösa syskon, men vi gör en, och därigenom visar det sig att vi hade rätt känsla i maggropen om myglet.

    Vi säger inget om myglet, vi bara väntar ut alltihop. Men hon är argsint. "På" liksom. Men mina kusiner som jag stått nära hela uppväxten kan inte längre prata med oss/mig (särskilt jag då jag är äldst och bor i sverige) för att de har förmodligen hört henne säga något om mig. Och jag har inte en aning om vad det är jag gjort förutom att kanske varit lite seg och krånglig.. och då bevisligen uppdagat hennes ljug tidigare.. men inte sagt något om det till henne.

    Jag var osams med pappa i flera år innan han dog, men det var inte en issue för dem (fastrarna) innan han gick bort, vi umgicks ofta ändå.
    När han dog så försökte jag förklara varför jag varit osams med honom. Han var verkligen inte så där jättebra och mogen som människa alltid och så berättade jag väl de ofördelaktiga sakerna om honom först då. Och det är klart att man förstår att det är svårt att få höra dumma saker om sin fine lillebror när han inte kan försvara sig. Men jag förstår inte riktigt vad det är de säger om mig som även får kusinerna att vända sig? Vad är det för sak de går omkring och bär mot mig, hur eldar de på sin ilska?

    Så. Jag förstår väl på ett plan. Men jag förstår inte hur jag kan ha blivit någon annan. Och hur de motiverar att de inte längre när pappa är död behöver vara vänligt inställda till hans barn i någon form av hämndprocess..om de tyckte mycket om honom, varför inte låta det speglas till oss då?

  • Millimina

    Tant Greta skrev 2008-10-25 23:37:44 följande:


    Ooops...undviker kusiner från min pappas sida.Men,har du frågat varför de är så så tvära mot dig?
    Nej, jag vågar inte måste erkännas. Den gulligaste av kusinerna vet jag ju inte VILL prata om saken. Hon vill inte stå emellan. Och hon har kontakt med mina systrar som är "oskyldiga" mer eller mindre i fasterns/fastrarnas ögon. Men när jag pratar med henne så blir hon en aningens distanserad på rösten, lite kallare. Så jag vill inte skrapa på något som inte "finns". Riskera att bli sårad från henne också. Tänker att det kanske blir bra bara det här kommer ur världen någon gång.

    Lär ju inte bli bättre av att vi nu kontaktar tingsrätten för att få till en tvångsförsäljning.. Det här är jättejättejobbigt!!
  • Millimina

    Blev jag för allvarlig? Gick ni för att sova allesammans?

  • Millimina

    o GUTEGIRL o skrev 2008-10-25 23:22:46 följande:


    JAg umgicks massor med grannen när jag bodde i blatteby för ett par år sedan, vi umgås ännu
    Jag umgås bara med grannar. Direkt när vi flyttar så skaffar jag nya kompisar!
  • Millimina

    Och jag spelar apeiron. Bästa spelet att bara jaga poäng i. Man drömmer inte ens om det efter en hel dags spelande!

  • Millimina

    Siamusen, vad har rufs för diagnos?

  • Millimina

    Tant Greta skrev 2008-10-26 00:10:33 följande:


    Förstår det,klurar bara på vad jag kan säga...Inget vettigt..Så låter bli.
    nä, dessutom är ju bara jag jag. Man får ju inte höra den andra personens version här. Det var det som gjorde den andra tråden så bra på något vis!
  • Millimina

    Tant Greta skrev 2008-10-26 00:23:22 följande:


    Jag med,viktväktarna på tisdag...Ingen som vet,så schssss...
    jag borde jag med.

    ingen som vet.

  • Millimina

    Tant Greta skrev 2008-10-26 00:26:23 följande:


    Hmmm...men båda är vettiga?Faktiskt.
    Ja, det tyckte jag märktes i tråden också. Det var därför det var så synd att de inte hann se vad jag skrev till dem tyckte jag.

    Det är säkert så att min faster är vettig också! Jag är övertygad om att det är något klavertramp som jag gjort som jag inte förstår vad det handlar om, och att hon sen gör utfall mot mig (elaka) om något annat. Jag kan ringa (eller, kunde..förut) och bara ville prata om hur vi skulle göra med försäljningen allmänt (innan det var riktigt illa alltså) och få höra saker som var helt irrelevanta.. Som att: "farmor säger att du hade fått en massa presenter av din far och att du bara skickade tillbaka dem oöppnade". Mitt i alltihop. Och förstås inte sant heller. Helkonstigt.

    Men vettiga är de säkert. Jag bara förstår inte.
  • Millimina
    siamusen skrev 2008-10-26 00:27:54 följande:
    Vill ni veta nagot äckligt förresten?Har ju berättat att lille gasse bajsade pa golvet igar. Proppen städade upp det han sag och torkade golvet.Bara det att det luktade bade igar och idag...jag började flytta runt saker för att se var det kom ifran.Upptäckte att gasse hade torkat sig pa vara dyra gardiner och att det satt fast 2 korvar pa ett gäng leksaker.*hulk*
    OMG!

    Måste nog också göra som gute.

    ROTFLMHO!!

    /Mvh

    (*kräks*)
Svar på tråden dårt asöires setuG