• Anonym (ledsen)

    Vi är körda

    Min mage värker och hela mitt bröst drar ihop sig och jag vill bara rasa ihop och gråta, sanningen slog mig i ansiktet idag att ekonomin är helt raserad.

    Jag studerade och tog examen i juni -08 och efter det har jag sökt mer jobb än jag kan räkna och en och annan intervju har det blivit men sedan är det stopp. Jag jobbar som timvikarie och är uppsatt överallt vid det här laget, vården, städfirmor, tidningstjänst, m.m

    Men hela hösten har vi hankat oss fram på en inkomst (jag uppfyller inte kraven för varken a-kassa eller alfakassa) tack gode gud att min man har jobb, men nu räcker inte det längre.

    När vi levde på en inkomst fick vi mer än en gång gräva i våra surt sparade sparpengar och nu är de slut, det finns inte ett öre mer att ta utav.

    Vi bor så billigt vi kan göra, bil är vi helt beroende av där vi bor eftersom här går inte en buss på 13 kilomters avstånd. Droppen blev nu i december, bilen gick sönder och var tvungen att lämnas in och helt plötsligt stod vi med en utgift på flera tusen som vi inte hade räknat med och som vi inte har pengar till.

    Verkligheten nu då, vi ligger 7000 kr. back som vi måste ha inom en vecka.

    Jag har aldrig fått en betalningsanmärkning i hela mitt liv och tänker inte få det heller, men vad fan ska vi göra? Ja jag vet redan vad jag måste göra, jag måste vända mig till mina släktingar och hoppas på nåd. Men jag skäms, jag har aldrig behövt låna pengar utan vi har alltid klarat oss själva, men nu går det bara inte. Men att behöva se sin pappa i ögonen och be om 7000 i lån känns så fruktansvärt förnedrande att jag har magknip och illamående vid bara tanken på det samtalet som ska äga rum i morgon.

    Det känns som att jag sitter i en rävsax, vad ska vi göra? Jag är uppskriven som vikarie överallt, jag tar varje timma jag erbjuds, jag söker alla jobb jag ser, min man jobbar över så många timmar han bara orkar och ändå får vi det inte att gå ihop. Vi har sålt allt vi har av värde, vet inte vad vi skulle kunna sälja mer!

    Jag trodde inte det var så illa som det är, jag visste att vi inte hade det gott ställt men att vi inte skulle få ihop det med 7000 är värre än vad jag någonsin hade föreställt mig. Men när bilräkningen kom med posten idag så blev verkligheten som en käftsmäll.

    Vi är aldrig på bio, aldrig på krogen, köper aldrig nya kläder (mer än sådant som barnen verkligen måste ha), vi unnar oss aldrig något så det finns inget sånt att skära in på heller.

    Jag önskar inget hellre än ett jobb, om jag bara fick det så skulle allt lösa sig. Men jag söker och söker utan framgång, jag hade satt stora förhoppningar till ett jobb nu men fick idag besked att tjänsten var tillsatt.

    Jag har två dagars jobb inbokade inom städfirman nu men det är allt som jag i dagsläget vet. Min mage rasar, jag kan inte sova, jag är gråtfärdig hela tiden och jag har totalt tappat livslusten. De som säger att man inte blir lyckligare av pengar vet inte vad de pratar om, för man blir fan inte lycklig utan dem i alla fall. Vem kan bli lycklig när man lever med en konstant orosklump i magen?

    Jag begär inte mycket här i livet, jag vill bara kunna betala mina räkningar och se till att min familj kan äta sig mätta, mer än så behövs inte. Men vi kan inte ens betala räkningarna och det ska jag behöva se min pappa i ögonen och säga och jag är livrädd för det samtalet.

  • Svar på tråden Vi är körda
  • Anonym (ledsen)

    Anonym skrev 2009-01-07 13:13:40 följande:


    Anonym (ledsen) skrev 2009-01-07 13:00:04 följande:
    Men om ni båda hittar jobb på den orten så kan ju hela familjen flytta. Synd att kasta bort en utbildning på att man inte vågar röra på sig om du nu inte hittar jobb nära din hemort.
    Min utbildningen är ingen högskoleutbildning utan en vanlig genom komvux, men jag har i alla fall två yrkesutbildningar.

    Flytt kommer i så fall i absolut sista hand, vi har all släkt och vänner här, lever på vårt drömställe billigare än något annat vi skulle kunna få, min man har ett fast jobb här på ett företag, m.m

    Hade vår framtid alltid varit nattsvart så hade det varit en sak att ta under övervägande, men nu är det ju en akutsituation som uppstått.
  • Anonym (ledsen)

    Lia och bäbisen skrev 2009-01-07 13:22:07 följande:


    Usch, låter inte roligt ts...Funderade över de ställen där du skrev att du är uppsatt som timvik...du har inte skrivit med förskolor där, de brukar behöva folk ofta! samt är ju ett "lätt" jobb att vikariera på, du behöver inte ha några direkta kunskaper, du är ju mamma själv! Mycket sunt förnuft!
    Det har jag inte tänkt på, trodde de endast var intresserade av folk som hade någon form av barnskötarutbildning. Men jag har ju inget att förlora på att sätta upp mig på listorna i alla fall, tusen tack för tipset.
  • Anonym (ledsen)

    Anonym skrev 2009-01-07 13:15:08 följande:


    Har ni möjlighet att rensa bort onödiga räkningar och utgifter som bokklubbar, tidningspremunationer m.m., där kan man spara lite pengar på sikt, det samma gäller om man ser över alla abonemang/avtal man har såsom bredband, telefoni, el, försäkringar osv.
    Är inte medlem i någon bokklubb, filmklubb eller liknande och har heller ingen tidning att säga upp. Våra övriga saker (telefon, tv, bredband) är bundet så det är inget vi kan ändra på nu.
  • Joual

    Jag tycker att du ska kolla upp möjligheten till kortkredit för din man. Har han redan nu ett kort utan kredit så går det jättesnabbt att få krediten beviljad.

    Min man gjorde så en gång tidigare (innan vi ens träffats . Han gick in på banken och de beviljade honom 10.000 i kredit på kortet. Pengarna fanns där på en gång - behövdes bara en knapptryckning. Han var student då, och förutom studiemedlen tjänade han lite extra när han körde taxi på helgerna. Det var ändå inga problem.

    Hoppas det löser sig för er!

  • Anonym

    Har ni kollat efter andra verksamheter? Tänkte det brukar gå att få hjälp från tex röda korset eller kyrkan eller liknande. Googla på det och se.
    håller tummarna för att det löser sig.

  • Lia och bäbisen
    Svar på #32
    Nej då, som vikarier går det jättebra även utan utbildning! Jag vet att de hade mycket problem att få vikarier till förskolorna här där jag bor. När jag själv vickade så hade jag jobb nästan varje dag ibland! =)
  • Anonym (ledsen)

    Tusen tack alla ni underbara främlingar som tar er tid och kommer med tips, råd och uppmuntran, ni är GULD värda.

    Nu ska jag sätta mig och ringa runt och försöka sätta upp mig på ännu fler vikarielistor och sen ska jag jobba ett par timmar och sen ska jag samla mod till att prata med pappa i morgon. På något sätt så ska vi klara detta, det känns bara svart stundtals.

  • Indiansommar

    Fy vad jobbigt, känner hur det knyter sig i magen på mig när jag läser det du skriver :( Men jag tycker absolut att kredit är det sista ni ska skaffa, dom blir ofta dyra och ska betalas tillbaka. Är det inte bättre att gå in på banken och fråga om ni kan få utöka lånet på huset med 7000 kr, det borde inte påverka era amorteringar och räntor så speciellt mycket!

    Ett annat tips är att gå in och se på lyxfällan på tv3s webtv, där kan man få många tips och ideer om hur man kan få det och gå ihop!

    Skolan och fritis är också ställen du kan sätta upp dig som vikarie på. I skolan behövs det ofta vikarier, man behöver ju inte hoppa in i en gymnasieklass det första. Men lågstadiet klarar du säkert av utan problem!

    Mataffären behöver också extra personal, kiosken, bensinstationen, pizzerian har ofta också extra personal! Fråga där med!

    Lycka till!

  • Anonym (??)

    Vill inte strö salt i såren.....men AF påpekar att man ska söka jobba i hela landet oavsett om äkta hälften har fast jobb på orten...... Det tjatar AF om hela tiden för min egen del när de inte pratar om minst 2 timmars pendling enkel resväg!!!

  • blå fisk

    Anonym (??) skrev 2009-01-07 13:48:26 följande:


    Vill inte strö salt i såren.....men AF påpekar att man ska söka jobba i hela landet oavsett om äkta hälften har fast jobb på orten...... Det tjatar AF om hela tiden för min egen del när de inte pratar om minst 2 timmars pendling enkel resväg!!!
    Fast det gäller väl för att få behålla a-kassa och TS har ju ingen a-kassa. Om man söker arbete men inte får någon ersättning så kan inte arbetsförmedlingen tvinga en att söka jobb i hela landet. Sen kanske det ändå är något man måste överväga om man verkligen vill ha ett jobb inom det man är utbildad för. Men regeln gäller ju för att få ha kvar a-kassan.
Svar på tråden Vi är körda