bonusbarn i vår säng?
IrreVirre skrev 2009-02-20 21:24:25 följande:
Vadrför verkar alla vara emot sina bonusbarn!!!Gremling666: Vad är det för skillnad på bonusbarn eller värdefamiljens barn. Dregglar o svettas bonusbarnen mera kanske. Jag vet inte har varit aupair och har bonusbarn men jag kan inte se skillnaden förutom namnet och att jag fick betalt för att ta hand om aupairbarnen. Fattar inte heller denna hysteri över sina bonusbarn. Måste kännas jättedumt när man lördagsmyser i sängen och bonusbarnen får stå o titta på. Eller när de själva kommer på att de behandlas olika. Bara att skita i var alla sover bara det passar alla alltså går barnet först givetvis då den inte själv har valt situationen. Och som det verkar här inne är nästan alla bonusbarn lika gamla när de hade sömnproblem så det är ju en fas de ska gå igenom som alla andra så vad hände när era bio barn är lika gamla och har sömnproblem. Blir de också visade till sina egna sängar. Kan lova att ni orkar kämpa mera och ser över gränserna.
Man har oftas större tålamod gällande sina egna barn, det är väl inget konstigt med et?Om inte så vore fallet hade sambons barn sedan innan åkt ut med huvet före för ett år sedan eller två och då hade det varit sambon som hade varit den som satt foten i arslet på honom.
Och gällande hela den här biten "barnet har inte valt"
Jag har inte valt barnet heller.
Jag har valt min sambo och han valde mig.
Om jag hade ägt en häst hade inte han per automatik blivit hästägare och behövt börja rida, mata, mocka och sköta den för att han flyttade ihop med mig, hade han haft en lastbil hade jag inte per automatik blivit ägare till en lastbil och behövt dela något ansvar med honom angående varken skötsel, service eller tankning.
Min häst, hans lastbil, hans barn.
Ser f.ö fram emot då vårat gemensamma barn kommer upp i den åldern.
Då har förhoppningsvis barnet sedan innan slutat komma hit, skaffat ett eget place, kanske t.o.m skaffat sig någon annan att igla på