Varför bär man slöja??
Jag är inte bekymrad. Jag är vetgirig. Stor skillnad.
Och som sagt.. varför stänga dörren så fort någon blir för frågvis? Det är inte direkt ett bra sätt att minska missförstånd och fördomar på vettu.
Jag är inte bekymrad. Jag är vetgirig. Stor skillnad.
Och som sagt.. varför stänga dörren så fort någon blir för frågvis? Det är inte direkt ett bra sätt att minska missförstånd och fördomar på vettu.
Yaran, för att ett sånt citat säger en hel del om hur en människa uppfattas. En kvinna i det här fallet. I länder där såna citat fungerar som sanning är inte slöja alltid något frivilligt som man tar på sig för att visa lydnad till gud. Många gör det nog av rädsla.
I Marocco blev t.ex alla kvinnor på vårt hotell varnade för att gå i shorts utanför hotellområdet om de inte ville ha en sten i bakhuvudet.
Och det, oavsett vilken religion det rör sig om, är ALLAS bekymmer.
Elmah... Mitt uttalande tidigare baserade sig på vad en annan muslim på FL sagt.. Att hon när hon hade slöja på sig var hon en pärla, inte en prostituerad. Jag störde mig på det, och frågade Yaran om det var så.
Det finns inga dumma frågor, elmah, det är ett tydligt tecken på överlägsenhet om man säger såna saker.
Det att muslimer stänger dörren när frågorna blir för närgångna kommer direkt från islamguiden, där det diskuterades en artikel i DN som fastslog att det inte fanns några påbud i koranen angående slöja. Muslimer vet bäst, stod det, och ickemuslimer borde inte diskutera sånt som inte rör dem.
Och Elmah... du kan häva ur dig vad du vill, men att kalla folk som vill veta fördomsfulla för att försvara något är kanske inte det bästa sättet.
Lika bra jag säger det. Jag har INGA fördomar mot dem som bär slöja. Det är helt upp till var och en.
Jag ställer frågor, ibland lite väl hårda kanske, men frågor. Hade jag inte varit nyfiken hade jag inte ställt dem.
Bara för att jag följer upp svar med en ny fråga innebär inte att jag aktivt ifrågasätter eller vräker fördomar omkring mig.
Ok, omm. Jag förlöjligar inte tron, ok? Aldrig.
Jag ifrågasätter saker jag inte förstår eller håller med om, men jag förlöjligar inte.
Tänkte mest att jag borde förtydliga mig, omm... inte att du anspelat på att jag skulle ha gjort något sånt.
Här på FL måste man vara smärtsamt uppenbar för att inte missförstås.
Jag tänker sällan, det gör ont.
Hum... tja, en tjej som tror på något annat än mig. Det är inte mycket mer. Jag ser inget fel i det, men som icke-muslim ser jag inte heller något extra fint med det.
Jag tycker visserligen att det gärna får vara lite mer kläder. Lämna lite åt fantasin. Men för min del ska man inte lämna ALLT till fantasin, om du förstår vad jag menar. Inget ont ment.
fipa, nu var det ju visserligen en svensk pensionär som sagt det där... Alltså inte en muslim.
Men jo, jag reflekterade över det igår tror jag. Och då blev man anklagad för att vara fördomsfull.
Gamlingar är som de är. Idiotiskt att antyda att bara för att en tjej är minimalt klädd och full så är det fritt fram att göra vad man vill med henne.
Men jag tvivlar på att det var en "muslimsk" åsikt, ommseif vädrade, utan hon sa vad gubben sagt.