LabLover skrev 2009-06-01 22:28:32 följande:
Tack! Dottern gillar bara makrill av de fiskar som nämns och då bara i tomatsås Jag hade själv atopiskt eksem som barn men inte i den utsträckningen som dottern har. Jag kanske måste läsa på lite om födoämnesallergi och testa lite själv? På BVC säger de bara att det är atopiskt eksem
Till mig sa de också att barnen hade atopiskt eksem...
Lilleman är allergisk mot mjölk, ägg, soja, vete, havre (sädesslag)...
Dottern är allergisk mot mjölk, ägg soja, sorbitol. Hon reagerar även på rött färgämne E120. Päron, äpple får hon ont i magen av och får knottror på huden. Torr och knottror får hon även av citrus.
Håller vi barnen utan detta så slipper vi många smörjningar. Lilleman smörjs dagligen i främst ansikte och händer, eftersom han reagerar på kontakt med sädesslagen. Missar vi en smörjning så ser han ut därefter...
Men i övrig märker vi en jätte skillnad hur de är och periodvis har vi inte smörjt dottern alls.
Så om jag var du hade jag vänt mig till en allergi/barnmottagning och bett att få göra allergitest. Tyvärr så visar det bara till 60% och då måste man utesluta provocera. MEN det kan ju vara skönt att få kollat kvalster och de vanliga födoämnena (mjölk, ägg, soja, vete, nötter, torsk tror jag ingår i den panelen).
Vanligaste allergin är annars mjölk.
För att göra en "regelrätt" uteslutning - provocering så behöver man ta bort all mjölkprotein ur kosten i minst en månad (alltså margarin att steka i, youghurt, ost, ja allt, kolla trådstarten där det finns länkar till mjölktrådar.) och sedan provocerar man. Men är det fler allergier som mjölk och ägg och man bara tar bort det ena så hjälper det ju bara halvt.. Så det är lurigt.
Är det bara eksem så tar det ju tid också för kroppen att läka. Ibland behöver man ett par månader innan man ser skillnad eftersom det tar några veckor för kroppen att göra sig av med ämnena och sen läka.
Jag har hört på flera ställen att EyeQ är bättre sammansatt och de ska ha tuggtabletter med jordgubb för barn bl.a
Vi har inte testat på barnen än pga de reagerade mot just jordgubb förra året och lilleman mot fisk, så avvaktar lite just nu. Köpte nyligen till mig själv och det ska bli intressant att se om det gör någon skillnad.