-
Men det är just det, en skriven klagan kan man göra men för att kunna anmäla måste du ju ha xxx att anmäla för. För att låta en urusel handläggning bara passera ska man inte göra. Högt upp i rangen ska man skicka ett fett brev med fakta hur det gått till och fråga om det verkligen skall vara så. Tyvärr har ju FK ingen lagstadgad handläggningstidAlicia05sMamma skrev 2009-05-06 17:43:33 följande:Ja det vet man då aldrig förrens man gjort en anmälan. Även om det inte är ngt som går vidare så har man iaf markerat att det dom gör med folks ekonomi är inte ok.
-
Tror tyvärr att det är så bedrövligt, FK har sina helt egna regler och står utanför övrig myndighetsutövning på något vis. folk får till och med vänta 8-10 veckor på bostadsbidrag!!!
FK är en bedrövelse för sig, byråkrati utöver fingerspetsarna
Men tidningen brukar också gilla att gotta sig i elända där
-
Risken finns dock att underbara FK inte godkänner den sjukskrivningenKavat skrev 2009-05-06 19:07:37 följande:Men om du är sjukskriven så kan han ju ta "vanlig" föräldrapenning om han inte får ta ut tillfällig. Gör ju ingen skillnad pengamässigt - de olika föräldrarpenningarna och tar inte du dagar för att du är sjukskriven så kan ju han ta "dina" dagar.
Usch jag låter som jordens negodil men det måste vara riktig tyngd i en sjukskrivning under pågånde f-peng och mannen måste då ta ut FP, går inte att han lyfter lön och hon sjukpenning
Varför har vi ett regelverk som motarbetar i ställeför möjligör? -
det finns en botten som är riktig på ägg, kommer inte ihåg vad den heter, men jag har köpt den på City Gross tror jag.
-
Verkligen konstigt!!! Vad var då syftet på "förslaget" det var ju inget förslag. Du fick mao lämna åsikter på läkarens och dina egna "åsikter"
MYSKO!
Lider med er Wiking och er. Varför vill dom att han ska ta den medicinen om eksemet blir sämre av det? -
Vi fick oxå på två år men innan överklagan har gått sin lilla väg är det väl dags att söka igen för att undvika glapp
Hört mer om Xolair?
Tösabiten min fick typ sin femte eller sjätte spruta(sprutor) i måndags och nu MÅSTE förbättringen ske, det utvärderas efter 16 veckor och har man inte fått hjälp så avslutas den, den är ju hiskeligt dyr. Jag vet då vart våra skattepengar går. Men faktiskt är hon i skrivande stund den som klarat pollen bäst av barnen i år. Men hon är lustig för det är så olika från år till år hur hon reagerar. I år har hon inte behövt ta ögondroppar en enda gång. Hoppas jag inte säger för mycket nu. -
Mama Law skrev 2009-05-07 20:46:41 följande:
Nej inte hört nånting mer om Xolair. Om man överklagar beslutet får man pengarna då som man har blivit beviljad eller hur blir det?Det förutsätter jag men omprövar de och höjer så får man retroaktivt. -
Mama Law skrev 2009-05-07 20:57:08 följande:
Vet inte om det finns mer kunskap i sverige, men i dalarna finns det inte iaf...Kan ni inte försöka få söka er till specialist på annat sjukhus. Det m¨åste ju finnas någon superspecialist någonstans i detta land.
Å andra sidan vet jag att JS är duktig på att prata med kollegor om svåra fall.
Hoppas verkligen på en ändring för er. Kram på er -
Vår lillskrutta på 2 är allergisk mot ägg, visar inte på pricktest men magen talar sitt tydliga språk. Svullen, gaser, smärtor och avföringen är inte att leka med. Jag min idiot gav henne en pannkaka en av stora tjejerna haft i matsäck, hon mumsade och åt, natten var ett h-vete. jag och min man pratade på morgon om vad sjutton som gjort henne så upprörd. Fortfarande ingen klocka. Blöjorna var gamkaraktär och ofta, vi spånade om hon kunde fått i sig något... Då rasade poletten ner. Dumma dumma klantiga jag... Så kort och gott, visst låter det som ägget inte är en höjdare hos er heller.Agnes72 skrev 2009-05-07 21:09:51 följande:Blå myran hur skaffar man sig en avatar?Kan det vara att vår pojke reagerade på äggröran? Han var riktigt ledsen inatt, magen var uppblåst, släppte sig hela tiden och så märket på armen.. Vågar jag prova igen nästa vecka? -
Jag skulle låta magen vila ett tag och se att han fungerar som han ska, nolltolerans på ägg under dessa dagar, sen ge ägg til frukost när man ska vara hemma, så kanske ni slipper en förstörd natt. reagerar han med svullen buk, smärta osv igen då är det det ni ska gå på. kom ihåg att läkaren må vara doktor men DU/NI är specialist på ert barn! Glöm aldrig detAgnes72 skrev 2009-05-07 21:23:29 följande:Mady, då kan det vara så kanske med vår pojke?Funderade så idag. Besvären kom ju inte förrän till kvällen. Men hans mage stog ut inatt, men det låter onekligen likt er flicka.Vår pojke har bara ett torrt stort märke på armen. Sjutton läkaren tar inte oss på allvar. Hänvisar bara till att det inte visade sig något på blodproven, vare sig havre eller ägg. Skulle ni prova ägg igen?