hejentjej skrev 2009-05-05 14:40:53 följande:
elvina ja har allergierär det extra viktigt med en halv maskin och 60 graderförstod inte det där med halv maskin?sängkläder tex, då delar du upp det till 2 maskiner=oj det har ja aldrig hört talas om : /hur fick du reda på det?blir det inte väldigt många maskiner då?
Nej man måste inte ha precis en halv maskin, men det får inte ligga "packat" i maskinen och sköljningen är viktig vid kvalsterallergi, då man inte kan få bort spillningen med värme. Kvalserspillningen försvinner endast vid noga sköljning (vilket underlättar om man inte har en full maskin). Eller så kan man köra på dubbelsköljning. Även att skaka av sängkläderna kan få bort en hel del (gör det nästan varje kväll).
Informationen fick jag av läkaren på VC, åkte in förra året med klåda/eksem och andningssvårigheter pga kvalsterallergin. Aldrig haft problem sedan jag följt råden.
Ang mycket tvätt, nja jag tvättar ca 2maskiner om dagen (då alla i hemmets tvätt inräknad). Handdukar hänger vi upp efter användning så att dom torkar, sen åker dom i maskin. Det blir ca 3 handduks tvättar i veckan. Sängkläder tvättas 1-2ggr i veckan.