• PrettyinPink

    Vilken tid på året är bäst att föda?

    Jag fick min son i juli, mitt i värmeböljan och jag tyckte det var vidrigt. Varmt, svettigt, man var svullen och höggravid halva sommaren och nyförlöst och svullen resten av halva. Dessutom får man ju inte bada på 6 veckor, plågeri för mig som älskar hav och värme. Hela sommaren gick åt att sitta inne och amma och svettas. Fördelen var ju att man inte behövde tänka på RS-viruset.

    Så nu undrar jag vilken tid på året som egentligen är "bäst" tid att få barn på? Vad tycker ni?

  • Svar på tråden Vilken tid på året är bäst att föda?
  • Cia o krabaten

    Fick dottern i mars och det var super!
    Inga svullna fötter pga värme osv.

    Första tiden var man ju inte ute och for så himla mycket och RS-säsongen höll på att ta slut.
    Sedan var hon mest i vagnen eller stilla på en filt under sommaren.
    När våren kom igen så gick hon och var stor nog att inte äta allt ute!
    Och följande sommar kunde hon ha solskydd på sig och bada i plaskpool osv.

    Kan tänka mig att dte är "bra" feb-maj ungefär.

    2an kom i början av augusti och jag var varm och svullen och sliten och så i värsta hettan.
    Sedan har han fått trängs i babyskyddet med overall, Kryper ute nu vilket är lite svårt och stoppr ALLT i munnen.
    Sen ska han hållas ur solen i sommar. Lycka till!
    Och liten under hela vintern med RS.

    Jag röstar för vårbebis

  • strojes

    Jag har fått bebisar i februari och november. Båda månaderna är bra, man slipper vara höggravid på sommaren.
    Nackdelen är ju att det oftast är besöksförbud för alla utom papporna på bb men det gör inte så mycket (hellre det än vara höggravid på sommaren).

  • Kina79

    jag fick första barnet den 20/feb
    Andra barnet den 12/april

    Nånstans mellan feb och april tycker jag är den ultimata tiden. Man är höggravid under vintern - det gör inget att man är trött och osocial- man kan va hemma o mysa hur mkt man vill.

    När barnet är fött går det hela tiden mot ljusare tider och varmare väder. man kan va ute o promenera och man mår bättre/är i form till sommaren och kan bada.
    Man har hunnit lära känna barnet och är trygg i sin mammaroll när all uteaktiviteter börjar (amma ute, byta blöja ute....)

    Dessutom kan man va hemma två somrar med sitt underverk och barnet hinner bli 16 resp 18 månader innan dagisstart. (det brukasr ju va lättare att få plats i aug)

    men till sist vill jag bara tillägga: barn är en gåva och att överhuvudtaget kunna bli gravid är ett under - oavsett när under året det sker.

  • MayaPiraya

    jag fick en i aug 05 (sommaren då det var rekordvarmt) och en i mars 08. Jag instämmer helt med cia på alla 'argument', det var SÅ mycket smidigare med mars på alla fronter!
    Att få i augusti var bara... uuuhhh... efter den så lovade jag mig själv 'aldrig mer höggravid på sommaren!'

    Sedan är det ju så att barn inte är beställningsvara, de kommer när de kommer ;)

  • Underbara ungar

    En son i sep 05 och en dotter i aug 07...

    Det som har varit jobbigt är just att gå stor o tjock heeeela sommaren. Har kännt mig som en valross

    Men jag tycker det har varit fint o få kidsen då, det har liksom fortfarande varit varmt, men inte olidligt o sen har barnen varit lite "större" och mindre "bräckliga" när det har blivit dax för vinter overaller etc.

    Nu siktar vi på ett tredje barn o det får gärna komma i mars/april om vi nu får "bestämma" det


    Storebror Axel o5o92o * Lillasyster Enya o7o824
  • PrettyinPink

    Tack för alla svar! Tror också på vinter/vårbebis Självklart är barn välkomna när som helst. Men om man nu ska FÖRSÖKA tajma in en bra period

  • Tingeling83

    feb e mina barn födda i kanon :) men våren e nog bra o så :)

  • lövet2
    September!
    Graviditetsillamåendet kommer mitt i vintern när alla andra bantar och det dessutom går magsjuka överallt. Lätt att bortförklara illamående alltså!
    Höggravid under sommaren. Visserligen jobbigt med värmen, men å andra sidan kan man tillbringa varma dagar i skuggan med svala drycker och inte göra något alls. Läsa i hammocken kanske? Dessutom finns det både snygga och bekväma mammakläder för sommarbruk, och man slipper försöka klämma in sig in byxor, tröjor, jacka osv.

    När babyn kommer är det sval höst. Ingen jobbig värme för babyn, och inte miljoner med knott och mygg.
    3 månader kvar till jul, så man både hinner och orkar njuta av julen. Perfekt att döpa i mellandagarna också, när alla är lediga.
    När sommaren kommer kan både mamma och barn bada. Inga mjölkstockningar att frukta längre (även om man fortfarande ammar), och babyn är tillräckligt stor för att sitta och plaska i lite vatten.
    You´re history!
  • Melva

    Har två barn födda i början av sommaren och en i sep. Föredrar ju att inte behöva gå höggravid över sommaren, fy det var hemskt.

    Jag ser Mars-April som "perfekta" månader. Det är inte jättekallt ute och inte heller jättevarmt, men det går mot varmare tider. Overaller och vinterkläder på små är så krångligt och bökigt tycker jag. Å andra sidan kan det bero på att när mini kom så hade jag två andra som också skulle ha vinterkläder på sig så jag var rätt svettig när dom var klara .

  • Ankissen

    Sonen är född i november, dottern i april. Föredrar absolut april. Skönt att slippa vinterkläder på den lilla, inget RS, ingen vinterkräka. Dop kan man ha ute på sommaren, oh barnvagnspromenaderna är sköna och förhoppningsvis i fint väder.

    Enda problemet var att hitta en snygg vinterjacka själv att växa i.

  • Lilla Morran

    Sonen är född i okt.
    Fördelar:
    *Slapp vara som allra störst mitt i värmeböljan.
    *Slapp vara gravid över julen när det serveras så mycket god mat och dryck som man vill ta del av.
    *Slapp köpa särskilt mycket mammakläder eftersom t-shirts i rätt modell funkade hela sommaren och även under hösten med en kofta över.
    *De rör sig inte så mycket i början och därför tyckte han aldrig att det var jobbigt med overall och tjocka kläder första vintern.
    *Andra vintern var han så stadig att han gick ganska bra ute, trots tjocka kläder. *Skönt var också att han var så liten första vintern och det kändes aldrig trångt i åkpåsen.
    Nackdelar:
    *Första sommaren kröp han rätt fort och var svår att hålla i skuggan.
    *Är väl aldrig kul att vara född i slutet på året, vore bättre med en vårfödelsedag - då skulle presenter/kläder bli mer fördelade över året också...

    Nästa barn kommer i mitten av maj.
    Fördelar:
    *Slippa vara gravid över sommaren.
    *Skönt att inte behöva pälsa på barnet så mycket kläder den första tiden.
    *Första vintern kan barnet inte gå - och lider därmed inte av att sitta i vagnen...
    *Nästa sommar kan det gå obehindrat... (både bra och dåligt kanske...)
    * Bättre fördelning mellan julklappar och födelsedag
    Nackdelar:
    *Gravid över jul.
    *Svårt att få på sig tjocka jackan under vinterns sista dagar.
    *Ingen vidare beach-kropp...

    Ärligt talat spelar det mig ingen roll vilken tid på året det blir, men för barnens skull är det kanske roligare att fylla år tidigare på året när de blir lite äldre... men som sagt, jag får gärna barn på julafton, så länge det blir ett barn över huvud taget

  • Alexi

    Jag har alltid sagt att jag inte vill ha barn i december. Så föddes dottern 6 december och jag tycker det blev perfekt. Det var bra tid på året att vara höggravid på, lagom temperatur ute osv under hösten, slapp is och snö. Sen så kunde man verkligen gå i idé under december/januari och börjar komma ut på andra sidan samtidigt som det blir ljusare och våren började komma. Nackdelar var dock mörkret, gjorde att allt blev tyngre när det var tungt i början eftersom dagarna blev så korta. Julen kände jag mig helt ointresserad av trots att jag är världens julfreak egentligen men i och med att jag handlat och pyntat innan dottern föddes så funkade själva julfirandet bra. Skulle dock inte vilja få småsyskon i december om man har ett större barn som julen är viktig för.
    Perfekt att dottern nu börjar bli större så vi verkligen kan njuta av vår och sommar. Nästa barn skulle jag gärna vilja ha jan-april om jag fick önska.

  • Delicia

    Jag fick barn i november och det var ganska nära perfekt. Trött och illamående på våren vilket ändå gjorde (tror jag) att jag kände mig lite piggare än jag annars gjort. Inte särskilt stor under sommaren. Höggravid på hösten (slapp frysa) men innan snön slagit till och gjort det halt. Sen tillbringade vi de första sunkmånaderna i hemmets mörka vrå och när dottern var stor nog för mer sociala aktiviteter var nästan våren här. Rent graviditetsmässigt tycker jag att det var perfekt. Även förlossningsmässigt är ju november en bra månad eftersom det sällan är fullt. Med en nyfödd var november en bra månad men runt januari, februari hade varit ännu bättre (jag kände mig redo för våriga aktiveter något tidigare än vädret tillät). Jag skulle aldrig vilja få barn april-sep (om jag kunde välja alltså, vilket jag verkligen inte kan).

Svar på tråden Vilken tid på året är bäst att föda?