• tessan27

    Hög feber ofta...

    Min dotter drabbas ofta av hög feber utan andra symptom... med hög feber menar jag 39-40 grader. Hon är 3,5 år och har alltid varit mycket sjuk. Ibland varannan vecka ungefär. Senast hon hade hög feber var i midsommar och nu så är vi där igen. Hon brukar ha lite höjd sänka också (30-60) men läkarna gör inget. Håller på att bli galen på detta. Det är jättejobbigt för henne. Hon kan må hur bra som helst under dagen och sen kommer den plötsliga höga febern som är jättesvår att få ner. Hon är sjuk ett par dagar och sen är allt bra igen. Förra sommaren var hon sjuk ca 4-5 gånger. Är det någon annan som har det så här?? Känns lixom inte normalt att ha det så här...

  • Svar på tråden Hög feber ofta...
  • tessan27

    Lycka 1 skrev 2009-07-17 08:39:35 följande:


    Novali ska börja behandlas med kortison i september. Som jag fattade det så ska hon få en dos varje dag under en period. Om febern försvinner då och kommer tillbaka när vi slutar med kortisonet så vet dom helt säkert att det är Periodisk feber.Vad utreds din dotter mer för?
    Eftersom hon varit sjuk så ofta så har dem kollat allt tror jag men just nu är det mest varför hon inte växer och går upp i vikt som hon borde. Utreds väl för tillfället mest för födoämnes allergier. Hon har utredits för gluten och mjölkprotein. Men gluten var det inte i alla fall. Så nu är det mjölken som uteslutits.
    Sen har hon utredits för immunbrist-sjukdommar då hon är sjuk oftare än barn som är sjuka ofta...
    Hon har säkert utredits för något mer också...
  • Karin J

    Hej

    Hitta eran tråd när jag sökte på periodisk feber.
    Våran son har något liknande, sjuk ofta ca en gång i månaden med 40 graders feber i 5-8 dagar. Utan andra symtom och oftast med en sänka på över 200.

    Än har vi inte fått en diagnos men håller på och utreds. Skriver just nu feberdagbok som ska skickas in.

    Han har haft det sen han var ca 6 månader och är i dag två år.

    Hälsningar Karin

  • Lycka 1
    Karin J skrev 2009-08-15 15:37:14 följande:
    HejHitta eran tråd när jag sökte på periodisk feber.Våran son har något liknande, sjuk ofta ca en gång i månaden med 40 graders feber i 5-8 dagar. Utan andra symtom och oftast med en sänka på över 200.Än har vi inte fått en diagnos men håller på och utreds. Skriver just nu feberdagbok som ska skickas in. Han har haft det sen han var ca 6 månader och är i dag två år.Hälsningar Karin
    Låter precis som min dotter då.
    Novali fick det när hon var fem månader och hon är också två nu.
    Feberdagbok har jag skrivit i ett år nu och den 3 sep har vi fått nästa tid till barnkliniken. Då ska det bestämmas om hon ska börja behandlas med kortison el inte.
  • Karin J

    Okej, kan de behandla det med kortison?

    Ska försöka ta tag i och skriva ner hur han varit sjuk sista månaderna och sen skicka in till läkarna. Har varit lite fullt upp här hemma så jag har inte orkat med.

    Himmla skönt att hitta den här tråden måste jag säga.
    Hittade någon mailinglista om periodisk feber också där jag har gått med, men inte fått några svar än.

  • Lycka 1

    Ja vissa barn kan bli bra av kortison. Men dom vill ju inte ge det  i första taget.
    Och sen blir vissa barn bättre av att operera bort halsmandlarna också.

    Jag kryssar bara i i en vanlig almanacka när Novali har feber. Sen tar jag med den till läkaren på barnkliniken när vi har besök där.


  • Karin J

    Har ni bokade besök, eller får ni ringa varje gång när hon är sjuk och varit sjuk i tre dagar.
    Så är det för oss, ringa varje gång han varit sjuk i tre dagar, sen görs det vanliga, ta crp och eventuellt andra prover, kolla urin och kolla igenom honom.
    Oftast går deras mätare i taket där max är 200 i crp.
    Nu har vi fått börja utredas på större ort, men de väntar väll på att få in feberdagboken antar jag. Så det är väll mitt fel att jag inte hunnit med riktigt.

  • Lycka 1

    Ja vi har bokade besök. Novali är inskriven på barnkliniken sedan juni-08.
    Vi får kallelse ca var tredje månad. Då blir det vanlig undersökning samt provtagning. Därimellan åker vi in någon gång ner hon har en febertopp utan andra symptom för provtagning.
    När hon har febertoppar får hon högt crp och för mycket vita blodkroppar. Sen är det några andra prover som också visar på infektion men dom har jag inte riktigt koll på.

    Trots att vi gått där över ett år nu har ingenting hänt. Vi var där senast i juni och då var jag berädd på att det var sista gången vi åkte dit. Tänkte byta till annat sjukhus om dom inte kunde ta tag i detta på allvar. Då helt plötsligt hände det grejer!
    Helt plötsligt fanns det en plan att gå efter. Det var då vi fick veta att det kunde behandlas med kortison. Planen fram till september är att skriva feberdagbok samt åka in till barnkliniken två gånger för provtagning vid febertoppar.

    Någon annan som sökt vårdbidrag här?
    Jag gjorde det i april och har nu blivit beviljat 1/2 vb. Min dotter har även nedsatt hörsel så det spelade ju en stor roll men jag blev även beviljad för periodisk feber.


  • Mom2006

    Ungefär så har min dotter det också. Hon har feber minst en gång i månaden utan någon orsak..
    Jag har varit i kontakt med läkare och de säger bara att det brukar barn ha men jag tycker att det är konstigt att bara ha hög feber 1-2 dagar och sen vara frisk. Kanske ska ta kontakt med barnspecialister...
    Vad bra jag hittade denna tråden...

  • Karin J

    Lycka 1
    Vad skönt att det händer något för er nu i alla fall.

    Vårdnadsbidrag har jag tänkt på. Men tänker undersöka saken först när jag vet om den lilla har likadant om Elias. Han är bara en månad än, så än så länge håller han sig frisk tack och lov.

    MOM2006
    Det är väll värt att undersöka vidare om det kan vara någon orsak.
    Elias blir aldrig sjuk bara 1-2 dagar utan det håller i sig minst 4 dagar och nästan alltid 6-7 dagar.
    Han är sjuk nu och har varit sjuk sen i natten till torsdagen. Det är först i går vi börja känna att det är på väg bort, så testade att låta bli att ge febernedsättanden, men då var det uppe i 39 när det gick ur, så det var bara att ge igen.
    Så än är det inte ok, men i dag har han varit rätt pigg fast han har 38.

  • Mom2006

    Nu är det nog på g igen med feber. Hon ligger på 37,8 nu och vi ska ha kräftskiva här idag och gästerna kommer om mindre än en timme. Hon pendlar mellan 37,2 och 37,9 när jag tar tempen. Hon har ätit och druckit nu så vi får se vad det blir av det. Hoppas det inte blir mer speciellt inte idag, det bästa är ju att vi är hemma och blir det värre kan vi vara inne med henne medan gästerna är i garaget. Det var mindre än en vecka sen hon hade feber sist. Blir så trött på detta. Blir det feber denna helgen ska jag ringa barn specialisterna på måndag..

  • Lycka 1

    Idag har vi varit på barnkliniken iegn.
    Det var ju nu som Novali skulle börja behandlas med kortison men jag har funderat en hel del och har bestämt mig för att jag inte vill ge henne det.
    Iatället vill jag att dom ska kolla hennes halsmandlar. Har hört att många barn med periodisk feber blivit hjälpta av att operera bort dom.
    Läkaren kollade i halsen och sa att Novalis halsmandlar var både stora och fula. Så nu har vi fått remiss till öron/näsa/hals. Få se vad dom säger om att ta bort dom.


  • pippiprollan

    Hej...länge sedan jag var in nu.
    Här går det framåt för oss...Mattias har inte varit sjuk på 10 veckor,hoppas verkligen att det är så att det nu klingar av och blir längre mellan skoven han får.
    Hoppas ni andra åxå har det bra.

  • BlåFjäril

    Har en dotter som blev två år i maj. Hon är en pigg och glad tjej, sällan ledsen och grinig.

    I Oktober förra året började hon på dagis och då började allt. Hon fick något konstig reaktion som gjorde hela henne svullen, de gav ngt för allergi, sen fick hon alla symtom på sharlakansfeber ( allt utom halsprovet visade på de ) hög feber, nässelutlsag osv. Hon var lös i magen till o från. Samt att hon "har" förkylningsastma - vid några tillfällen som förkyld har hon trånga luftrör ( har väl alla barn ) och andas sämre ( vi får ett par andningsprep mot det ) sen gav de diagnosen " Atopiska Eksem " som gick bort med mildison.
    Vi har alltså varit hemma mer än jobbat. ( självklart gör man det för sitt barn )

    Nu de senaste har hon haft feber utan "anleding" och tänker vi tillbaka så har hon haft det ganska länge.
    Man märker dock inget på hennes allmäntillstånd, pigg osv.
    Däremot kan hon har feber i några dagar som sen går över.

    Nu utreds hon för detta. De har tagit massa prover. Alla ser bra ut, sänka, immunförsvar osv, det är ett som var lite högre och vi har fått remiss till remautologen.

    Funderade på om hon kan ha feber för att hon är allergisk mot något, mjölk?
    Hon är gasig i magen, svullen mage och eksem. Dock ej lös, snarare lite "hårdare" men klagar inte på ont i magen.

  • Mozarts Nachtmusik
    tessan27 skrev 2009-07-04 22:34:10 följande:
    Min dotter drabbas ofta av hög feber utan andra symptom... med hög feber menar jag 39-40 grader. Hon är 3,5 år och har alltid varit mycket sjuk. Ibland varannan vecka ungefär. Senast hon hade hög feber var i midsommar och nu så är vi där igen. Hon brukar ha lite höjd sänka också (30-60) men läkarna gör inget. Håller på att bli galen på detta. Det är jättejobbigt för henne. Hon kan må hur bra som helst under dagen och sen kommer den plötsliga höga febern som är jättesvår att få ner. Hon är sjuk ett par dagar och sen är allt bra igen. Förra sommaren var hon sjuk ca 4-5 gånger. Är det någon annan som har det så här?? Känns lixom inte normalt att ha det så här...
    blev nyfiken. har lite liknande sits ,
     hur har det gått?
    Kom ihåg att du är helt unik. Precis som alla andra
  • tessan27

    Idag är min dotter 5 år och febertopparna är borta sedan 1,5 år ungefär. Om nu min dotter hade periodiskt febersyndrom så brukar det växa bort runt 3-4 års åldern och det stämmer ju jättebra på henne.

  • Mozarts Nachtmusik

    vad skönt!
    min tjej är 3.5 och febern för henne började sommaren efter hon fyllt tre.
    men den är inte regelbunden, kan variera mellan 4 dagar och som mest 4 veckor mellan dem så de tror inte det är periodísk feber därav.


    Kom ihåg att du är helt unik. Precis som alla andra
  • NinaTherese

    Vet att denna tråden är gammal men undrar om nån av er fortfarande är aktiv här?
    Min dotter ligger just nu inlagd på sjukhuset sedan 6 dagar med feber och en crp på 330.
    Läkarna hittar ingen bakterie och måste tilläggas att min dotter har precis samma historik som era barn med öroninflammationer, lunginflammationer och feber 2-3 ggr i månaden. Hon utreds av en specialist läkare eftersom jag har en immunsjukdom i släkten. Dom säger nu att allt tyder på periodisk feber eftersom sänkan är tok hög, febertoppar på 41 grader, svullna halsmandlar och sår i gommen o kinderna. Detta ska tydligen vara typiskt för barn med denna sjukdom.
    Idag bestämde överläkaren (då sänkan är uppe i 330 och hon inte äter och får näringsdropp) att börja behandla henne med kortison. Är detta verkligen bra för barnet? Skjuter det inte bara på problemet eller? Är livrädd att det bara kommer att göra det och har bokat en resa till min kusin i mitten av denna månad och är livrädd att hon ska bli sjuk igen precis då :/ Läkarna säger att min dotter kommer att bli inlagd så fort hon blir sjuk för observation eftersom hon blir grymt sjuk och skyhög sänka...
    Tacksam för alla svar och dela gärna med er av era erfarenheter...

Svar på tråden Hög feber ofta...