Vad hade ni på er NÄR ni födde?
Jag sitter här och funderar på förlossningen som komma skall.
Måste man ha sjukhusrock på sig eller kan man ha ett eget plagg på sig? Typ ett längre linne eller nåt?
Vad hade ni på er?
Jag sitter här och funderar på förlossningen som komma skall.
Måste man ha sjukhusrock på sig eller kan man ha ett eget plagg på sig? Typ ett längre linne eller nåt?
Vad hade ni på er?
Jag känner som du över mina bröst.
Jag total vägrade ta av mig bhn trots att personalen försökte på alla möjliga sätt.
Dom var inte alls otrevliga utan dom bara påpekade mer än 1 gång att det nog inte skulle vara så bra med bh.
Men det var jätte bra med bh =) utan den hade jag nog känt mig obekväm.
Och jag tänkte mitt under värkarna att "vilken tur att jag har bh på mig" :D
Så bh och sjukhusrock var vad jag hade på mig.
Jag hade endast sjukhusrocken på mig, och tills jag fick epiduralen så var det uppknäppt haha flaschade brösten för bm och narkosläkaren men så fort bedövningen började värka så kom jag på att rocken var öppen och stängde den lite smidigt sådär.
Ingenting, var naken.
Rocken:) meen hade den uppknäppt i slutet för d var ju så vaarmt och man ville bara bort..:) orora dig inte du kommer ha annat att tänka på:)
jag hade nog ingetting på mej. jag minns inte så noga
sjukhusrock med båda+ deras fina trosor+ egna raggsockor!
jag hade sjukhus rocken..tyckte att det var smidigare så än att ha egna kläder..Tur var det för dottern var full med mekonium på sig då jag fick upp henne på bröstet..
Fan vad härliga inlägg. :)
Sjukhusrock, deras egna oerhört sexiga nättrosor med en gigantisk "binda" i. Kan man ens kalla det binda? Blöja känns som rätt ord.
När krystvärkarna började märkte jag inte ens att de tog av mig trosorna. Jag hade ärligt ingen koll på någonting under förlossningen, jag var djuuuuuuuuuuupt inne i mig själv!
hade sport bh till det va dags att krysta då tog jag av den å hade bara rocken kvar, jag brukar frysa som satan inne där så jag ska ha strumpor å allt om kunde tänkas värma utan att va ivägen :)