Busbellan skrev 2009-12-19 22:46:41 följande:
Måste fråga er här i tråden för att jag antar att vissa här är likadana som mig Jag shoppar alltid massvis (enligt vissa alldeles för många) julklappar till barnen. Jag älskar att göra det och fixa med paketen och älskar att se när de sitter där med en stor hög med klappar framför sig på julafton. Men oj vad folk kan reta sig på att man handlar mycket julklappar, tycker det ändå vore upp till var och en. till och med från släkten får man pikar. Visst jag hade förstått det om vi suttit där på julafton och mina barn fått dubbelt så många klappar som kusinerna, men så är det inte. Vi delar ut det mesta av paketen på morgonen och sen har vi bestämt att timten på em har 4 paket till varje barn så alla får lika många då.
jag e inte lika där..
jag har alltid tyckt att det e för mycket klappar..
har bett i flera år att de hellre ska köpa en sak, eller lägga ihop..
de glömmer vem de får ifrån, o sliter upp paketet, tittar 1 sek innan de sliter upp nästa.. o blir inte tacksamma för de sakerna de får??
när max fyllde 3 nu så bad jag även om mindre antal då med, men de vägrade lyssna då med*som vanligt*
det slutade med att han började gråta! för att han tyckte det va tråkigt att öppna paket..
så när nästa kom efter 2 timmar, så vägrade han öppna paket o sprang iväg..
tror de va uppvaknandet för släkten *HOPPAS*
han SKA inte minnas jul o födelsedag som tråkigt med paket??
i år har jag varit benhård o sagt 1 paket till varje barn!
hoppas verkligen de lyssnar nu!
själv ska jag köpa 1 till julstrumpan på morgonen, o 1 till tomten.. men en dyrare sak då, som de kanske uppskattar mer, o har mer nytta av.. *som i år, en ny tv tex*
tycker inte antalet behöver gå över 10.. ! vi e många syskon, o om alla vill köpa 3 paket var så, ja, då sitter han där med jättehögen sen..
nä, hellre en som han uppskattar än 4 som han inte vet vem som han fick dom av..
men det e jag..
håller däremot med om att var o en ska få väöja om hur man vill ha det med sina barn, utan kommentarer, o det även utan att folk ska pika eller ifrågasätta det..
jag vill inte köpa många, men säger inget till de som väljer det åt sina barn, men jag respekterar även om folk säger ifrån.