• C060908

    Unga mödrar Danmark

    Här Fortsätter vi att diskutera programmet "Unga mödrar" som visas på kanal 5, Måndag-Torsdag kl 16.30. Hoppas alla hittar hit

    Inga spoilers i denna tråd
    För er som inte ritkigt kan hålla er borta från spoilers, snälla ta det i "spoilertråden"
    www.familjeliv.se/Forum-5-156/m38537935.html

    Här kommer en lista på de unga mödrarna i programmet:

    *Malou Stella, har sonen Tino och bor hemma hos sin mamma Britta

    *Christina, har sonen Markus. Vet ej vem pappan är, bor tillsammans med Brian

    *Christina och Peter, har sonen Lukas. Ofta stökigt hemma och Christina har förstorat brösten

    *Christina och Dennis, har sönerna Sebastian och Simon. Har mycket problem med socialen.

    *Camilla, har sonen Oliver med Kieu, de är inte tillsammans längre. Camilla har träffat en ny man som heter Christian, de är nyförlovade.

    *Camilla och Benjamin, har sönerna Jonas, Kaspar och Niklas. Camilla har åkt dit för bidragsfusk. Hon vill gärna ha ett fjärde barn.

    *Louise och Ronni, har sönerna Sebastian och Tobias. Precis flyttat till hus.

    *Nadia, har sonen Sebastian, pappan är inte en del av deras liv. Nadia är nu tillsammans med Rene, de blev gravida men barnet var sjukt och fick förlösas i v 19. Nadia har leukemi.

    *Michelle, har dottern Victoria med Simon. De gifte sig och skilde sig efter två månader. De har varit tillsammans till och från.

    *Sofie, har sonen Elias med Simon (Samma Simon som är pappa till Victoria). Det tog slut med Simon innan Elias var född. Vet inte hur ofta Simon träffar sin son men Michelle och Sofie umgås.

    *Bente, har dottern Emma med David. Bente var med i militären medan David var hemma med dottern. Det är slut mellan Bente och David vilket leder till mycket konflikter.

    *June och Hans-Christian, har dottern Cecilie. De bor i hus på landet och har massa djur.

    *AnnBeth, har sonen David. Hon har nu börjat plugga igen. Bor nära sin mamma och är där ofta.

    *Marlene, gravid. Mamman kasta ut henne när hon fick reda på graviditeten så Marlene har fått bo hos sin mormor.

    *Katherina, har sonen Mikkel. Precis flyttat till ny lägenhet och har nu svårt att få ekonomin att gå ihop. Problem med mikkels uppfostran/beteende.

    *Dina, har sonen Sonny. Flyttade tillbaka till Greve med sin mamma och skulle börja studera. De bodde i Fredrikshavn en kort period.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-04 20:22
    OBS DENNA TRÅDEN GÄLLER ÄVEN FÖR NORSKA UNGA MÖDRAR SOM BÖRJAR IMORGON TISDAG 5 JANUARI KLOCKAN 20.00 EN LISTA MED DOM NORSKA UNGA MÖDRARNA KOMMER SNART!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-26 20:18
    Onsdag 28 April 17.00 börjar Unga mödrar igen på Kanal 5!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-06 20:01
    Missat något avsnitt eller vill du se några gamla avsnitt? Både norska och danska unga mödrar hittar du här www.kanal5play.se/start (det är gratis att titta på programmen)

  • Svar på tråden Unga mödrar Danmark
  • Heligakossan
    cammily skrev 2012-06-01 09:59:33 följande:
    Nidsforkids har öppnat i Trollhättan igen, var här för några år sedan och så la det ner nu har det öppnat igen
    nej det heter begginers nu mera om du syftar på det som ligger på etage?
  • Heligakossan
    yndig skrev 2012-05-31 13:30:32 följande:

    NÄR BÖRJAR SÄSONG 15??! Kanal 5 - skärpning!! Mer info tack!

    Undrar också var vissa av mammorna blir av som t.ex. den gravida tjejen, kortårig blond och kraftig, som hade en expojkvän som vart med i bilolycka? Vill ju veta hur det gått för henne.

    Får abstinens! Ge mig nästa säsong nu!! Skrattande  


    Ja hur gick det med dom? tråkigt när de bara slutar så där   men livet kan ju ha olika vändningar så man inte vill visa upp sitt liv i tv... hoppas man får se dom igen iallafall!!
  • Livisu

    Men! Sista avsnittet brukar ju alltid innehålla ett litet montage alldeles innan eftertexterna med bilder och highlights från säsongen! Det här kan inte vara sista avsnittet... det slutade ju bara tvärt.

  • yndig
    Livisu skrev 2012-06-02 14:04:31 följande:
    Men! Sista avsnittet brukar ju alltid innehålla ett litet montage alldeles innan eftertexterna med bilder och highlights från säsongen! Det här kan inte vara sista avsnittet... det slutade ju bara tvärt.
    Ja, det blev verkligen snopet men jag tycker hela denna säsongen har varit jättedum med det. Alla avsnitt har varit avkapade på slutet och inget "i nästa avsnitt".
  • feelings

    Jag tror helt o tvärt på att det är kanal fem som bara bestämt sig helt sonika att stoppa för säsongen ...


    Jag tror att vi väntar en flicka till ... Rätt bestämd på den punkten!
  • Nyfiken 1

    I Danmark var det 16 avsnitt av säsong 14 och i Sverige var det 32 avsnitt. Alltså var avsnitten dubbelt så långa i Danmark. Har kontaktat kanal5 i Sverige om det men dom sa att dom sänder avsnitten som dom får dom från Danmark

  • Heligakossan
    Nyfiken 1 skrev 2012-06-06 16:57:42 följande:
    I Danmark var det 16 avsnitt av säsong 14 och i Sverige var det 32 avsnitt. Alltså var avsnitten dubbelt så långa i Danmark. Har kontaktat kanal5 i Sverige om det men dom sa att dom sänder avsnitten som dom får dom från Danmark
    bra!  alla som vill och orkar kan väl höra av sig till kanal 5, så vi blir fler som trycker på!
  • Starbaby
    Nyfiken 1 skrev 2012-06-06 16:57:42 följande:
    I Danmark var det 16 avsnitt av säsong 14 och i Sverige var det 32 avsnitt. Alltså var avsnitten dubbelt så långa i Danmark. Har kontaktat kanal5 i Sverige om det men dom sa att dom sänder avsnitten som dom får dom från Danmark
    Aaah, då förstår jag hur det kändes som att avsnitten var kapade mitt i.
Svar på tråden Unga mödrar Danmark