• C060908

    Unga mödrar Danmark

    Här Fortsätter vi att diskutera programmet "Unga mödrar" som visas på kanal 5, Måndag-Torsdag kl 16.30. Hoppas alla hittar hit

    Inga spoilers i denna tråd
    För er som inte ritkigt kan hålla er borta från spoilers, snälla ta det i "spoilertråden"
    www.familjeliv.se/Forum-5-156/m38537935.html

    Här kommer en lista på de unga mödrarna i programmet:

    *Malou Stella, har sonen Tino och bor hemma hos sin mamma Britta

    *Christina, har sonen Markus. Vet ej vem pappan är, bor tillsammans med Brian

    *Christina och Peter, har sonen Lukas. Ofta stökigt hemma och Christina har förstorat brösten

    *Christina och Dennis, har sönerna Sebastian och Simon. Har mycket problem med socialen.

    *Camilla, har sonen Oliver med Kieu, de är inte tillsammans längre. Camilla har träffat en ny man som heter Christian, de är nyförlovade.

    *Camilla och Benjamin, har sönerna Jonas, Kaspar och Niklas. Camilla har åkt dit för bidragsfusk. Hon vill gärna ha ett fjärde barn.

    *Louise och Ronni, har sönerna Sebastian och Tobias. Precis flyttat till hus.

    *Nadia, har sonen Sebastian, pappan är inte en del av deras liv. Nadia är nu tillsammans med Rene, de blev gravida men barnet var sjukt och fick förlösas i v 19. Nadia har leukemi.

    *Michelle, har dottern Victoria med Simon. De gifte sig och skilde sig efter två månader. De har varit tillsammans till och från.

    *Sofie, har sonen Elias med Simon (Samma Simon som är pappa till Victoria). Det tog slut med Simon innan Elias var född. Vet inte hur ofta Simon träffar sin son men Michelle och Sofie umgås.

    *Bente, har dottern Emma med David. Bente var med i militären medan David var hemma med dottern. Det är slut mellan Bente och David vilket leder till mycket konflikter.

    *June och Hans-Christian, har dottern Cecilie. De bor i hus på landet och har massa djur.

    *AnnBeth, har sonen David. Hon har nu börjat plugga igen. Bor nära sin mamma och är där ofta.

    *Marlene, gravid. Mamman kasta ut henne när hon fick reda på graviditeten så Marlene har fått bo hos sin mormor.

    *Katherina, har sonen Mikkel. Precis flyttat till ny lägenhet och har nu svårt att få ekonomin att gå ihop. Problem med mikkels uppfostran/beteende.

    *Dina, har sonen Sonny. Flyttade tillbaka till Greve med sin mamma och skulle börja studera. De bodde i Fredrikshavn en kort period.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-04 20:22
    OBS DENNA TRÅDEN GÄLLER ÄVEN FÖR NORSKA UNGA MÖDRAR SOM BÖRJAR IMORGON TISDAG 5 JANUARI KLOCKAN 20.00 EN LISTA MED DOM NORSKA UNGA MÖDRARNA KOMMER SNART!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-26 20:18
    Onsdag 28 April 17.00 börjar Unga mödrar igen på Kanal 5!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-06 20:01
    Missat något avsnitt eller vill du se några gamla avsnitt? Både norska och danska unga mödrar hittar du här www.kanal5play.se/start (det är gratis att titta på programmen)

  • Svar på tråden Unga mödrar Danmark
  • sasssyy
    Orion87 skrev 2010-05-10 17:47:49 följande:
    ja själva magen syftade inte jag på, utan det var från midjan och ner. men det kan ju vara byxorna som gör det.
    de ser man ju inte ens.. för haremsbyxorna...kanske man skulle köpa ett par sånna iaf.... o dölja de feta benen. hahah..
  • AmandaBrun
    Orion87 skrev 2010-05-10 17:47:49 följande:
    ja själva magen syftade inte jag på, utan det var från midjan och ner. men det kan ju vara byxorna som gör det.
    Hon gillar visst de där harems byxorna....kanske inte så smickrande men men
  • marla333
    sasssyy skrev 2010-05-10 17:44:29 följande:
    Socialbidragen i Danmark är mycket högre än här i Sverige.... Sen tycker jag iofs att man kan leva ganska gott på socialbidrag även här i Sverige med lite planering men det var inte ämnet.... Jag hörde att det är nästan det dubbla mot i Sverige (vet inte hur mycket sanning det låg i det) men om man ser till vad JAG hade i socialbidrag med en hyra på 4500 och en son bara halva månaden (varannan vecka boende) så fick jag ut runt 12.000 varje månad och då var barnbidrag och sånt inkluderat i det... sen fick jag lite mer de månader jag fick elräkning... och dubbla det så blir det ju en hel del.. men inte fasen vet jag om det är sanning, låter väldigt mycket...men man vet ju aldrig
    Tänkte mest på mamman med en son som är sjuk. Hon som inte hade råd att bo kvar i lägenheten, men såg att hon hade en dyr barnvagn. Tänkte hur man prioriterar, men hon kan ju ha fått den också =P 
  • Modesty Blaise
    AmandaBrun skrev 2010-05-10 17:47:34 följande:
    Ja dom kan va envisa dom små jävlarna Men han fick ju en tröja med bilar på! Och om hon hade haft råd hade han faktiskt fått en jacka med!
    Va? Vad pratar du om? 
    Det jag sade var att hon verkar anse att det är viktigare hur han ser ut -klädmässigt- än att bemöta honom i trotssituationer och annat. Hon verkar ha svårt att se honom.
    Vidare ger hon intryck av att vara trött och leds. Vill hellre göra något för sig själv än att ta itu med det barn hon har.
    Men alltså, detta känns ju väldigt bisarrt. Om du inte är någon av dem programmet handlar om förstår jag inte varför du verkar ta mina åsikter om deltagarna personligt? Jag har inte på något sätt uppträtt oartigt mot dig. 
  • marla333
    AmandaBrun skrev 2010-05-10 17:51:06 följande:
    Dyr är vagnen. Och ful.
    Hehe, håller med. Såg vad den kostade i affären och undrade hur en ensamstående mamma kunde ha en sån dyr vagn. Tyckte den va lite för ranglig för min smak, men säkert lätt att ha i bil och buss mm... 
  • sasssyy
    marla333 skrev 2010-05-10 17:49:26 följande:
    Den vagnen köpte hon när hon var gravid.. hon sket i att betala en hyra eftersom hon ändå sagt upp sig från sin lägenhet eller hur fasen det nu var... den var sviiiiiiiindyr..

    Hon jobbade ju som någon slags butikschef i en Telenorbutik eller liknande (tyckte jag såg deras logga i bakgrunden) så hon har ett jobb att gå tillbaka till efter  barnledigheten och har förmodligen en rätt så schysst föräldrapenning men hon var dålig på att hålla ordning på sin ekonomi och halkade efter.. för när killen gick ifrån henne var hon ju tvungen att slänga ut möblerna som var hyffsat nya och köpa nytt (visserligen på JYSK) för hon ville inte ha en soffa som påminde henne om exet...
  • AmandaBrun
    Modesty Blaise skrev 2010-05-10 17:52:35 följande:
    Sorry! Jag är ironisk Jag håller med till punkt o pricka att det finns en del saker som känns sådär när det gäller M-S "mammakunskap"

    La ni förresten märke till dagens hårfärg med en käck ljus slinga
  • AmandaBrun
    Modesty Blaise skrev 2010-05-10 17:55:16 följande:
    Oroligt med meningit.
    Ja. Du kanske inte sett innan?  Han va jättedålig!
Svar på tråden Unga mödrar Danmark