• Midka

    Tråddödare forts....

    Så har det gått snart tre månader sen förra startades. Välkomna hit!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:15
    Velan!!!!!

    Snälla kolla min profil eller FB!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:17

    MEH!!!!!
    Hallååååå!!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:19

    Snacka om att sitta i glasbur!!
    Ni ser mig inte längre...
    buuuhääääääää!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:21

    Äsch!
    Lika bra att ge upp.... Vi ses på onsdag då ... *suck*

    Kram på er!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:23

    Woho!!!! Tack Velan!
    Vi ses om ett par dygn då...
    Jag kan inte skicka vare sig mail eller svara i tråden....

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:28

    Exakt som Mandi skrev! Jag ser er men jag kan inte svara i tråden. Endast uppdatera min pres och skriva här i TS...

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 10:01
    Här kommer dennya tråden:

    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m49482360-2185.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 12:14
    Snyggt att länka till sig själv...
    Här kommer den riktiga.... (hoppas jag)

    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m51482720.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 21:48

    Då tar jag chansen att få sista ordet här. Tråd! Vila i frid du har varit fantastisk. Så många stunder vi fått fira med dig, vi saluterar dig!

  • Svar på tråden Tråddödare forts....
  • Sedek

    Sedan jag tog bort min ryggbild har jag inte fått ett enda inboxbrev från en tjej utan anledning.

    Är verkligen tjejer så ytliga?

    Inte att jag vill ha det, bara en iaktagelse.

  • I Blackrose I
    Velour skrev 2010-02-06 21:58:44 följande:
    Shit vad läskig!
    Nåja, * ger velour en tröst kram*

    Inte va rädd pishi :)

    Humata, Hukhta, Huvareshta ( Ahura Mazda / Angra Mainyu )
  • Sedek
    Roses skrev 2010-02-06 21:58:59 följande:
    Hehe, ska skriva en sak sen loggar ut. När jag var 13 så ville min bästis att vi skulle kyssa varandra och se hur det kändes. Jag bara okej :) Vi bara nuddade varandra vid läppen sen stod vi framför diskbänken och tvättade munnen i flera minuter ;) Vi är fortfarande kompisar och jag brukar ibland få henne att se ut som en tomat genom att berätta historen framför hennes man :p
    Fast, 13 år... ni var ju bara barn. Du kunde väl ha skrivit 18 i alla fall!

    Ser fram emot nästa, när ni var över 18
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-06 21:56:11 följande:
    Ja det är nyttigare än slafspizza från pizzerian.Jovisst! Personlig dietist, livscoach och företagsrådgivare - det är vad jag ska bli när jag blir stor. Jag kan öva på er i tråden så länge.
    Jag tror nog att jag behöver diettips mest av alla här i tråden eftersom ingen annan hittills har skrivit något om vikt- och matproblem. Så öva på du!

    Jag åt kycklingsallad till middag ikväll nån gång runt 19.00. Maten bestod av ugnsstekt kyckling i soyasås, isbergssallad, tomat, rödlök, lite mayonnäs och några skvättar pressad citron (såna färdiga i flaska). Det fick plats i en mellanstor skål. Efter det åt jag två dadlar för att stilla sockersuget som jag konstigt nog fick.

    Var det OK mat?
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-06 21:59:21 följande:
    Sedan jag tog bort min ryggbild har jag inte fått ett enda inboxbrev från en tjej utan anledning.Är verkligen tjejer så ytliga?Inte att jag vill ha det, bara en iaktagelse.
    Nej, du fick bara de ytliga tjejerna.
  • Velour
    Roses skrev 2010-02-06 22:01:55 följande:
    Nu känns det bra igen {#lang_emotions_flower}
  • Sedek
    Velour skrev 2010-02-06 22:02:16 följande:
    Jag tror nog att jag behöver diettips mest av alla här i tråden eftersom ingen annan hittills har skrivit något om vikt- och matproblem. Så öva på du! Jag åt kycklingsallad till middag ikväll nån gång runt 19.00. Maten bestod av ugnsstekt kyckling i soyasås, isbergssallad, tomat, rödlök, lite mayonnäs och några skvättar pressad citron (såna färdiga i flaska). Det fick plats i en mellanstor skål. Efter det åt jag två dadlar för att stilla sockersuget som jag konstigt nog fick. Var det OK mat?
    Sockersuget fick du för att du antagligen har ett sockerberoende. Salladen gav inte speciellt många kolhydrater och ditt sockerbehov var inte tillfredsställt överhuvudtaget. Därför dadlarna.

    Det du "borde" börja med är i så fall att dra ner på kolhydraterna i två veckor. Det är jättejobbigt i början, som att sluta röka. Men det är värt det!

    Maten var väldigt bra annars!
  • Sedek
    Velour skrev 2010-02-06 22:03:11 följande:
    Nej, du fick bara de ytliga tjejerna.
    Du har en poäng där..
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-06 22:07:40 följande:
    Sockersuget fick du för att du antagligen har ett sockerberoende. Salladen gav inte speciellt många kolhydrater och ditt sockerbehov var inte tillfredsställt överhuvudtaget. Därför dadlarna.Det du "borde" börja med är i så fall att dra ner på kolhydraterna i två veckor. Det är jättejobbigt i början, som att sluta röka. Men det är värt det!Maten var väldigt bra annars!
    Det var precis det jag gjorde när jag började min bantningsdiet i april '09, dvs drog ner på kolhydraterna och åt mörkt bröd o fullkornspasta om jag nu var tvungen att äta nån form av kolkydrater. Och det var verkligen svårt, men efter ett par veckor kändes det normalt och det var då jag började rasa ner i vikt.

    Ja, jag har nog ett sockerberoende om jag känner att jag måste äta nånting sött efter maten, men hur fajtas jag med den?
Svar på tråden Tråddödare forts....