Imperialiss: Jo en chipspåse innehåller väl omkring 1100 kcal. Om man använder chips som kalorimål i Wii Fit Plus så får man en portion chips, inte en hel påse. Chips är en av dom absolut, sjukt värsta sakerna man kan äta. Tro mig, jag vet, det var det jag blev tjock av. 130 kg vägde jag till slut, av chips, cocacola, dip, och såklart dåliga måltidsordning och obefintlig motion.
Innan operationen slutade jag dricka coca cola och gick ner 6 kg ENBART på det. Dvs. jag åt chips och dip varje dag ändå och gick ändå ner 6 kg på en månad. Så vill ni gå ner så håll er borta från de sakerna. Och pizza. En pizza innehåller mellan 1000 och 2500 kcal, de flesta omkring 1500 som jag förstått det. Tänk hur mycket man får wii fitta för att bli av med det. Och chokladkakan såg jag i wii fit hur länge jag skulle få arbeta för att bli av med. Dom sakerna borde jag hålla mig borta från.
Jag tror inte lilla klicken grädde i maten eller lilla kakan till kaffet är hela världen. Jag tänker hitta en nivå på en gång som jag kan leva med resten av livet, inte sitta och torräta tråkiga grönsaker hela tiden eller plocka bort allt gott... lagomt e bäst.
Läste nån undersökning, en kvinna som ätit en macka mer än hon brukar, till kvällsmål. Hon hade gått upp 7 kg av den mackan på ett år. Så lite kan det vara som man behöver ta bort. Men det e klart... man vill ju det ska gå fort kanske... innan sommaren så man blir snygg till stranden. ;)
Förresten 1.5 timme promenad idag i 22 graders kyla... Riktigt najs, känner mig grymt duktig. Och gubben med såklart!