Igångsättning..hur tyckte du det var?
Ska sättas igång nästa Torsdag..är lite orolig inför det. Hur upplevde du det? Och om du jämför med en "vanlig" förlossning,,var det mkt värre?
Ska sättas igång nästa Torsdag..är lite orolig inför det. Hur upplevde du det? Och om du jämför med en "vanlig" förlossning,,var det mkt värre?
Vill bara berätta hur det var för mig!
Blev igångsatt med andra barnet i maj 2009
Blev igångsatt på BF+2 då lille vilden inte ville fixera sig och snurrade runt hej vilt!
Jag var totalt omogen, blev igångsatt med gel. Det tog 4 doser och avbrott för natten innan det var igång men när det väl var etablerat så gick det smidigt. på 4 timmar så var det klart!
min första förlossning tog 8 timmar aktivt men hade en helvetes latensfas med pinvärkar.
Med igångsättningen fick jag inte en enda pinvärk utan var det var igång så hände det saker direkt.
Kan inte säga att igångsättningen var värre på något sätt, det gick ganska fort så man hann kanske inte riktigt med men man visste ju sen innan vad som väntade. Smärtan var den samma!
Lycka till!
Vad lustigt att det gått så fort för många som blivit igångsatta här!
För mig tog det som sagt ca 42 timmar! Fick endå höra att jg hade tur pga det tillslut började hända ngt. Att vissa andra kan ha värkar i 3 dygn utan att öppna sig tillräckligt o sen slutar det med kejsarnitt.
Blev "igångsatt" 10dagar före bf pga lågt sittande moderkaka. De ville ha koll på mig under hela värkarbetet för att ha koll på om moderkakan skulle komma före bebis eller inte. Jag var mogen och öppen tre cm tror jag men inga värkar ännu. De tog hål på fosterhinnan och sedan satte det igång av sig självt, inget värkstimulerande. Började få känningar efter 2 timmar och fick en bebis efter ytterligare 7,5.
.
frågar här inne för de e så många som varit med om en igångsättning, jag fick en igångsättning men fick bara 2 tabletter som de stoppade upp o sen efter ca 6 timmar så satte de igång.
kan man kalla de igångsättning? jag hade sjuka värkar o de va såååå smärtsamma, fick inga pauser alls mellan värkarna. kan detta ha varit av naturen eller hur man ska säga eller va mina värkar utan pause pga tabletterna de stoppade upp?
ska ha barn i maj igen och funderar på en igånsättning igen (pga förlossningsrädsla). men vill ju inte föda igen på 1h och 50 minuter o ha de så intensivs om jag inte måste hehe. svårt att förklara men ni förstår säkert vad jag mena....