happy73 skrev 2010-06-03 09:20:11 följande:
nian74 Jag beställde en vibe i går o köpte bara regnskydd(dubbel) Jag kommer också ha en tvååring o en liten bebis i vagnen. Men är myggnätet/uv skyddet delat eller sitter det ihop som ett stort täcke öper båda. När du säger singel så trodde jag att det bara täckte sittsen fram men inte liggdelen bak.
Det är delat- man sätter en del bak i "hålet" där bebis ligger och en del sätter man fast fram i suffletten med dragkedjan.
Jag använder delen som sitter bak hela tiden nu när det är så varmt - det blir luftigt men ändå lite skyddat och mysigt.
Jag har också dubbelregnskyddet, det är bra för det skyddar allt (väskor tex) men det är så otympligt och lite svårt att komma åt det stora barnet. Så nu har jag beställt singelregnskyddet också - då kan man sätta fast det i suffletten och ha den vanliga "plastluckan" bak till bebis.
Så får jag börja använda dubbelskyddet när jag har syskonsitsen bak.