Inlägg från: Regnbågslycka |Visa alla inlägg
  • Regnbågslycka

    Vi fortsätter, Bf aug 10

    Bubbis10 skrev 2010-12-21 14:08:09 följande:
    Måste fråga er andra-sover era bebisar mkt? min e en piggelin aså, vaken i 8 timmar i sträck utan problem å tar en powernapp i 10 min sen e han såå glad, hahaha busungen :)
    Hej vännen! Länge sedan man var här inne!

    Vår lilleman har en sova-äta-sova...period just nu och han växer som bara den. Han sover även hela natten hehe...Men dedär me powernapp´s känner jag igen oxå, iallafall under dagen Tungan ute

    Vår plutt har även rest sig upp, jo det stämmer från sittande till stående. Min bror blev hel paff....han sa:
    "Men meeen men han är ju bara 4 månader" Jo jag blev ju lika paff jag oxå såklart hehe.

    Han är en glad liten prick som piggar upp alla med sin närvaro!

    Hur e era små med dregglandet? Vår lille dregglar som bara den så jag gissar på att det kan vara tänder på G!

    Kramar till er alla och hoppas er jul varit helt underbar! Tomte
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    Oväntad skrev 2010-12-29 08:37:05 följande:
    Men borde inte det vara någon form av rekord? Skrattande
    Ah kanske de hehe Tungan ute

    Hans storasyster var oxå väldigt tidig med mycket. Men sen ska man ju inte jämföra, barn är ju så olika...

    .
    ...`·.,(¯`·´¯)........。☆。*。☆
    .`·.,(¯`·´¯)..........★。\|/。★
    (¯`·´¯).·´(¯`·´¯)...♥ Happy New Year ♥ 2011
    ...` ·.·´(¯`·´¯).....★。/|\。★
    ......`·.,(¯`·´¯)........。☆
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka

    Ja här är ju lilleman oxå inne i en sova-/äta-period = växperiod. Han äter sina mål med ersättning + 2 mindre mål smakisar/dygn. Dock sover han fortfarande hela natten vilket är sååå skönt. Lite vatten får han till sina smakisar och han ÄLSKAR mat! Han skulle kunnat ätit hela tiden om han fått Tungan ute 


    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    Bubbis10 skrev 2011-01-05 01:11:26 följande:
    Tack stumpan...gulliga du <3...ja det var ju ett tillfälle då man trodde han skulle hålla sig i schack, men inte....Hjärta Kram

    Sen undrar jag över ngt, Ikv så satt lilleman i sin gunga å jollrade, jag gick ut i köket å fixade en kopp t å återvänder då han gnäller, då sitter han å slår sig sj med knuten näve i ansiktet-jag blev bestört!!!
    tog hans små händer, å så fort jag släppte dom så gjorde han det IGEN?! jag tog upp honom å då slutade han, aså va e detta? upptäcker han sig sj eller vad? han tittade på mig å gnällde som om det vore jag, herregud aså...jag blev ju helt bestört å tog upp å pussade på honom...Ngn mer som vart med om detta?
    Hej vännen!

    Kan tänka mig att det inte var någon rolig syn. Vet inte vad det kan handla om, har aldrig sett mina barn göra så, inte andras heller faktiskt. Men det kanske är som du säger; hans sätt att upptäcka sig själv!
    Hur är allt annars med dig?
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    puchelina88 skrev 2011-01-05 13:31:18 följande:

    va på bvc i går och viktor väger 8000 och är 66.5 lång,han fick vaccsin i går,lite feber i dag


    kände en tand i morse där nere;)


    han blir 5 månader i morrn


    Åååh va våra småttingar växer Glad Isch isch...dessa dumma sprutor...Vår kille får sin den 20 jan Rynkar på näsan

    Aaah som här dårå! Vår lillekille föddes ju med sina hörntänder "på G" dock har dem inte spruckit genom än däremot så är en tand nästan genom därnere och oj oj oj va gnällig han är till och från och smått febrig. Så han har nu fått Alvedon ett par ggr!
    Vår kille är 4 månader, 2 veckor och 3 dagar gammal Tungan ute
    Bubbis10 skrev 2011-01-05 16:35:35 följande:
    Hej stumperump :)

    Ja aså jag har kollat upp det idag e d e tydligen rätt så vanligt ändå när dom upptäcker sina händer å ben osv, idag sög han tag i stortån, haha pratade med bvc om det å det var tydligen mer vanligt änm man tror.
    Min dotter klöste däremot sig sj när hon var liten..
    Annars så e det helt ok nu ändå faktiskt, mitt x dök upp som gubben i lådan idag..jag fick en knut i magen å blev en aningen avvisande direkt...suck..jag vill ju inte vara elak eller otrevlig men jag tror jag ställde in mig på försvar direkt..hur e det sj?
    Kram
    Tur de ej var något annat än så hehe...Men inte skönt att slå sig själv...dock tar de ju lite tid innan de lärt sig kontrollera sina rörelser!

    Nämen usch, släppte du in honom...vad ville han nu mån tro?

    Jorå tack det rullar på. Som jag skrev här ovan så han lilleman en tand på g därnere o har så ont av det stackaren. Men den är nog snart genom. Han ÄLSKAR att snutta på sin kylda bitring Tungan ute det lindrar ju lite.
    Annars så växer han så det knakar. Vet dock inte dagslägets vikt och längd då det var ett tag sedan vi hade tid hos bvc Rynkar på näsan Känns som att det inte är lika viktigt med täta besök med andra barnet Skrikandes

    Ha det underbart vännen!
    Kramar
    Bubbis10 skrev 2011-01-05 16:38:38 följande:
    Såg just nu i inboxen att en kille söker kontakt?? hahaha wtf?`har detta blivit en dejtingsida? för då draaaar jag! hahaha
    Ha ha ha...va skriver han då? *nyfiken ju*
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    puchelina88 skrev 2011-01-06 11:29:11 följande:
    I dag blir mammas kille 5 månader.
    Hipp hipp hurra Nalle
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    Bubbis10 skrev 2011-01-06 13:34:21 följande:
    Regnbågslycka, svarar dig snarast men hinner bara ställa en fråga till er alla nu.-

    Växer era lika mkt än? aså rent viktmässigt, tycker min lille stannar av lite aså...
    De växer inte lika mycket hela tiden utan ibland står dem lite stilla. Men om det är något du blir orolig av så hör med bvc så kollar dem ju även med hans växarkurva! Men tror som sagt inte att det är något du behöver oroa dig över!
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    Bubbis10 skrev 2011-01-06 20:04:23 följande:
    ska till bvc imon men han ligger på normalkurvan,går bara inte upp lika mkt som innan men det e klart skulle han det ...då kanske det e dags att oroa sig, hahaha
    Ja ha ha...Skulle barnen växa lika mycket hela tiden så hade dem ju blivit jättar Tungan ute
    Nämen skämt o sido, tror inte att du behöver oroa dig vännen och lycka till imorrn!
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    Bubbis10 skrev 2011-01-07 20:26:13 följande:


    Min lille bubbis <3 KÄRLEK <3
     VIlken sötnos...så fin!

    Skönt att de gick bra på bvc.
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
  • Regnbågslycka
    Bubbis10 skrev 2011-01-10 00:02:32 följande:
    Gode gud ge mig kraft....jag faller snart i bitar...mitt x kom idag å sa-min nya tjej vill inte att vi har mer kontakt utan all kontakt ska ske via Fr eller annan myndighet. För jag vill inte mista henne pga dig, sen kommer jag stämma dig på vårdnaden å att han ska bo hos mig halva tiden.
    jag finner inte ord mer nu...men hans psykiska terror tär på mig...

    han sa det med, jag tänker ju inte förlora henne pga dig så du kommer aldrig att få veta vem hon är, å vi ska skaffa barn å gifta oss å då kommer dominic få bröder där...
    helt ärligt tjejer så har jag kommit till den punkt att jag känner.-ta han för helsike å slit han med hälsan för jag skulle aldrig titta åt hans håll igen, MEN min son ska han inte ta.

    han frågade mig om jag ångrade att jag skaffat barn med honom, å det kan jag ju inte göra för jag e ju så lycklig över min älskade pojk, å han hade ju inte vart de han är om det inte var för mitt x heller. Så nej det ångrar jag inte!
    Då frågade han-men varför skaffade du barn med mig för om du avskyr mig så?
    jag-jag skaffade barn med en man som var underbar, men han finns inte längre men det var HAN jag valde att skaffa barn med....

    ska ringa Fr imon bitti.

    kram
    Fy fan för honom...att han bara vågar..blir så rasande! Skulle jag varit du så hade jag aldrig öppnat dörren. Har han hotat dig eller liknade så anmäl detta o försök få genom besöksförbud!

    Tänker på dig vännen!
    Kramar
    ~♥~ Mamma till en tösabit född 2007 & en påg född 2010 ~ ♥¸ .♥´¯)¸.♥´¯)
Svar på tråden Vi fortsätter, Bf aug 10