Sven Justus skrev 2010-10-29 09:43:37 följande:
Jo, jag vet. Håller med dig fullständigt. Ändå skulle jag mer än gärna vilja leva en månad eller så runt den period när jag föddes - för att få uppleva den bruna vardagstristess som verkar ha varit ett signum då. Finns en bild på mig, mamma och pappa från typ 1974 eller så. Alla i familjen är klädda i enbart brunt eller beige och vi är ute på höstpicnic och hela bilden liksom ramas in av bruna löv. Det är liskom sinnebilden av 70-talet för mig. :)
Den bilden har jag med!

Vi har hemstickade växtfärgade tröjor, det är en fejkbakgrund med höstlöv och vi har pottfrisyrer - inte bror då för han har lockigt hår.
Beige, brun, orange. Jätteglada och häftiga färger!
Gubbens bild är från ett kök, det är begie o vitt och bruna gobeläng-gardiner. Äkta vaxduk på kökssoffan. Bruna kläder en masse och städrockar på gammtanterna.
Bruna kläder i äkta nylon. *mmm*