starkrose skrev 2010-03-31 11:37:59 följande:
. Det är bara stt se ut på den fantastiska naturen, hur väl allting är skapat i förhållanden till varandra. Guds harmoni finns i hela skapelsen och vår planet och solsystem är inte frambringat av en slump. För min del är det mycket svårare att låta bli att tro än att tro. När jag ser på himlen och stjärnorna så är Gud så verklig och jag är så liten. Ändå är min kropp också ett mirakel, allting fungerar och jag kan se, höra, skriva, känna, sjunga...... Min slutsats blir att många inte vill tro, därför tror man inte.
Du är en av de som hade tur (eller är extra omtyckt av Gud, beroende på hur du väljer att se på saken) En mängd människor föds i allt annat än "perfekt harmoni". De föds utan att kunna se, höra, skriva, känna, sjunga, andas etc etc
Det föds barn med hemska missbildningar i skelettet och de inre organen som orsakar fruktansvärda plågor och för tidig död. Vad beror det på?
Förklaringen att det skulle handla om "människans synd" håller inte, för alla djur drabbas av nästan exakt samma mutationer.
Hur ser du på all disharmoni i naturen? Som att de flesta dör innan de nått puberteten? Eller alla varelser som lider pga brister i "Guds skapelse"?