För alla oss som gillar Lindex ( och andra barnkläder) del 11
Självklart tycker jag med

Min son på 2,5 år har den, och min systerson på snart 2 har också den.
Tycker den är ganska tuff

Men ganska tajt, har man en bebis åt det lite mulligare hållet bör man ta en storlek större än vanligt
Och jag vill också gärna ha en rabattkupong om nån har över
(som går att beställa med på nätet)
Ull är ju ett superbra plagg
Men min son är lite känslig.. Precis som jag, så vi kan inte ha ull utan att det kliar (och det finns vissa som är stickigare än andra. Kände tex på Pierre robert, de kändes jättemjuka. Silkesull finns det ju också)
Så vi använder isåfall funktionsunderställ i polyester. Ungefär lika bra. Kanske inte lika varmt dock.
Jag tror inte jag kommer ha underställ på honom särskilt ofta på dagis.
Det är mer om man ska vara ute mer än nån timme.
Om vi åker till "byn" då man åker skoter eller pimplar eller så, då kommer det användas.
Det och antingen ullfrottéoverall (ska köpa) eller fleece, och sen vinteroverallen.
Men jag bor ju långt upp i norr där vi oftast har typ -20 grader hela vintern.
Har varit på Lindex 2ggr utan att hitta ett enda barnplagg jag vill köpa!
Tänkte ju passa på när det är sån bra rabatt.. Enda jag vill ha är svart-vit randiga tunikan med lila detaljer på och uggla, men den fanns varken i strl. 92 eller 98.
Nu kollade jag hemsidan också men nää, ingenting.
Och gud vad fula alla tröjor på pojksidan är nu! Allt, precis allt var ju grått, mörkblått eller svart.. ja eller rutigt eller med nåt fult märke typ spindelmannen.. Om man inte räknar med monstertröjorna (dom har vi redan 3 olika av).
Är det bara på sommaren som killkläderna har färger?
Usch vad tråkigt
Finns det ingen rabatt för damkläder?