Thalis skrev 2010-08-10 09:08:32 följande:
Grazila skrev 2010-08-09 21:21:09 följande:
Ojoj uselt! Gör allt för att boka om den tiden. V.14 sägs ju vara en idealisk vecka att sätta in, jag fick v. 15 denna gång och de menade på att de ville gjort det i v. 14 men mycket kolliderade då... Spec om du har tyngdkänsla, det är ju verkligen otäckt. Massa pepp och tummar hålles här för dig. Klart det ska gå vägen!!
Men kanske att du kan få en snabb tid också, det behöver ju inte innebära en ren "svammeltid" detta, eftersom du haft cerklage innan. Dessutom FINNS ALLTID akuttider. Stå på dig för din rätt här. Kraam!
Ringde specialisten nyss och bm skulle prata med läkarna och återkomma snart. Hon anser också att jag måste komma in tidigare efterso jag bar blivit kallad till samtal om cerklage,inget är bestämd (?).
Blir nojjig att någon ny läkare beslutar att jag inte behöver cerklage...
Nog om mig! Hur mår ni idag?
Håller tummarna för dig!!
Idag tog jag mod till mig på ronden och sa till dr att jag vill ha mina två flöden i veckan. Direkt började hon argumentera att "det finns ju dom som vill vara inlagda och köra CTG och flöde varenda dag för att de är oroliga"... Men tillslut gav hon med sig, för jag har ju trots allt blivit lovad detta av en annan dr och definitivt inte fört det på tal själv och ännu mindre tjatat mig till det. Det var dr själv som direkt sa det när jag förklarade hur min ängel dog att två flöden i veckan skulle det bli. Detta ville väl inte dagens dr lyssna på precis men sa "visst, har hon lovat det så ska jag ju inte komma här och ändra". Ha! Känns riktigt bra att man inte backade :) Tack för allt stöd allihop ♥
Nyss var "vår" dr inne här och pratade. Han sa att det har varit mycket snack bakom kulisserna ang mitt snitt osv. Antar att en del vill dra det så långt det går medans andra vill att jag får det i den vecka man bestämt nu för att inte det ska hända nåt som inte är så angenämt. Men mitt snittdatum kommer inte ändras sa han iallafall (även om jag tror att han tillhör den grupp som tycker att jag kan gå till v34 åtminsone) och det känns skönt. Skulle faktiskt bli helt knäckt om de hade flyttat fram snittet till v34, nu är man så inställd på tidigare.
Hoppas din bebbe snart vill pluppa
Grazila