Inlägg från: Olivers Mamma |Visa alla inlägg
  • Olivers  Mamma

    Traderatråden nr 16

    StaffenAssar skrev 2010-08-04 21:13:10 följande:
    Japp, det är jag Är det kanske du som har stl 110 då
    Ja, då väntar jag nog med reiman ett tag då, som jag hade tänkt först  
    jupp 110:an bor här

    Har varit bortrest som om jag inte svarat på ngt så är det inte för att jag är otrevlig (eller jo egentligen är jag det vill bara inte gå ut med det här ) utan helt enkelt därför- Såg att du hade hittat en annan. Hur lång är din kid?
    Jag kom fram till att strl 110 skulle passa i vinter men när jag var i butiken idag så tror jah nästan att 104 skulle bli bättre.
    Har en halv kl'dkammare med kläder här o lite måste flytta men frågan är bara vad
  • Olivers  Mamma
    StaffenAssar skrev 2010-08-04 22:09:24 följande:
    Anade nästan det Ingen fara, det är ju sommar Solig Då har man bättre saker för sig än att sitta framför datorn (säger jag som nyss har spammat denna tråd totalt )

    Han är inte mätt sedan januari och då var han 96 cm, men han har vuxit minst 5 cm sedan dess om inte mer. Räknar med att han ska växa lite till innan vintern också Det är så himla svårt med overallstorlek tycker jag! Särskilt när man byter märke, han har bara haft pop och reima overall tidigare, och reiman är ju stor. Den hade han stl 98 förra vintern och 92 förrförra, så då tänkte jag först att 104 skulle bli bra men sedan frågade jag i dansktråden och fick rådet att ta stl 110 för att kunna ha hela vintern. Han kommer ju absolut kunna ha stl 104 i början av vintern, men är orolig att han ska växa ur den mitt i. Fast iofs så kan han ju kanske ha den i början och så plockar jag fram 110:an mitt i sådär... *funderar*

    Hur lång är din? 
    104 men som sagt jag provade rainbowjackan i 110 i den var riktigt bylsig.
    Ska se om jag kan muta honom att prova overallerna oxå sen efter det får jag väl avgöra vilka som får bo kvar o vilka som ska flytta.

    Kanske kommer en reima få flytta in <3 gillar de mycket men som sagt har alldeles för mycket kläder här.
    Har sjukt tråkigt så jag kan ju radda upp en del då
    5 overaller (eller 6)
    5 jackor, men hör o häpna bara 2 par t'ckbyxor...

    Kanske borde ge mig ut på mer shopping istället för att rensa, det är ju inte ens mycket

    sen hur många mololurvar det bor här, där snackar vi illa iaf 15 st
  • Olivers  Mamma
    StaffenAssar skrev 2010-08-04 22:40:52 följande:
    Nu får jag beslutångest av alltihop 104:an får vara kvar ett tag helt enkelt tills jag bestämmer mig då.

    Haha, oj vad mycket kläder

    Jag tycker jag är duktig som bara har en (eller ja, två kanske då) overall, ett set täckbyxor och jacka och en dunjacka som vinterkläder till min stora

    Lilla är jag inte alls klar med hans vinterkläder, han har bara en overall än så länge men behöver en overall till och någon snygg jacka. Har iofs en 3-i-1-jacka kvar efter stora, men den är lite klumpig till honom tycker jag eftersom han bara sitter i vagn. Har spanat på molo, harley hette den tror jag.

    Mololurvar bor här bara en var till barnen just nu. Tycker faktiskt att det är svårt att hinna använda mer än en :-O
    gah hela mitt inlägg försvann.
    Man hinner använda lurvarna om man har dem framme o arbetar fram ett system att man byter varje dag
  • Olivers  Mamma

    när är det dags att lägga ut ¨väpnarluvor?

  • Olivers  Mamma
    Lilla Ego 07 skrev 2010-08-11 19:42:02 följande:
    Gjorde en miss imorse då ja va väldans stressad. Råkade skicka två paket fast jag inte fått betalt ännuObestämd

    Får verkligen hoppas att det är ärliga köpare nu då då de iaf är 300kr de handlar om. En kompis till mig gjorde samma misstag och hon fick aldrig några pengar från den köparen. Men de finns ju en chans att de betalar in imorgon fm el nåt och paketen brukar ju inte komma fram förrän efter lunch
    det brukar gå efter lite tjat, svarar dig mer på fb
  • Olivers  Mamma
    Medusan skrev 2010-08-12 18:16:48 följande:
    Hej

    Jag behöver tips på hur jag kan mäta barnskor när jag inte har någon mätsticka? Sulorna går inte att ta ut på de flesta heller.
    o ni har inte ngn sån där dra-ut-tumstock-smart-mojäng heller?
  • Olivers  Mamma
    Enensammamma skrev 2010-09-07 13:41:37 följande:
    Puff
    Vet inte om du redan fått svar men ngt i stil med.

    Tack för trevlig kontakt och snabb leverans. Jag måste tyvärr påpeka att skorna inte i mitt tycke är i nyskick (och här skriver du men skavankerna + ev mailar några bilder)

    Jag ser helst till ett återköp.

    Vänliga Hälsningar

    XX
  • Olivers  Mamma
    Enensammamma skrev 2010-09-10 20:57:02 följande:
    För då åker jag i finkan? Hur f*n ska jag kunna kolla upp alla säljare på tradera och är det ens mitt jobb?
    Ja det är ditt ansvar att se till att du inte köper stöldgods. Tre köpare har blivit åtalade för att de köpt stöldgods. Stor mängd men ändå blir de åtalade
  • Olivers  Mamma
    Ia 70 skrev 2010-09-10 21:59:27 följande:
    jag har mejlat o frågat...men antar att det var för att hon endast i sin pres hade skrivit att hon tar 10 kr Förvånad i avgift för emballage, papper, bläck, transport..o jag sa att det gäller inte om man skriver i sin presentation utan att det måste stå i själva obj.beskrivningen..Men hon svarade mig att hon gjort tillägg i auktionen med de uppgifterna men spärrade mig i alla fall..
    *blir mörkrädd*
  • Olivers  Mamma
    Elisabeth83 skrev 2010-09-10 22:16:56 följande:
    är 189kr bra pris på köp nu, vinterjacka stl 80 från pop? Passar det en 1-åring?
    beror på skick
    bör ju passa en 1--åring
Svar på tråden Traderatråden nr 16