Ni med borderline, hur fungerar ni i relationer?
Anonym (anna) skrev 2010-04-02 15:36:54 följande:
Till er med Bordeline: Hur får man en person som har Borderline intresserad av en annan person? ska man visa sig stabil eller blir man då för klängig? vad funkar?Det spelar ingen roll hur man beter sig, stabil eller inte. På den punkten, enligt mig, så antingen blir man kär eller inte. Precis som en vanlig svensson.
Skillnaden är väl bara att om "vi" blir kära så kanske det hanteras på ett annat sätt. Tar mig själv som ex. Blir jag kär så ska allt hända på en gång. Flytta ihop, förlova sig, helst giftermål osv. Jag har inte tålamodet att dejta som vanligt folk, vill satsa allt eller inget för annars blir jag osäker. Har haft både stabilt förhållande och ostabilt. Blir man kär så blir det intensivt hur den andra personen än är.
Är man intresserad av nån som man vet har denna diagnosen så ska man vara beredd på "hårt arbete" och mycket förståelse för hur denna människa fungerar.