Inlägg från: Fröken Småland |Visa alla inlägg
  • Fröken Småland

    K*B*N, pratar del 11


    Kolla in däcken, lite P&T-känsla över den vita dekoren *skadad*
  • Fröken Småland
    Asereht skrev 2010-09-27 08:35:31 följande:
    Najs! Gillar däcken, jag hade däck med vita sidor på min Teutonia Primus som vi hade till storbus när han var nyfödd. Valde de hjulen pga "retrobilskänsla". Har alltid gillat sådana däck. Det är så snyggt!
    Fröken Småland skrev 2010-09-27 08:32:11 följande:

     


     


     


    Coola lilleman på motorcykeln! Skulle vilja ha en sån till Minibus. Den skulle vara perfekt här då vi har dåliga cykelvägar (läs typ inga om man inte ska ut på stora bilvägen). Men en springcykel kan man ju köra på tomten.
    Det går ju att göra en snikvariant genom att helt sonika skruva av tramporna. Det har vi gjort med Majas gamla cykel som vi har i Danmark så nu har lilleman den och sparkar runt på. Funkar helt ok . Till ett mindre barn är springcyklarna extra bra då de dels är låga, dels har limpsadel och framför allt kan man (på vår modell i alla fall) inte vrida runt styret utan det går bara att vinkla kanska 20-30 grader åt varje håll.
  • Fröken Småland
    Asereht skrev 2010-09-27 08:38:17 följande:
    Guuuuu vad jag är sugen på clansyåkpåsen på T. Men nej, inte å mkt på en åkpåse när man redan har fem...*snörvel*

    Velar fortfarande om huruvida jag ska byta ut froggen mot en bee eller behålla. Kan f*n inte bestämma mig. Ena dagen tror jag att jag bestämt mig men så ångrar jag mig nästa. Så irriterande! Död

    Råkade just ut för jordens yrselanfall, tur att jaag redan satt mig ned. Skitläbbigt. Jag brukar inte få yrsel bara sådär. Måste vara blodsockerfall för jag har inte fått i mig annat än te än. Ska nog ta något att äta nu när nöffeliten är tuttad klar och sövd för sin morgonslummer.
    Jag röstar fyra röster på Frogen som är en riktig vagn fast lika liten, lätt och smidig som en sulky. Bee är en lyxig sulky och inget annat, inte alls Bugaboo-känsla och funktioner över den för övrigt. Gillar Bee men inte till en liten plutt, det är först nu som jag tycker at den är lagom till min lilleman. Men jag inser också att jag är lite knasig
  • Fröken Småland

    Och så kommer en bild på (de för en gångs skull sams) gullungarna som jag hittade när jag letade efter mc-bilder. Nu lovar jag att jag slutspammat tråden



     

  • Fröken Småland
    Asereht skrev 2010-09-27 09:12:36 följande:
    Eftersom jag känner att vi ändå resonerar ganska lika i mångt och mycket kring vagnar och så, så tar jag till mig dina erfarenheter och lägger Bee på is eftersom nöffe är så liten som han är. Jag antar att det är själva omorganiseringstarmen som rycker, du vet det där med att leta och hitta det perfekta objektet.
    Trust me, I know!!!! En Bee skall du köpa om två år, då kostar de lagom mycket också
  • Fröken Småland
    Ekorrfamiljen skrev 2010-09-27 14:01:43 följande:
    Sarah: Ska du inte testa LCHF först? Det är ju ett stort ingrepp med GBP.. Du gör ju såklart som du vill, men ge det en chans på en månad eller två bara. Sen kan du göra op. om det inte funkar.. Bara en tanke. Jag är så glad att det funkar för mig och vill dela med mig av glädjen.

    Förstår dina tankar om barn! Jag skulle tycka det var jobbigt med själva känslan att man inte KAN få fler, men samtidigt går det ju att göra IVF om det värsta händer och man verkligen ångrar sig. Dyrt, men en utväg. Själv kanske jag alltid kommer att ha kvar känslan att jag vill ha "en till.." men förhoppningsvis ger det sig med åren och när barnbarnen trillar in.

    Här hoppas jag att jag ska lyckas sälja min bil så jag får ihop pengar till alla räkningar och saker som rasar in över en. Wish me luck!
    *håller tummarna för att någon köper Ekorrmobilen*
Svar på tråden K*B*N, pratar del 11