Tibell skrev 2010-09-07 14:35:35 följande:
Åhh jag är så sjukt glad att jag bara måste få skriva av mig!
Ni som varit med från start på våran allergiresa vet att vi har haft en läkare som istället för att jobba med oss har jobbat mot oss
Idag har jag pratat med barnmedicin som stora dottern går hos och de ville självklart ta sig an minstingen med..Jaaa!!!!!
Jag berättade lite om minstingen och hennes misstänkta allergier och denna underbara sköterska sa att det låter som självklara allergier...trots att det inte visar sig på blod eller prick.!!!! Jag behövde inte ens börja försvara mig..förstår ni min lycka!! NÅGON som änltigen tror på minstingens besvär!!!
Sen pratade vi lite om de besvär som minstingen hade i våras med långvarig hosta ( 2½ månader) samt massa rossel. Jag berättade att hennes läkare inte ville ge oss någon hjälp utan man var tvungen att vänta tills tredje tillfället med hosta och rossel. Den underbara sköterskan sa att så gör de inte alls hos dem utan de lyssnar på hur barnet låter och låter det som att han/hon behöver inhalationer direkt så får dem det..istället för att vänta tills tredje gången!!
Jag tror minsann världens största sten föll från mina axlar..ÄNTLIGEN får vi hjälp!!
vad skönt! låter verkligen som om ni hamnat på ett bra ställe!!!
Jag har lite funderingar kring minstingen. Han har vid 2 eller 3 tillfällen vaknat på natten och haft uppåt 40-41 graders feber, utan några som helst andra symtom på sjukdom. Ingen snuva, hosta eller liknande. Detta går sen över på 1-1½ dygn.
Jag har kommit på att varje gång han fått dessa febertoppar så har han fått i sig något med vete några dagar tidigare. han fick ju i sig rätt mkt vete i somras när vi var hos svärmor men då fick han inte någon febertopp så antagligen är det bara slumpen, men jag börjar ändå fundera på vad det kan bero på.
Han har ju inte fått någon vete i sig (vad vi vet) sedan ca 1 veckas tid men magen är fortfarande inte bra inte heller kinderna är helt bra än. Det tar väl lite tid antar jag,
Vad tror ni om detta? en slump bara eller nåt som kan vara nån reaktion?