Inlägg från: Momalicious |Visa alla inlägg
  • Momalicious

    December Bebis 2010 :)

    Karttikeya skrev 2010-10-28 15:27:35 följande:
    Känns inte som om jag kan förvänta mig något mindre än en 4 kg's klump, haha.. Om magen fortsätter växa i samma takt som den har gjort nu så verkar det ju bli så också.. Jag och mina syskon var 4220g 51 cm, 4390g 54 cm och 4820g 57 cm så, om man går efter det så finns ju "anlagen" för stor bebis. Tungan ute
    Jag vägde lite under tre kilo och var 56 cm lång (!) när jag föddes. nu rökte min mamma så hade nog vägt lite mer om hon inte gjort det men tror inte det gjorde flera kilos skillnad. min sambo och hans bröder vägde alla runt 3 kilo förutom hans tvillingbröder som vägde lite mindre men dom föddes ju lite tidigare med. 
    BF 30 december 2010 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious
    Momalicious skrev 2010-10-28 15:32:56 följande:
    Jag vägde lite under tre kilo och var 56 cm lång (!) när jag föddes. nu rökte min mamma så hade nog vägt lite mer om hon inte gjort det men tror inte det gjorde flera kilos skillnad. min sambo och hans bröder vägde alla runt 3 kilo förutom hans tvillingbröder som vägde lite mindre men dom föddes ju lite tidigare med. 
    min mamma gick över en vecka med mig också, kanske jag ska lägga till.
    BF 30 december 2010 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious
    Karttikeya skrev 2010-10-28 15:34:54 följande:
    Oj, det lät magert på en sån lång kropp haha. Nej, men du kanske hade vägt ett kilo till eller så. Men ändå, du var ju så lång.
    Ja, jag vägde 2400 om jag inte minns fel. nåt sånt. liten spädis var jag. fast sen låg jag och var så smal hela tiden, så ökade ju inte massor i vikt heller haha. varit lång och smal nästan hela livet, tills för 1,5 år sen då jag fick nån hormonrubbning och gick upp 20 kilo på 1,5 månad. 
    BF 30 december 2010 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious
    Ang nappar: Vi har köpt hem nappar, men det är ju bara om de behövs. Tänker inte lära honom att använda napp, utan det är mer ifall han är väldigt snuttig och sådär. Kan ju inte ha en bebis vid bröstet hela tiden ;)

    Kanel funkar förresten om man vill få sammandragningar. Vet att någon (stefanie?) skrev att hon läst att det kan göra så att man får sammandragningar men det tänkte inte jag på igår och jag åt gröt med massa kanel på och efter nån timme eller så så fick jag världens jäkla förvärkar. Fy! Så det kommer jag köra med lite närmare förlossningen, kanel på gröten ;) Nu tänker jag undvika det som pesten.

    Licebe skrev 2010-10-29 13:52:19 följande:

    Här kommer receptet till microkola som någon ville ha:

    50 g smör eller margarin
    1/2 dl vetemjöl
    2 msk kakao
    1 dl strösocker
    1/2 dl ljus sirap

    Alla ingridienser i en microtålig bunke.
    In i micron i 20sek.
    Rör om.
    In i micron i ca 2min.
    Rör om och häll ut på bakplåtspapper och ställ in i kylskåp så den får svalna.
    För hårdare kola, längre tid i micron


    Vilken värme kör du den på? 750? Blev så sugen


     
    BF 30 december 2010 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious

    Åh gud, är heeeeelt död. Både i kropp och sinne. Vi har flyttpackat hela dagen och nu ska jag sova. Ändå har vi lite kvar att packa imorgon bitti. Fy fan vad jag hatar att flytta!!!!

  • Momalicious

    Grattis Jessica till din stora pojk och grattis saraklippan som snart har din bebis hos dig!
    Förstår att du känner som du gör, har inte heller tid att få bebis just nu. Tror dock inte jag får än heller. Bebis är nog lika envis som jag och sambon så han kommer väl aldrig vilja komma ut. Men jag är avundsjuk, vill med ha bebis! ;)

  • Momalicious

    Råkade skicka iväg lite snabbt. Nu är vi färdigflyttade. Det enda vi har kvar är att hänga upp några tavlor i vardagsrummet och koppla in surroundljudet till tv/dator. Sååå fint har vi det. Ska ta kort och visa vår lilla lägenhet när vi fått in skötbordet och spjälsängen.

    Idag ska jag greja med bebiskläderna, sååå kul! :)

  • Momalicious

    Wildahallon: när jag får förvärkar är dom nästan alltid regelbundna. Men man vet ju aldrig, jag skulle väl pratat med förlossningen om jag undrade, hellre en gång för mycket än en gång för lite.

  • Momalicious

    Jösses vad här skrivs. Har inte fått internet än (ovanligt att Telia misslyckas med nåt) så får vara inne med mobilen

  • Momalicious

    Nu har jag vikt alla bebiskläder och lagt dom i lillprinsens byrå. En låda för varje storlek. Blir helt pirrig av att dra ut lådan och se alla små kläder där som bara väntar på en bebis! :)

Svar på tråden December Bebis 2010 :)