Happiness skrev 2010-12-19 17:14:40 följande:
Du har rätt runt v.22 och i stort sett fram till bara en vecka sen har Sofia varit väldigt lugn därinne och då blir man ju självklart orolig. Från att verkligen ha känt sparkar och rörelse till ingenting. På sin höjd lite fladder från annars sparkar. Jag bad BM lyssna med dopplern...hm undra om det inte var i just vecka 22 bara för att just får höra att det fanns något hjärta. Skönt att jag gjorde det annars ska man gå omkring och vara orolig. BM sa att det var för barnet oftast ändrar läge från att ligga med armar och ben mot magen till att lägga sig med sin rygg mot min mage. Då kommer ju sparkar och sånt in mot min ryggrad.
Jätte bra att du hade dopplern hemma och kunde lyssna med den. Kan du inte be BM lyssna med dopplerna nästa gång du ska dit? Hur mår du annars tjejen?
Då hade jag inte helt fel då ;) Fick för mig att de va ungefär i denna vecka som du blev orolig och tillslut fick lyssna på hjärtat! :)
Ja alltså han har ju varit väldigt aktiv, eller ÄR om man ska tro dopplern också. Då äre ju också full rulle därinne! Bara att jag inte känner av det längre - så ja han kanske har flyttat på sig och sparkar på andra ställen nu, dom har ju en del plats fortfarande o röra sig på. Men klart man reagerar, varje dag i 4-5 veckor och sen poff, nästintill ingenting. Dom på gyn tyckte inte de va värt o åka in o förlossningen tyckte inte alls de va nödvändigt. Alltså, nu VET jag ju att han lever - så jag är inte orolig för de. Dock kan de ju vara andra faktorer som gör att han KAN vara slö, dåligt flöde osv - de vet man ju aldrig. Grr! Men jaja, han kommer väl igång snart igen. Får små buffar nu i skrivande stund men inte lika starka som sparkarna. Jaja, han vill väl jävlas me sin mamma ;)
Jag ska inte till BM igen förrän 11 januari :( Hon är låååångledig nu, men funderar på o åka dit i mellandagarna o kolla lite.
Jo, det rullar på. Svår influensa blev diagnosen, fortfarande inte frisk men jag kämpar på me honungvatten, halstabletter, sömn + vätska ;)
Hur mår du och Sofia annars?
(Utöver monstret..)