Första barnet, i Göteborg?
Yes, Condeco Linné.
Yes, Condeco Linné.
Får också tacka för fikat igår, mycket trevligt! Den 13 sep är jag tyvärr på kurs i Norge men jag hänger med nästa gång istället. Ska spana in Födelsehuset. Vi har anmält oss till Annas profylax nu iaf som tydligen ska vara poppis!
Någon som har bra koll på bärsjalar och bärselar? Kommer ni att köpa både och eller antingen eller? Vad är för-och nackdelar med alternativen?

samt Manduca, tänkte ta med C nästa gång så han oxå får prova. Känns viktigt att även han trivs med selen.Grattis till Cornelia, Djurgårsrutan, shit vilket äventyr! Lycka till med allt. Men vad jobbigt att försäkringen inte täcker.
Jag har läst på det här med försäkringarn rätt mycket iom att jag är ute och reser en hel del i tjänsten (är i 29:e veckan). Den privata hemförsäkringen där reseförsäkring ingår gäller bara till v 28, finns ingen privat försäkring i Sverige som täcker efter det (har kollat 6 bolag). Däremot har min arbetsgivare en tjänsteförsäkring som täcker mig till v 32, självklart enbart då jag reser i tjänsten, vilket gör att jag fortfarande åker till Sthlm och till Oslo och jobbar. Hade dock gärna slutat pendla snart för det börjar bli rätt jobbigt att flänga runt.
Tack för tipset om Födelsehuset förresten! Jag gick in och läste på om deras profylaxkurser och tyckte det lät så bra. Man får verkligen mycket för pengarna, t o m en återträff sen när barnen fötts =). Vi ska gå den 16-17 okt (kanske lite sent med tanke på att jag har BF 22 nov), men det får gå. Ngn som hört ngt om deras profylaxkurser?
Djurgårdsrutan, grattis till er lilla tös!
Ett fantastiskt namn har ni valt också!
Skönt att höra att allt efter omständigheterna är bra och att sjukvården i Aten fungerar bra.
Funderar liksom Tarda om inte din hemförsäkring borde täcka delar av sjukvård och vistelse i Aten?
Välkommen Heini! Kul att ni fått ert efterlängtade plus och att allt gått så bra. Och grattis till bröllopet i efterskott. Själv ska jag går ner för altargången om två dagar och börjar känna mig så där lagom pirrig och nervös. ![]()
Är någon mer än jag som har upptäckt Traderas härliga värld då det gäller barngrejer?? (jag vet, jag är lite sen =). Budar iaf hela tiden, hittills aldrig vunnit men nu börjar jag lära mig vad saker och ting ska kosta. Riktigt roligt!