Inlägg från: Jätten gluff gluff |Visa alla inlägg
  • Jätten gluff gluff

    Första barnet, i Göteborg?

    Hej på er!

    Jag har varit riktigt frånvarande här de senaste dagarna. Dels har jag ju börjat jobba & bara det är ju jobbigt. Men sen har jag varit så orolig. Tyckt att jag borde känna mer från Knodden, att de stackars få "puffar" jag kännt lika gärna kunnat vara nåt annat. Trott att något är nog fel, annars borde jag känna nåt nu... Jag är ju ändå i vecka 22... Men så igår kväll! Skrattande Låg på rygg i sängen & tittade på Fångarna på fortet när jag helt plötsligt kände en klar & tydlig spark!! Ropade på sambon som satt bredvid att lägga örat mot magen om det kom fler. Han kände också flera sparkar! Både han & jag blev helt till oss, jag började gråta av lycka, han blev helt fnissig & sa att det kändes lite läskigt & som en alien... Sen sparkade h*n säkert 10-15 ggr & jag kände t o m utanpå magen, lade handen där. Det var en sån lättnad att känna SÄKERT. Total lycka! Jag kunde inte sluta le & somnade nog med mungiporna vid öronen!

    Välkomna muminbebis & Mela75!
    Har jag missat nån mer ny?

    Hur är det med er andra?

  • Jätten gluff gluff

    Jag har köpt gravidkudde Mela75... love it! Den är typ 150 cm lång & fylld med små små plastkulor. Sover jättedåligt utan den & får ont i höfterna. Köpte den i en butik i karlstad som jag inte minns vad den heter. Men den finns på nätet också. Kostade ca 300 kr.

    Cravings.... nja... njäe... oliver... surt godis. Men ingen extremt.

  • Jätten gluff gluff
    Liinda skrev 2010-08-25 13:49:10 följande:
    Är ammningskudde & gravidkudde samma?
    Nej, amningskudden är böjd, u-formad liksom. Gravidkudden är rak. Men bägge går nog att använda till bägge syftena tror jag!
    MorMaria81 skrev 2010-08-25 14:03:04 följande:
    Lycklig2010: jag började gråta när jag läste din berättelse om sparkarna!! Känner igen mig.. Men väntar och väntar och så händer det plötsligt!Glad
    Gullig du är! Hjärta Ja, det VAR ett stort ögonblick, helt magiskt! Gravid
  • Jätten gluff gluff

    Vi har inte ett egentligt rum till Knodden i nuläget, vi har ett "extra" rum som är både arbetsrum & gästrum, men det är väldigt stort så jag vet inte. Vi planerar att ha spjälsängen i en inre hall, som är precis utanför vårt sovrum. Men vi har även större planer! Träffade en arkitekt under semestern, som ska hjälpa oss planera för en eventuell utbyggnad av huset. Han ringde igår & har ett färdigt förslag, så vi ska dit efter jobbet idag & få se dem! Så spännande! Fast dyyyyrt kommer det ju bli....

  • Jätten gluff gluff

    Vad bra att ni hade en mysig fika!

    Själv var jag tvungen att åka iväg & träffa en byggfirma. Sett så här i efterhand kunde jag lika gärna skippat det, vi har lååångt ifrån råd att bygga som vi ville, men det kunde vi ju inte veta innan.

    Ska tipsa min gubbe Björnis, men tror han är dålig på att hänga på forum....

    Idag tycker jag det är en helt fantastisk höstmorgon ute & jag kommer på mig själv med att hoppas på många såna nästa höst, så att jag kan njuta av dem på promenader tillsammans med min lill* Knodd!

  • Jätten gluff gluff

    Nämen oj Djurgårdsrutan!!! Har undrat var du tog vägen! Vilken tur att allt gått bra. Kämpa på nu så håller vi tummarna för att ni snart får komma hem. *kram* Vad heter lilltjejen?

    Välkommen Heini!

    Jag har börjat känna mig rejält tung & klumpig nu.... redan liksom... men det är väl bara att gilla läget... Känner fler buffar, det är mysigt!

  • Jätten gluff gluff

    Idag önskar jag Cotton en helt fantastisk, oförglömlig dag!!! Vädret verkar inte kunna bli mycket bättre iaf!

  • Jätten gluff gluff
    Kajsa30 skrev 2010-09-04 10:39:29 följande:
    Är någon mer än jag som har upptäckt Traderas härliga värld då det gäller barngrejer?? (jag vet, jag är lite sen =). Budar iaf hela tiden, hittills aldrig vunnit men nu börjar jag lära mig vad saker och ting ska kosta. Riktigt roligt!
    Japp! Det är beroendeframkallande...
  • Jätten gluff gluff

    Hej på er!

    Vad härligt att höra att eran dag blev så lyckad Cotton!!

    Jag har också bokat mig på Magplasket på Åby, börjar dock den 29:e september. Har bara hört positivt om det, så jag ser riktigt fram emot det!

    Är också sugen på att köpa en massa söta babygrejer hela tiden.

    Idag var vi hos BM. Hon kollade alla värden & så & allt såg toppen ut, så det var ju skönt, men det viktigaste var att vi fick lyssna på Knoddens hjärtljud! Wow! Det var häftigt. Skrattande Hjärtat slog snabbt, snabbt, snabbt & så frågade BM om vi hörde ett annat, långsammare ljud.... Knodden hade hicka! Tungan ute Gulle!

  • Jätten gluff gluff
    Kajsa30 skrev 2010-09-06 17:11:59 följande:

    Vad härligt att det blev så lyckat Cotton!!

    Jag har också bokat in mig på Magplasket på Lundby med start den 30/9. Har fått varma rekommendationer från min kompis, både om magplasket i sig men också just Lundby som tydligen har ett separat omklädningsrum för gravida. Inte illa tycker jag!


    vecka 24 
Svar på tråden Första barnet, i Göteborg?