• Vildrosen

    Kan Viktoria adoptera?

    Liknande har nog diskuterats på Familjeliv tidigare. Men jag kan inte låta bli att i dessa fixerade Viktoria/Danilel-bröllopstider reta mig på att det dagligen pratas om deras kommande barn. Inte OM utan NÄR (Hovexperter säger tvärsäkert "födsel inom ett år", enligt pressen). Huruvida Daniels njursjukdom är ärftlig eller inte. Hur många barn de ska ha. Ja, rubrikerna och uttalandena är många, men med en gemensam nämnare "de tar för givet att de snart, snart får biologiska barn, ja en tronarvinge...utan minsta antydan till tvekan om att det kanske inte blir några biobarn". Det enda jag hört en tvekan till var faktiskt kön och ja, om de skulle lyckas få MÅNGA barn och om det kanske skulle ta någon extra månad. Det är så man undrar om de har gjort spermiekoll på Daniel, eller kanske till och med fryst ner befruktade ägg från då Viktoria och Danile träffades för 10 år (!) sedan... när de verkar så tvärsäkra. Eller ska de kanske adoptera och har varit med i AC 3 år och har godkänt av kommunen redan? När de är så tvärsäkra? (fast jag var inte ens tvärsäker i det läget)

    Och en skrämmande sak är att när jag till mina kollegor förfasade mig över rubriken om Daniles eventuellt ärftliga njursjukdom och menade att vi ju inte ens vet om de får barn över huvudtaget så varför undra över en njursjukdom? 

    Eftersom kronprinsessan anses vara en förebild, som måste tänka sig för vad hon gör för det är trendsättande. Ja, då tycker jag definitivt att denna jobbiga "Bröllop=Barn inom ett år" "sanning" borde ifrågasättas, så att folk slipper denna normpress. 

    Till knäckfrågan: FÅR DE ADOPTERA OCH FÅR BARNET BLI TRONARVINGE I SÅ FALL? Det är faktiskt så man hoppas att de ställs inför denna fråga eller detta faktum!


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-14 08:43
    Glömde skriva vad som var skrämmand emed kollegorna: De förstod inte alls min poäng!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-15 09:29
    I Metro idag på förstasidan finns rubriken: Får Viktoria adoptera?!!! Inne i tidningen finns frågan: Har de tagit reda på om daniel kan få biologiska barn?!!! Varifrån kom uppslaget, kanske från familjelivs adoptionsforum?
  • Svar på tråden Kan Viktoria adoptera?
  • Vildrosen

    Jag blev helt chockad när jag först läste att Ethi (med egna adopterade barn) var av åsikten att en lagändring så att adopterade barn kan bli tronarvingar inte borde göras... Jag tänkte OJ det finns verkligen udda politiska åsikter. Ja, för udda är det om man själv adopterat barn och i alla andra sammanhang jämställer dem med biologiska barn och så denna ... ja, udda åsikt att de inte ska jämställas i detta sammanhang. Men det var ju en felskrivning av Ethi, skönt. Lagar är till för att ändras om de är felaktiga, enligt mig!

    Trevligt att så många av er är snälla med Viktoria och Daniel och vill att de får biobarn för deras skull för att de ska slippa pressen... Jag känner mig inte lika solidarisk med dem, utan tycker att det vore bättre med en välkommen debatt om adoption om jag ska vara helt ärlig. Nästa fråga är ju sedan om de FÅR adoptera, som någon tog upp, när de nu så gärna vill ha barn (vilket de uttryckt vid intervjuer). Om de FÅR adoptera ja, då är det ju inte minsta synd om dem ändå i slutänden. Så välkommen adoptionsdebatten! I detta sammanhang är det ju mycket mer intressant att undra över om de får adoptera med anledning av njursjukdomen, än huruvida njursjukdomen är ärftlig. Att riskera ett barn med njursjukdom är ju inget problem i världen, jämfört med att inte kunna få barn överhuvudtaget om det är det man vill. Och man får ju hoppas de vill ha barn för att leva med barn och inte för att säkra tronen... Det kanske är så att de inte får adoptera, utan att de måste välja biobarn för att få barn över huvudtaget!

  • VNmamma
    SolOchSnö skrev 2010-06-14 13:12:23 följande:
    Fast jag tolkar Hermans text som att adopterade barn inte får ärva tronen. Om däremot Viktoria och Daniel vill adoptera så tror jag att de får göra det på samma villkor som alla andra. Men som sagt, hoppas att de får sina efterlängtade barn utan komplikationer.
    Så tolkar även jag saken.

    Låt oss hoppas att det inte går att skaka fram än enda godkänd tronarvinge och att monarkin därmed upphör!

    Viktoria och Daniel adopterar i stället ett syskonpar från Kenya och blir lyckliga i alla sina dagar...
  • Ethi
    Vildrosen skrev 2010-06-14 13:42:30 följande:
    Jag blev helt chockad när jag först läste att Ethi (med egna adopterade barn) var av åsikten att en lagändring så att adopterade barn kan bli tronarvingar inte borde göras... Jag tänkte OJ det finns verkligen udda politiska åsikter. Ja, för udda är det om man själv adopterat barn och i alla andra sammanhang jämställer dem med biologiska barn och så denna ... ja, udda åsikt att de inte ska jämställas i detta sammanhang.
    Hahaha, ja det hade onekligen varit en riktigt udda åsikt   Och riktigt, riktigt hemsk...
    Vildrosen skrev 2010-06-14 13:42:30 följande:
    Trevligt att så många av er är snälla med Viktoria och Daniel och vill att de får biobarn för deras skull för att de ska slippa pressen... Jag känner mig inte lika solidarisk med dem, utan tycker att det vore bättre med en välkommen debatt om adoption om jag ska vara helt ärlig!
    Jo, alltså... Visst vore det skönt att få skaka om gamla mossiga föreställningar lite! Och lagar är helt klart till för att ändras om de är fel  I det här fallet är de ju så uppenbarligt det.  Men, vad jobbigt för dem samtidigt... Jag är så innerligt tacksam för att livet gav mig precis just mina barn och den fantastiska bonus vi fått med allt som följt med sättet vi fått dem på. Men jag önskar samtidigt ingen den där hemska, nattsvarta, dytröga, smärtsamma vägen dit...
  • Thalis

    Skratta du Ethi, men jag satte i halsen när jag läste ditt första inlägg


    Diskutera aldrig med idioter,de drar ner dig till deras nivå och vinner tackvare erfarenhet.
  • Utlandssvensk

    Ur laglig synpunkt sâ fâr de adoptera! Men tror inte att barnet fâr ärva tronen.

  • Ceciliastockholm

    Inom adeln får adopterade barn inte ärva titeln så tyvärr antar jag att samma sak gäller kronan då det är det högsta ämbetet inom adeln.

  • Ethi
    Thalis skrev 2010-06-14 15:43:25 följande:
    Skratta du Ethi, men jag satte i halsen när jag läste ditt första inlägg
    Ja, jag med när jag kontrolläste och stannade till och... Eh... Vad STÅR det egentligen? Hela stycket blir ju något helt annat. Inte nog med att jag tydligen inte tycker att adopterade barn ska få ärva kronan, jag tycker tydligen inte heller att kvinnor kan vara regenter! Jösses, man baxnar ju. Även småord är viktiga. Jag virrade runt i en halvtimme en gång med bilen och kunde inte begripa vad det var för fel på vägbeskrivningen jag skrivit ned. 

    3:e rond.  Hö.

    Den gången hade jag missat det viktiga ordet efter
  • JAG är BÄST
    VNmamma skrev 2010-06-14 14:19:35 följande:
    Så tolkar även jag saken.

    Låt oss hoppas att det inte går att skaka fram än enda godkänd tronarvinge och att monarkin därmed upphör!

    Viktoria och Daniel adopterar i stället ett syskonpar från Kenya och blir lyckliga i alla sina dagar...
    Nej monarkin upphör tyvärr inte. Viktoria kommer måsta då avsäga sig sin kronprinsesse titel och låta den gå till sin bror i första hand. Menar han blir nu inte krinprinsessa,,utan kronprins
  • amorosa

    Nu har vi förvisso inte kommit till adoption i vår barnlöshet än, men ojojoj, vad trött jag är på att höra pressen mala om V & D's ev framtida barn. Det är ju t o m dagens fråga på RixFM... Inte OM de får barn, utan NÄR får de barn?? Helt otroligt. Alla bara tar för givet att de kan få barn. Tycker verkligen synd om dem.

    Tror för övrigt säkert att de får lov att adoptera, men kan inte tänka mig att barnet får bli tronarvinge. Tyvärr.

  • Hej och Hopp

    Lustigt - igår läste jag en krönika av Alex Schulman som handlade om när det vara dags för ännu en youtube-film från kungafamiljen - 5 år fram i tiden.
    Den här gången skulle det tillkännages att Victoria och Daniel hade adopterat en liten pojke från Vietnam, jag tror att de skrev att han skulle bli tronarvinge och de skulle behålla hans vietnamesiska namn.

    Min kompis som läst samma artikel frågade mig idag om jag trodde att ett adopterat barn skulle bli kung och jag svarade att det är ju självklart, även om jag trodde att några mossiga royalister skulle gnälla om det. Jag trodde inte för en sekund att man inte skulle jämställa adopterade barn med biologiska. :-O

    Jag hoppas att herr Schulman kan se in i framtiden - inte minst för att det skulle innebära att det skulle gå att adoptera från Vietnam igen för oss svenskar

Svar på tråden Kan Viktoria adoptera?