• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • MissFrost
    Jeska skrev 2016-12-10 00:17:39 följande:
    Vi ska anordna en jul lunch med pyssel tema om en vecka. Jag sitter gärna och pysslar med barnen. Finns det fler som jag och tycker att det är roligt? Hade idé torka igår. Därför skulle jag gärna vilja ha lite tips. Och även om det finns hemsidor. Nu kommer vi va både barn och vuxna. Annars får man väll ringa Ernst :) Han brukar ha fina idéer. Nej då men ös på med tips.
    Detta julpyssel ska jag och dottern göra: 



  • Rödtjärnens Anna

    I lördags högg vi granen. - 20, gnistrande rimfrost och sol, helt underbart. Nu bakas det för fulla muggar, nästan varje kväll någon sort, dagens bak är jitterbuggare och kokostoppar. Min gubbe har städat hela huset, skurat och satt upp julgardiner i varje rum (även på toa, hans påhitt).

    Nu är det snart jul hemma hos Perssons.

    Men så får jag mina "gravid-ryck" och springer ner till macken i byn och köper isglass och äter glass ute i -15 grader.. folk tror väl inte att jag är klok så här innan jul.

    :)

    Föresten, någon som har recept på ett gott mjukt bröd (utan mjölkprodukter)?

  • Jennie med ie

    Vi hade julfest här hemma med kompisar i helgen, en fest som oftast äger rum EFTER julhelgen (typ sista lördagen före 20:edag Knut). Det har ställt till det i min julskalle, för när jag var på ICA Maxi igår tänkte jag "Oj så mycket julgrejer de har kvar fortfarande, t o m en del nytillkomna saker, fast julen är över. Jag trodde de skulle ha med nyårsfestprylar nu". Det tog ett tag innan jag insåg att julafton inte ens varit än. Jösses. Här ska vi fira jul på lördag och sen igen den 24:e, fast på olika sätt.

    Jag har förresten en advenskalender på min blogg. Eller julkalender kanske. I alla fall, nu är vi ju över halvvägs men det GÅR ju att läsa bakåt...


    jenniesbloggeri.blogspot.se/

  • Klickerträna

    Det är ju bara lite mer än en vecka!
    Så himla snabbt tiden gått.
    Har tyvärr helt förlorat julkänslan, så till helgen ska jag griljera julskinka, lägga in sill och baka pepparkaka för att komma i stämning!
    Hade snön tittat fram hade jag jublat. Wink wink, väderguden.

  • molly50

    Här har vi både snö och minusgrader och till helgen ska det bakas och göras julgodis.  
    Och nästa vecka ska granen hämtas och kläs!  


    Carpe Diem
  • Jennie med ie

    Vi ska fira jul på lördag med glöggmys, småplock, klapplek och kanske besök från tomten hos syrran eftersom de är bortresta själva julhelgen. Jag har varit riktigt kass ett par dagar (kronisk sjukdom som går i skov, God jul till mig!) men mår jag bättre imorron (eller idag egentligen) ska jag göra ett gäng vita chokladtryfflar med smak av blåbär att ta med mig. Jättegott! Det är helt enkelt tryffel av choklad och grädde och så torkat blåbärspulver som finns i bakhyllan i större affärer. Man får smaka av så man får såpass mycket blåbär som man vill ha.

  • Jeska

    Min julklapp till mig själv blir att jag idag ska in på körskolan. Har från måndag tänkt att till på fredag ska jag ge mig tid att tänka igenom det här. Är så nervös. Men har bestämt mig och nu är den stora dagen. Veckan innan jul... Sen blev det ännu mer julklappar inhandlat till barnen igår. Väntar på mina finska jul lådor som jag hoppas att jag får i veckan. Är uppvuxen med det. Min Farmor gjorde alltid såna när jag va liten :) önskar alla en trevlig helg och hoppas på en vit jul.

Svar på tråden Jag längtar till jul!!!