• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • Neelah
    Zorba1980 skrev 2011-11-10 11:26:44 följande:
    Tack så mkt ska ta och gå igenom vad jag ska fixa och frysa in.
    Vanlig (inte jul-)mat som är bra att frysa in är alla typer av grytor och exempelvis köttfärssås som du kan ha och bara värma upp. 
  • Leijne
    MrsTM skrev 2011-11-10 09:31:36 följande:
    Min baklista är mycket kort:

    Pepparkakor (men jag tänkte lyxa med hemmagjord deg i år)

    Skrattande

    Mamma och mormor bakar det vi äter på julafton och juldagen. Lussekatter är jag inte så förtjust i. Pepparkakshus får vänta tills jag får barn.

    Däremot skulle jag kunna tänka mig att bjuda på kladdkaka med julsmak i advent, någon som har recept??
    Prova att släng i pepparkakskryddor :). 
  • Koppkaka
    MrsTM skrev 2011-11-10 09:31:36 följande:
    Min baklista är mycket kort:

    Pepparkakor (men jag tänkte lyxa med hemmagjord deg i år)

    Skrattande

    Mamma och mormor bakar det vi äter på julafton och juldagen. Lussekatter är jag inte så förtjust i. Pepparkakshus får vänta tills jag får barn.

    Däremot skulle jag kunna tänka mig att bjuda på kladdkaka med julsmak i advent, någon som har recept??
    Testa googla på pepparkakskladdkaka, eller saffranskladdkaka :)
    Leo <3 110819, 3400g och 49 cm lång <3
  • Flisan79
    Raggarbruden skrev 2011-11-10 13:48:13 följande:
    vad ska ni ha på er på julafton?

    Ja ska ha en klänning helst en i läder

    annars har jag hitat en fin från lindex en helsvart för 400kr
    Måste tyvärr ha något amningsvänligt så ett litet fodral fungerar inte. Gillar annars att klä upp mig i klänning. Svart, rött eller lite guld kanske. 
    En lite tillfällig blogg/hemsida www.nogg.se/glansitillvaron
  • bomboo
    Raggarbruden skrev 2011-11-10 13:48:13 följande:
    vad ska ni ha på er på julafton?

    Ja ska ha en klänning helst en i läder

    annars har jag hitat en fin från lindex en helsvart för 400kr
  • bomboo


    bomboo skrev 2011-11-10 14:06:25 följande:
    (råkade klicka på posta inlägget istället för ladda upp bild)

    Den här klänningen VILL jag ha på julafton, den tog slut på Nelly.com men kom in idag igen - tyvärr i fel storlek, så kommer den in i XS-S så köper jag den :)
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!