• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • Apotheosis
    MamaPapa skrev 2012-09-18 20:09:17 följande:
    Ikea här säljer glögg med alkohol - men det kanske de inte får i Kalifornien? Köper öven sill därifrån.
    Ja, jo... Jag vet inte. Jag menade att jag ändå inte får dricka glögg med alkohol i år eftersom jag är gravid. :)
  • Koppkaka

    Jag har aldrig beställt en enda flaska och har ändå aldrig blivit utan :p det finns ju jämt flaskor på systemet :p

  • Koppkaka

    Ja det må så vara men jag vet att många bokar för att "inte bli utan" och det tror jag bannemig aldrig hänt.

  • molly50

    Samma här. Jag har heller aldrig behövt förbeställa. Den brukar alltid finns på systemet här ändå.


    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • GossipGirl

     


    Vitsippan87 skrev 2012-09-18 20:01:16 följande:
    Här har jag varje kväll i över en vecka tänt ett yankee candle som luktar juuul:) längtar ännu mer nu tills julen!:)

    Vilken sort? Är ju världens jäkla YC-nörd. Drömmer

    Själv blev det premiär idag... Har ju säkert 10 doftvax till aromalampan med juliga dofter och nu tände jag precis det här. Som en liten försmak innan jag går på de tyngre grejerna. Har ju några jars med juldoft också men de måste jag nog spara till åtminstone november - gärna till advent om jag klarar.

     
     
  • Juronjaure

    Jag tänder oljelampan med kaneldoft när jag pluggar. Luktar också jul. Underbart! Man blir lugn och glad av juldoft :)

Svar på tråden Jag längtar till jul!!!