• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • MeraMia
    MissSandra skrev 2012-11-23 08:58:15 följande:
    Men vilken fin lampa som var i fönstret MeraMia. Jag röstar också på tontegardinen.

    Det va inte jag som lade in bilden så jag vet inte var lampan kommer ifrån.

    Tycker själva tyget och upphängningen är snyggare på den nedre men jag föredrar bilden på amaryllisen. 
  • lalasmama

    Vill gärna ha tips på god GLÖGG!
    Vilka smaker finns? Vilka är goda?
    Vart köpte du den?
    Finns det choklad-smak? Vart?

  • lollsanT
    molly50 skrev 2012-11-22 18:04:12 följande:

    Så lite så.

    Vart hittade du granen? Den såg så stor och fin ut.

    Idag lyckades jag dra med maken och köpa en ny ljusslinga till balkongen. Vi hittade även en liten gran med ljusslinga i som vi tänke ställa utanför dörren,alt på balkongen. Jättesöt!
    Vi köpte dessa på Rusta. Och så har barnen fått varsin adventskalender också.     

    Det är en riktig gran
    littlemisstrouble skrev 2012-11-22 15:44:22 följande:
    LollsanT , riktigt fint med så mycket ljus. Som en disneygran

    ja eller hur
  • molly50
    lollsanT skrev 2012-11-23 11:20:34 följande:

    Det är en riktig gran


    ja eller hur

    Ok. Vart fins de att få tag på,eller har du bara tagit den i skogen?
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • lollsanT
    sassus skrev 2012-11-22 19:55:44 följande:
    Åh, vilken fin gran. Nu blev jag avundsjuk Vi tar en gran i sambons pappas skog. De brukar se lite klena och sneda ut de där granarna

    Tack hehe såna har vi haft också
  • BlivandeMama

    Idag drar jag fram all julpynt orkar inte vänta :)

  • lollsanT
    molly50 skrev 2012-11-23 11:26:43 följande:

    Ok. Vart fins de att få tag på,eller har du bara tagit den i skogen?

    Vi brukar köpa utanför Ica Maxi i Gävle. De är lite dyrare men de brukar vara mycket finare. Sen är det inte så många ställen som säljer kungsgranar
  • skruttarnas mamma

    det var någon som frågade efter en vit gran? det finns på ica maxi =) 

    ikväll ska vi äta jansson med hemgjorda köttbullar och prinskorv och rödbetssallad, och till lunch blir det skinkmackor åååå mums!!! köpte apelsiner och jag funderar på att göra en med nejlikor och hänga upp så att det luktar gott Tomte 

  • Eliin80

    En månad till lillejulafton! Och SMHI lovar fortfarande snö 1 dec...håller tummarna!


    ♥٭ Elise 080706 ٭♥ ♥٭Mathilda 100814* ♥
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!