Emelie 88 skrev 2010-08-14 18:14:11 följande:
Hej
jag blev mamma till en liten pojke i mitten av juni..
Nu undrar jag vad man ska ge för mat till honom när man ska börja med smakportioner...
blir det ersättning? Gröt? Typ potatispure? Ersättning? Osv?? Eller hur lägger man upp det?? Skriv gärna "tider" på när dem ska o äta så oxå:)
om du ammar så förstår jag inte varför du ska ge ersättning??
du börjar alltid med potatis och grönsaker.. sedan frukt och till sist gröt..
kött&fisk&fågel ger du inte förräns han är ca 6-7mån har jag för mig..
och välling är från 6mån..
och du bör inte ge smakport när bebisen är alltför hungrig.. utan efter den har ätit om den inte sover då...
vår pojke blev 4mån här i fredags, jag kommer att vänta med smakisar så länge som han inte visar något särskilt intresse..
dvs att han sitter och visar att han vill ha av det vi äter när vi äter mat..
(sitter och gapar med munnen mao).
för vår första son, så visade det sig först vid 5mån ålder (dock så fick vi börja långt innan med smakisar, vi utökade rätt fort, för han gick inte upp som han skulle i vikt, jag ammade ej-utan han fick ersättning och åt hur sjuka mängder som helst!!!)..
nu är din son bara 2mån, du kommer att få utförlig information och folders av BVC när tiden är inne, vid 4mån ålder.