Vi över 30 som längtar efter första barnet
Marsflickan: Anledningen till att vi testade oss var för att jag blev gravid förra året, barnet hade DS och i ca 5 % av fallen beror det på att en av föräldrarna har en balanserad translokation. Därför undersöktes detta genom att blodprov togs på oss. Hade vi haft det hade sannolikheten varit rätt stor för att även nästa barn skulle ha DS.
Gällande symptom så är det väl vanligt att man inte känner nåt alls innan BIM. Jag började känna 3 dagar innan bim att jag var hård i magen och hade lite håll. Men brösten började ömma först några dar efter bim. Så tidigt som några dar efter ÄL kan man inte känna nåt, ägget har inte hunnit fästa.
Gällande alkohol så har jag pratat med sambon om att ta det måttligt, men jag har inte fått honom att undvika helt. Själv tar jag det betydligt lugnare. Har läst att kvinnans ägglossning kan störas av större mängder alkohol och jag har även hört att det skulle kunna vara så att alkohol påverkar även i början av en graviditet. Därför tar jag det försiktigt med alkohol. Ikväll drack vi varsitt glas vin, förr skulle vi nog ha delat på hela flaskan en fredag, känns lite trist ibland att vara så måttlig.
Sophy: Hoppas ni lyckas få till det även fast ni bor i olika delar av europa snart.
Millan